579 000 €97 m²

Käenkuja 3b B, Sörnäinen, Helsinki3h+kk+s

Velaton hinta
579 000 €
Hoitovastike
485 € / kk
Asuinpinta-ala
97 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 8
Rakennusvuosi
1939
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sörnäinen
Kaupunki
Helsinki

Avara 97m2 kolmio historiallisessa tehdaskiinteistössä Käenkujalla

Tervetuloa tutustumaan persoonalliseen kotiin Sörnäisiin Käenkujalle. Tämä asunto sijaitsee ainutlaatuisessa rakennuksessa, joka on alun perin rakennettu kahvipaahtimoksi ja teknokemialliseksi tehtaaksi vuosina 1939–1942. Rakennus on muutettu vuonna 2000 laajassa peruskorjauksessa 97 asunnon asuinkerrostaloksi, ja muutos on laajuudeltaan verrattavissa uudisrakentamiseen. Rakennus on asemakaavassa suojeltu, mikä tuo talolle arvokasta historiallista luonnetta.

Asunnossa yhdistyvät teollisen rakennuksen rouhea tunnelma ja moderni asumismukavuus. Suuret ikkunat, avara pohjaratkaisu ja korkea huonetila luovat tilaan valoisuutta ja loft-henkistä ilmettä. Oma parveke ja sauna tuovat asumiseen mukavasti sitä kuuluisaa arjen luksusta. Arkea helpottaa myös kaksi erillistä WC:tä. Asunnon toinen makuuhuone on myös sen verran reilun kokoinen, että se sopii helposti jaettavaksi vaikka kahdelle pienelle lapselle. Yhtiöllä on myös oma parkkihalli jossa osakepaikkoja tai vaihtoehtoisesti autopaikkoja voi vuokrata edulliseen hintaan 60e/kk samasta hallista jota operoi Lintulahden pysäköinti.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja koska talo on vuonna 2000 kauttaaltaan uusittu ei isoja remontteja ole näköpiirissä.

*Erinomainen sijainti kauppakeskus REDIn, Kallion ja Hakaniemen palveluiden läheisyydessä *Talon alapuolella autohalli *Oma sauna ja parveke *Historiallisesti arvokas ja asemakaavassa suojeltu entinen tehdaskiinteistö *Muuttovalmis kunto

Yhteydenotot ja yksityisesittelyt:

Tomi Hyttinen, LKV, LVV, KTM 044 336 7822 / tomi@tokko.fi Tokko LKV, Nordenskiöldinkatu 3a, 00250 Helsinki HELPOMMAN ASUMISEN PUOLESTA --> https://tokko.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Sörnäinen
Kohdenumero
80486659
Kerros
5 / 8
Asuinpinta-ala
97 m²
Tontin pinta-ala
1 160 m²
Kokonaispinta-ala
97 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+kk+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone ja keittiösaareke. Liesi: Kaasuliesi. Työtason materiaali: Corian. Avokeittiö saarekkeella joka yhdistyy olohuoneeseen.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, peili, pesuallas, allaskaappi ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Vuonna 2022 yhtiön toimesta uusittu kylpyhuone jonka yhteydessä sauna ja pyykkihuolto. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas ja peili. Erillisen WC:n kuvaus: Asunnossa yksi erillinen WC kylpyhuoneen WC:n lisäksi.
Säilytystilat
Kellarikomero. Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistolle kuuluu kellarivarasto.
Näkymät
Olohuoneesta, parvekkeelta ja toisesta makuuhuoneesta sisäpihan näkymät etelään, isosta makuuhuoneesta näkymät Käenkujalle pohjoiseen.
Tulevat remontit
2025-2029 -Asunnot; Huonokuntoisten kylpyhuoneiden kunnostusta tarvittaessa -Lukitusjärjestelmä; turvallisuuden parantaminen -Hissit; Korien sisustan kunnostus/uusiminen 2025-> -Kuntoluokan 3 märkätilojen seurantakartoitus 2026 -> 2025 -Julkisivut; Elastisten saumojen tarkastus/uusiminen, kust. arv. 6000€ -Parvekkeet; Rakenteiden kuntotutkimus? kust. arv. 7000€ -Vesi- ja viemärijärjestelmä; Muovi- ja kupariputkien välisten liitoskohtien paikantaminen ja liitoskohtien kannakointien korjaaminen 2025? kust. arv. 6000€ 2026 -Ikkunat ja ovet; Parvekeovien kuntotarkastus, ikkunoiden tiivisteiden ja heloitusten kunnon tarkastus, kust. arv. 7000€ 2027 -Lämmitysjärjestelmä; Lämmönsäästöjärjestelmän asentaminen ? ja/tai perussäätö sekä alajakokeskuksen uusiminen 2027-> kust. arv. 100.000€ -Irtaimistovarastot; Lattioiden pinnoitevaurioiden korjaus? kust. arv. 8000€
Tehdyt remontit
2010 Ilmastointikanavien nuohous 2015 Pergoloiden tiiliaidan päällyksen pellitys 2019 Märkätilojen pintakosteusindikaattoritutkimus (E-S Kuivaus) 2022 Sähköautojen latausinfran (keskus) rakentaminen autohalliin 2022 Huonokuntoisten kylpyhuoneiden kunnostus, vaihe 1 (A14, A29, A30, B45, B47, B53, B72, B89, B93) 2022 Huonokuntoisimpien kylpyhuoneiden tarkastus 2023 Huonokuntoisten kylpyhuoneiden kunnostus, vaihe 2 (A6, A22, A25, B54, B60, B66, B71, B76, B77, B78) 2023 Korvausilmaventtiilien suodattimien uusiminen 2023 Rakennuksen peruskuntoarvio 2024 Porrashuoneiden maalaus sekä aulakerroksen, 2. ja 8. kerroksen akustolevyjen uusiminen 2024 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö
Palvelut
Palvelut: K-Market Karhupuisto n. 300 m
S-Market Hakaniemi n. 900 m
Hakaniemen kauppahalli n. 1 km
Kalastaman terveys- ja hyvinvointikeskus n. 2 km
Paikallistiedot: Keskeinen sijainti lähellä kauppakeskus REDIn ja Hakaniemen palveluita. Tokoinranta ja Töölönlahti n. 1 km, L. Runsaasti kahviloita, ravintoloita ja kulttuuripalveluita myös Kallion alueella.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Yhtiö on rakennettu vuosina 1939-1942. Kahvipaahtimona ja teknokemiallisena tehtaana toiminut 8-kerroksinen rakennus on muutettu 97 asuntoiseksi kerrostaloksi vuonna 2000. Muutos on laajuutensa vuoksi uudisrakentamiseen verrattava. Rakennus on asemakaavassa suojeltu kaupunkikuvallisesti ja kulttuurihistoriallisesti arvokkaana kohteena. Asemakaava kieltää katujulkisivun ja vesikaton perusmuotoa tärvelevät työt. Parvekkeita ei saa kattaa eikä lasittaa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-010-0288-0014
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10/2mb, Taloyhtiölaajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
579 000 €
Myyntihinta
573 284,67 €
Neliöhinta
5 969,07 € / m²
Velkaosuus
5 715,33 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
485 € / kk
Pääomavastike
73,91 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
558,91 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
27 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Lintulahden pysäköinnin kautta autohallivuokra 60€/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Helsingin Lintulahdenmäki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 12 557 757,38 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1939
Huoneistojen lukumäärä
97
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1939
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 30.04.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 160 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Karhupuiston isännöinti Oy, Tuomas Mäkelä
Kaavoitustiedot
Asemakaava kieltää katujulkisivun ja vesikaton perusmuotoa tärvelevät työt. Parvekkeita ei saa kattaa eikä lasittaa.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä, juna-asema lähellä, taksitolppa lähellä, raitiovaunupysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet Raitiovaunu- ja bussipysäkit Hämeentiellä n. 300 m Hakaniemen metroasema n. 1 km Erinomainen yhteys Helsingin keskustaan (n. 5–10 min)
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa