236 550 €41,5 m²

Hämeentie 62 B, Kallio, Helsinki1h,k,alkovi

Velaton hinta
236 550 €
Hoitovastike
240,70 € / kk
Asuinpinta-ala
41,5 m²
Huoneita
1
Kerros
6 / 8
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kallio
Kaupunki
Helsinki

Ihana pikkukoti !

Tämä kaunis ja toimivapohjainen koti sijaitsee hissitalon kuudennessa (6.) kerroksessa. Asunto on uusi ja ajattomilla, vaaleilla materiaaleilla sisustettu. Valoisa olohuone ja keittiö ovat avointa tilaa, jossa mahtuu kokkailemaan, ruokailemaan ja oleskelemaan. Huoneiston neljä ikkunaa avautuvat etelään Hämeentielle. Asunnon lattia on kauttaaltaan laadukasta vinyylilankkuparkettia ja keittiö on kaunis ja hyvin varusteltu.

Taloyhtiötä on remontoitu säännöllisesti ja korotettu uusilla kerroksilla, jossa tämäkin huoneisto sijaitsee.

Kallio on villi ja vapaa, urbaani, rento, eloisa ja boheemi kaupunginosa, jossa on vilkas ravintola- ja kahvilakulttuuri sekä monipuolinen valikoima erilaisia kivijalkakauppoja ja butiikkeja lähes jokaisessa talossa.

Tämä huoneisto sopii hyvin ensiasunnoksi, sijoittajalle tai kaupunkitukikohdaksi. Asunto on vuokrattu Forenom Oy:lle ja omistajalle tuloutuu noin 80 % vuokrasta.

MYYNTI JA ESITTELYT: Merja Alamettälä-Pulkkinen merja@kotimeklarit 040 9610701

Tuire Iso-Kouvola tuire@kotimeklarit.com 050 3434604

Perustiedot

Sijainti
Hämeentie 62 B, 00500 Helsinki
Kaupunginosa
Kallio
Kohdenumero
21121983
Kerros
6 / 8
Asuinpinta-ala
41,5 m²
Tontin pinta-ala
1 054 m²
Kokonaispinta-ala
41,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
isännöitsijäntodistuksen mukainen, tarkistusmitattu
Huoneiston kokoonpano
1h,k,alkovi
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Uudenveroinen.
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Tyylikäs greigen värinen keittiö, jossa kaikki kodinkoneet integroitu. Varusteina jääkaappi/pakastin, mikroaaltouuni, uuni, astianpesukone ja tasoliesi, jossa integroitu liesituuletin.
Työtaso kiveä. Välitila maalattu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Erittäin tilava ja vaaleansävyinen kylpyhuone varusteina wc-istuin,
allaskaapisto, tasoallas ja peili,
suihku ja suihkuseinä.
Lattia laattaa. Seinät laatoitettu isolla marmorikuvioidulla laatalla.
Lattialämmitys. Pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
kellarikomero
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025-2029. 2028-2030 Porrashuoneiden maalaus ja porrashuoneiden valaistuksen uusiminen. 2028-2030 Pihakansi (vesieristys ja salaojat) suunnittelu ja uusiminen. 2028-2030 Huoneistojen ovien huoltokunnostuksia/uusiminen. Lukitusjärjestelmän uusiminen.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2021-2025 Kadunpuoleisen rakennuksen korotus 6-8. krs. 2023 Tuuletusparvekkeet kunnostettu. Kadunpuoleisen rakennuksen katon uusiminen korotushankkeen yhteydessä. Kadunpuoleisen rakennuksen julkisivun uusiminen. 2022 Kadunpuoleisen rakennuksen ikkunoiden huoltomaalaus. Korotushanke 6. krs. A- ja B-portaan hissit uusittu. 2021 Piharakennuksen katon uusiminen. C-portaan (piharakennus) julkisivun uusiminen. 2019-2020 Perinteinen linjasaneeraus. Märkätilat uusittu. Tonttiviemäri uusittu. Ilmanvaihto (painovoimainen/koneellinen) uusittu/kunnostettu linjasaneerauksen yhteydessä. Sähköjärjestelmät uusittu linjasaneerauksen yhteydessä. Valokuitu. 2015-2016 Jätehuoneen rakentaminen. Lukitus uusittu. 2014 A- ja B-portaan aulojen maalaus ja laatoitus. 2006 Salaojia uusittu kolmelta sivulta piharakennuksen ympäriltä. 1997 Sauna rakennettu. Pesutupa rakennettu. 19874 Ikkunoiden uusiminen.

Velaton hinta
236 550 €
Myyntihinta
231 342,30 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
5 700 € / m²
Velkaosuus
5 207,70 €
Lisätietoa velkaosuudesta
PO4 Korotushankkeen valvonta 1157,04 euroa.
PO5 Piharakennuksen katto 2496,07 euroa.
PO( Hissilaina 1554,59 euroa.

Vastikkeet

Hoitovastike
240,70 € / kk
Pääomavastike
154,19 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
394,89 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
26 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko, tasaus vuosittain. Pesutupa vuosimaksu 50 euroa.Luovutusrajoitus: Ylimääräinen YK 8.10.2025 on päättänyt ottaa huoneiston haltuun kolmeksi vuodeksi maksamattomien vastikkeiden vuoksi. Myyjä suorittaa maksamattomat vastikkeet kaupantekotilaisuudessa taloyhtiölle. Ostotarjouksen tultua hyväksytyksi taloyhtiö järjestää ylimääräisen yhtiökokouksen, jossa haltuunotto puretaan.

Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
53
Liiketilojen pinta-ala
173,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
7
Kerroksia
8
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 054 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistönhuolto Varonen Oy.
Isännöinti
Pia Koro pia.koro@kh-isannointi.fi +358977407617

Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv.
Olohuoneen varusteet
Huoneiston lattia vinyylilankkua. Seinät maalattu.