384 000 €74 m²

Melkonkatu 8 A, Lauttasaari, Helsinki3h+k+kph+las.parveke

Velaton hinta
384 000 €
Hoitovastike
436,60 € / kk
Asuinpinta-ala
74 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1989
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kaupunki
Helsinki

VIIHTYISÄ JA VALOISA KOLMIO LASITETULLA PARVEKKEELLA – YLIMMÄN KERROKSEN KULMAHUONEISTO

Tervetuloa Lauttasaareen – onnellisten saarelle! Tämä ylimmän kerroksen kulmahuoneisto yhdistää täydellisen sijainnin, valoisan tunnelman ja toimivan pohjaratkaisun tavalla, joka tekee arjesta poikkeuksellisen miellyttävää.

Asunnon erinomainen pohjaratkaisu takaa, ettei hukkaneliöitä ole. Avara ja luonnonvaloa tulviva olohuone tarjoaa runsaasti tilaa oleskeluun, ja sieltä avautuu käynti lasitetulle parvekkeelle – täydellinen paikka aamukahville, iltahetkille tai ympärivuotiseen rentoutumiseen. Vaaleasävyinen keittiö on hyvin varusteltu ja tarjoaa runsaasti kaappi- ja laskutilaa, sekä luonnollisen paikan ruokailuryhmälle. Kaksi mukavankokoista makuuhuonetta, tilava kylpyhuone ja erillinen eteinen tekevät kokonaisuudesta toimivan ja viihtyisän. Kaiken viimeistelee Lauttasaaren ainutlaatuinen merellinen tunnelma, joka tuntuu jo kotiovelta.

Asunto Oy Helsingin Melkonkatu 8 on vuonna 1989 valmistunut taloyhtiö Lauttasaaren viihtyisällä ja rauhallisella asuinalueella. Asumismukavuutta lisäävät hissi sekä taloyhtiön oma piha-alue, joka tarjoaa suojaisan ympäristön arjen pienille hetkille.

Taloyhtiössä on alkamassa julkisivu-, ikkuna- ja parvekeurakka. Nyt myytävän huoneiston arvioitu osuus hankkeen kustannuksista on n. 39 500 euroa. Tätä kustannusta ei ole huomioitu velattomassa myyntihinnassa, ja ostaja ottaa kyseisen kustannuksen vastatakseen.

Lauttasaari on erityisesti lapsiperheiden ja luonnosta nauttivien suosiossa. Lähikaupat – S‑Market, K‑Supermarket ja Lidl – löytyvät kävelyetäisyydeltä, ja kauppakeskus Lauttiksen monipuoliset palvelut ovat vain noin kilometrin päässä. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset: metroyhteys, sujuvat bussilinjat, hyvät pyöräreitit ja nopeat yhteydet Länsiväylälle tekevät liikkumisesta vaivatonta suuntaan kuin suuntaan.

Tämä koti tarjoaa laadukasta asumista merellisessä ympäristössä – tule ja ihastu!

Tule ja ihastu - soita ja sovi aika esittelyyn!

Virpi Schlegel | 045 631 4151 | virpi.schlegel@remax.fi Sven Schlegel | 045 885 4900 | sven.schlegel@remax.fi

TILAA NELIVÄRIESITE SÄHKÖPOSTIISI

Onko nykyinen asuntosi osa rahoitusta? Saat kauttamme ilmaisen arvioinnin ja myyntisuunnitelman nykyiselle kodillesi. Soita ja sovitaan aika tapaamiseen.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Melkonkatu 8 A, 00210 Helsinki
Kaupunginosa
Lauttasaari
Kohdenumero
80495565
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
74 m²
Tontin pinta-ala
3 233 m²
Kokonaispinta-ala
74 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+las.parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Vaaleasävyinen ja tyylikäs keittiö, jonka varustuksiin kuuluu induktioliesitaso, kiertoilma kalusteuuni. liesituuletin, integroitu astianpesukone ja integroitu jääkaappipakastin. Työtasot ovat kiveä, välitila lasia/maalattu ja seinät ovat maalatut. Lattia on parkettia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke ja lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilavan kylpyhuoneen varustuksiin kuuluu suihku, suihkuseinät, wc-istuin, lavuaari, allaskaappi, valaisin (ei toimi) sekä patteri. Lattia ja seinät ovat laatoitetut. Kylpyhuoneessa on erillinen kodinhoitopiste, jossa tason alle voi asettaa pesukoneen ja kuivausrummun vierekkäin.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Näkymät
Vehreät näkymät ympäröivälle alueelle.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029 2025: Toteutussuunnittelu, julkisivut, ikkunat ja parvekkeet 2025: Autojen latausinfraa ja yhtiön energiankulutuksen optimointia selvitetään 2025: Pihat: pihakannen liittymäkohtien ja läpivientien tiivistyskorjaukset 2026: Alapohjatilojen salaojien toteutus (tilannekatsaus 2025) 2026: Julkisivusaneeraus 2027: Hissit, peruskorjaus 2028: Yleisten tilojen ja autohallin maalauskorjaus Yhtiökokous päätti 13.6.2025 valtuuttaa hallituksen tilaamaan julkisivujen peittävän korjauksen, parvekkeiden pinnoituskorjauksen sekä ikkunoiden, parvekeovien sekä porrashuoneiden sisäänkäyntien teräsovien uusimisen toteutussuunnittelun. Toteutussuunnittelun enimmäisvaltuutus 40 000 euroa.
Tehdyt remontit
2025 Hankesuunnitelma, julkisivut 2024 IV-kanavien puhdistus ja säätö 2023 Lämmitysverkoston tasapainotus, uudet linjasäätö- ja patteriventtiilit 2023 Lukitusjärjestelmän uusiminen iLOQ 2023 Julkisivun ja parvekkeiden kuntokartoitus 2022 Kattosaneeraus 2022 Kylpyhuonesaneeraus 37 kpl 2016–2017 Saunaosaston saneeraus 2 saunaksi, pesulaksi ja monitoimitilaksi 2016 Alapohjatilojen kunnostus 2016 Kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen 2015 IV-hormien puhdistus ja korvausventtiilien uusiminen 2015 Rikkinäisen elementin korjaus 2015 Julkisivun ja parvekkeiden kuntotutkimus 2014 Huoneistoparvekkeiden lasitukset 2014 Ikkunoiden ja parvekeovien ulkopuolinen huoltomaalaus 2013 Porrashuoneiden maalaus kellarissa ja 1. kerroksessa 2013 Nurmialueen erottaminen sokkelista ja kattovesien poisjohtaminen seinustoilta 2013 Sokkelipeltien kunnostus 2013 Asfalttialueen kunnostus ja kaatojen korjaus 2013 Rakennuksen lähellä olevien puiden kaato/harvennus 2010 Julkisivun parveke-elementtien klinkkeripinnat 2010 Leikkipihan kunnostus sisäpihalla 2009 Julkisivun elementtisaumojen uusiminen 2009 Parvekkeiden sadevesikourut ja syöksytorvet 2009 Autohallin paloilmoitinjärjestelmä ja alkusammutuskalusto 2009 Poistoilmaventtiilin äänenvaimennin 2009 Talon lukitus uudistettu Abloy Exec-avaimille 2008 B-portaan palo-oven uusiminen 2008 Huoneistojen IV-tarkastus, korjaus ja mittaus (pöytäkirjat huoneistoista) 2008 Jätekatoksen maalaus 2008 Soneran valokuituliittymä 2008 Porrashuoneiden maalaus 2007 B-portaan IV-koneen moottori ja taajuusmuuntaja vaihdettu 2007 Julkisivujen lasilistojen uusiminen ja saumaus 2005 Pyöräkatoksen rakentaminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lauttasaari on yksi Helsingin halutuimmista ja viihtyisimmistä kaupunginosista, ja sen palvelutarjonta on poikkeuksellisen monipuolinen. Alue yhdistää merellisen luonnon, hyvät liikenneyhteydet ja kattavat arjen palvelut.

Alueella on useita ruokakauppoja, kahviloita, ravintoloita ja erikoisliikkeitä, ja Lauttis‑kauppakeskus kokoaa monet arjen palvelut saman katon alle.

Arjen asiointi on helppoa ja nopeaa, sillä kaikki keskeiset palvelut löytyvät kävelyetäisyydeltä.

Liikenneyhteydet ovat erinomaiset: Lauttasaaren metroasema tarjoaa nopeat yhteydet sekä Helsingin keskustaan että Espooseen, ja bussilinjat kulkevat tiheästi eri puolille kaupunkia.

Merelliset ulkoilureitit, uimarannat ja puistot tekevät alueesta ihanteellisen ulkoilusta ja luonnosta nauttivalle. Lisäksi Lauttasaaresta löytyy useita päiväkoteja, kouluja, terveyspalveluita, liikuntakeskuksia ja harrastusmahdollisuuksia kaikenikäisille. Kaikki tämä tekee Lauttasaaresta alueen, jossa arki on helppoa, sujuvaa ja viihtyisää.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 16 § Autopaikkoja koskeva lunastusoikeus. Asuinhuoneistoihin ei kohdistu lunastuspykälää. (549/2016) 79 §:n mukainen tupakointikielto huoneistojen parvekkeilla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0091-0031-0135-0032
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Telia, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
384 000 €
Myyntihinta
367 610,41 €
Neliöhinta
5 189,19 € / m²
Velkaosuus
16 389,59 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
436,60 € / kk
Pääomavastike
161,85 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
598,45 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
28 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Melkonkatu 8
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiöllä on limiittitili 50 000,00 € MUUTOSTYOT HUONEISTON SUIHKU- TAI KYLPYHUONETILOISSA Suihku- tai kylpyhuonetilojen rakentaminen tai muutostyöt kyseenä olevissa tiloissa edellyttävät yhtiön hallituksen lupaa. Rakennelmien hyväksymisen edellytyksenä on suunnitelman esittäminen ennen työn aloittamista ja vesieristyksen tarkastuttaminen yhtiön edustajalla ennen pintamateriaalien asennusta. Menettelytavoista ja tarkastuksista voi sopia isännöitsijän kanssa. Vastuu suihku- ja kylpyhuonetilojen remontoinnista aiheutuneista kiinteistövahingoista tai vahingoista kolmannelle osapuolelle on rakennushankkeeseen ryhtyvällä osakkaalla. OSAKASHALLINNASSA OLEVIEN TILOJEN KORJAUKSET/MUUTOSTYÖT Asunto-osakeyhtiölaki edellyttää, että osakkaan on ilmoitettava yhtiölle kunnossapitotyöstä, joka saattaa vaikuttaa rakennuksen rakenteisiin tai naapurihuoneistoihin. Ilmoitus on tehtävä kirjallisesti etukäteen ja siihen on liitettävä asianmukaiset selvitykset. PARVEKELASITUKSET Mikäli huoneistoon on asennettu parvekelasitus osakkaan muutostyönä, osakeluetteloon merkitty omistaja vastaa lasituksen kunnossapito- ja korjausvelvoitteista. Vastuu siirtyy edelleen huoneiston osakkeiden vaihdossa uudelle omistajalle. Taloyhtiön kiinnitykset: 3 750 114 €.