92 000 €53,5 m²

Ounasvaarankuja 1 A, Mellunmäki, Helsinki2h+k+kph+las.p

Velaton hinta
92 000 €
Hoitovastike
326,50 € / kk
Asuinpinta-ala
53,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
1983
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mellunmäki
Kaupunki
Helsinki

VALOISA JA AVARA KAKSIO MELLUNMÄESSÄ

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja avaraan kaksioon Mellunmäessä. Asunto sijaitsee taloyhtiön 2. kerroksessa ja tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, jossa jokainen neliö on tehokkaasti käytössä. Kodin tunnelma on lämmin ja kutsuva, ja suuret ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa läpi päivän.

Tutustu myös virtuaaliesitykseen: https://my.matterport.com/show/?m=bJfnygwrh9Q

Keittiö on käytännöllinen ja tarjoaa hyvin kaappi- ja työskentelytilaa. Olohuone on tilava ja helposti sisustettava, ja se toimii kodin luonnollisena keskipisteenä. Makuuhuone on rauhallinen ja tarjoaa hyvin tilaa niin sängylle kuin säilytysratkaisuille. Kylpyhuone on poikkeuksellisen tilava, mikä lisää arjen mukavuutta.

Asunto Oy Ounasvaarankuja 1 on vuonna 1983 valmistunut taloyhtiö, joka tarjoaa rauhallisen ja viihtyisän asuinympäristön. Mellunmäki on alueena kehittyvä ja luonnonläheinen, ja palvelut sekä liikenneyhteydet löytyvät kätevästi läheltä. Metroasema, kaupat ja ulkoilureitit ovat kaikki helposti saavutettavissa.

Tämä koti sopii erinomaisesti niin ensiasunnon ostajalle, pariskunnalle kuin sijoittajallekin. Tervetuloa tutustumaan paikan päälle ja ihastumaan!

Virpi Schlegel | 045 631 4151 | virpi.schlegel@remax.fi Sven Schlegel | 045 885 4900 | sven.schlegel@remax.fi

TILAA NELIVÄRIESITE JA VIRTUAALIESITYS SÄHKÖPOSTIISI

Onko nykyinen asuntosi osa rahoitusta? Saat kauttamme ilmaisen arvioinnin ja myyntisuunnitelman nykyiselle kodillesi. Soita ja sovitaan aika tapaamiseen.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Mellunmäki
Kohdenumero
80494022
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
53,5 m²
Tontin pinta-ala
2 369,3 m²
Kokonaispinta-ala
53,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+las.p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Vaaleansävyisen keittiön varustuksiin kuuluu sähköliesi, astianpesukone, liesituuletin ja jääkaappipakastin. Työtasot ovat laminaattia, välitilassa kalustelevyä, seinät ovat maalatut ja lattia on laminaattia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneen varustuksiin kuuluu wc-istuin, käsisuihku, lavuaari, peili- ja suihkukaappi sekä pesukoneliitäntä. Lattiat on muovimattoa ja seinät osin laatoitettu ja osin levytetty.
Säilytystilat
Kellarikomero. Lisätietoja säilytystiloista: Säilytystilaa löytyy runsaasti eteisen kaapistoista sekä kellarikomerosta.
Näkymät
Vehreät näkymän ympäröivälle alueelle.
Tulevat remontit
2025-2027 Ounasvaarankuja 1, paikoitustalon kiinteistökorjaukset 2026-2028 Porrashuoneiden maalaus/ porrashuoneen valaistuksen uusiminen 2026-2028 Lämmityksen tasapainotus Korjaustarveselvityksessä on otettu huomioon vain isommat korjaukset. Suunnitelma on ohjeellinen ja tarpeen vaatiessa korjauksien tarpeellisuus tarkennetaan. Pienemmät korjaukset suoritetaan normaalina huoltokunnostuksena.
Tehdyt remontit
1995 Ylempien parvekkeiden vedeneristys 1997 Patteriverkoston tasapainotus ja ikkunoiden maalaus 2003 Ikkunoiden ja parvekkeiden ulkopuolinen huoltomaalaus 2004 Elementtisaumojen uusiminen ja ilmanvaihtokanavien puhdistus 2005 Piha-alueen asfaltointi 2006 Parvekkeiden laattojen kunnostus 2007 Lämmönjakokeskus 2009 Saunan puuosien uusiminen 2011 Lukituksien uusiminen Abloy Sento avainjärjestelmään 2013-14 Ikkunoiden- ja parvekeovien uusiminen 2014-15 A- sekä C portaiden paloluukkujen uusiminen 2016 Parvekkeiden puuosien-, parvekkeiden vedenpoistoputkien- sekä lattiapinnoitteen uusiminen 2017 Katon sinkelihiekan poistaminen 2018 Katon kuntokartoitus 2019 Kattopinnoitteiden uusiminen 2021 Elementtisaumojen uusiminen 2023 Pihavalaistuksien uusiminen 2024 Lämpö- ia vesijohtoien kuntotutkimus. Märkätiloien tarkastus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Mellunmäki on rauhallinen ja vehreä Itä‑Helsingin alue, jossa arki sujuu erinomaisesti. Alueelta löytyy metroasema, joka takaa nopeat yhteydet keskustaan ja Itä‑Helsingin palveluihin. Metroaseman ympärillä sijaitsevat myös alueen tärkeimmät palvelut, kuten kaupat, ravintolat ja apteekki.

Luonto on Mellunmäessä aina lähellä. Mustavuoren luonnonsuojelualue ja alueen puistot tarjoavat upeat puitteet ulkoiluun ja liikuntaan. Läheltä löytyvät myös useat päiväkodit ja koulut, mikä tekee Mellunmäestä erityisen perheystävällisen.

Mellunmäki on kehittyvä ja viihtyisä asuinalue, jossa yhdistyvät hyvät palvelut, luonto ja sujuvat liikenneyhteydet.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Vastuu osakkeenomistajan asennuttamien parvekelasien kunnossapidosta, puhdistuksesta, korjaamisesta ja uusinnasta sekä lasituksen mahdollisesti aiheuttamista muista kustannuksista kuin myös lasituksesta yhtiölle tai kolmannelle osapuolelle aiheutuvista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-047-0203-0017
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA/Welho Oy , 25M/10M, Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
92 000 €
Myyntihinta
92 000 €
Neliöhinta
1 719,63 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 30 päivän lunastusoikeus. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
326,50 € / kk
Korjausvastike
16,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
342,55 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Ounasvaaran paikoitustalo Oy 50,00 € Mellunmäen autopaikat Oy 54,00 € Autopaikka, piha 10,00 € Moottoripyöräpaikka 16,50 € Sähköauton latauspaikka 3,00 kpl Saunamaksu 9,00 €

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ounasvaarankuja 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 496 151 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1983
Huoneistojen lukumäärä
58
Liiketilojen pinta-ala
431,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1983
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 19.06.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 369,3 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Oy, Juuso Kokkonen, 0107556529
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki | Kaupunkisuunnittelu ja rakentaminen | kaavoitus. https://kartta.hel.fi/link/0cedErY
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: LVV-KUNTOTUTKIMUS | Lämpö- ja vesijohtojen sekä viemäreiden kuntotutkimus
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra