169 000 €35,5 m²

Juorumäenkuja 1-3 C, Puotila, Helsinki1h+kph+s+parv

Velaton hinta
169 000 €
Hoitovastike
177,50 € / kk
Asuinpinta-ala
35,5 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
2006
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Puotila
Kaupunki
Helsinki

Puotilan rauhallisella ja vehreällä alueella sijaitsee tämä viehättävä yksiö, joka tarjoaa erinomaiset puitteet mukavaan asumiseen. Valoisa huone ja avokeittiö muodostavat toimivan kokonaisuuden. Omassa saunassa rentoudut arjen kiireiden keskellä. Tyylikäs kylpyhuone, jossa on tilaa myös pesukoneelle. Lisätilaa tuo tilava lasitettu parveke, josta avautuvat kauniit puistomaiset näkymät n. länteen.

Sijainti Puotilassa on ihanteellinen niin luonnonläheisyyden kuin kulkuyhteyksienkin kannalta. Metroasema ja bussipysäkit ovat lähellä, mikä tekee liikkumisesta helppoa. Lisäksi Itäkeskuksen monipuoliset palvelut ovat vain kivenheiton päässä. Ympäristö tarjoaa upeita ulkoilumahdollisuuksia; hyvät lenkkeilymaastot, uimaranta ja venelaiturit ovat kaikki kävelyetäisyydellä. Lisätiedot ja esittelypyynnöt: Markku Ketonen p. 040 525 1418, markku.ketonen@neliotliikkuu.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Juorumäenkuja 1-3 C, 00910 Helsinki
Kaupunginosa
Puotila
Kohdenumero
80493044
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
35,5 m²
Tontin pinta-ala
6 824 m²
Kokonaispinta-ala
35,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+kph+s+parv
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, astianpesukone, uuni ja mikroaaltouuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
Puistomaiset, metsäiset, pihalle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan: 2025: Pihan kunnostusta tarvittavilta osin 2025: Julkisivun elastisten saumausten uusiminen (Tehty) 2026: Parvekelasien huoltokunnostus 2028: Julkisivun paneloinnin huoltokäsittely 2028: Autotallien ovien paneloinnin huoltokäsittely 2029: Rapattujen betonijulkisivujen puhdistaminen ja tarvittaessa huoltomaalauksia
Tehdyt remontit
2024 Julkisivun saumausten kuntokartoitus 2024 Julkisivun rapattujen seinien puhdistus 2023 Ilmanvaihtokanavien puhdistus + ilmamäärien säätö 2023 Autotallien ovien paneloinnin huoltokäsittely 2023 Julkisivun panelointien huoltokäsittely 2022 Salaojien kuvaus ja tarkistus 2021 Parvekelasien huoltokunnostus 2020 Katon kuntoarvio 2019 Julkisivun metalliosien maalaus 2018 Kylpyhuoneiden korjaus 2017 Autotallien ovien paneloinnin huoltokäsittely 2016 Autotallien ovien ja D88 kattoterassin paneloinnin uusinta 2015 Ilmanvaihtokanavien puhdistus + ilmamäärien säätö 2015 Salaojien kuvaus ja huuhtelu 2013-2014 Porrashuoneiden huoltomaalaukset
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Meri, metsät ja palvelutkin lähellä.

Velaton hinta
169 000 €
Myyntihinta
168 689,44 €
Neliöhinta
4 760,56 € / m²
Velkaosuus
310,56 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
177,50 € / kk
Pääomavastike
6,39 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
183,89 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka 25 €/kk Autopaikka, kylmä 15 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Meripellonlinna
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 6 240 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2006
Huoneistojen lukumäärä
92
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2006
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 29.07.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 824 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Fluxio Isännöinti Oy, Anitta Heiskanen, 010 339 0533
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki, p. 09 310 1691.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja metroasema lähellä

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autotallit omilla osakkeilla olevia.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, urheiluvälinevarasto ja väestönsuoja