172 000 €28 m²

Aleksis Kiven katu 38 A, Alppiharju, Helsinki1h+avok+kph

Velaton hinta
172 000 €
Hoitovastike
138,60 € / kk
Asuinpinta-ala
28 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
1928
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Alppiharju
Kaupunki
Helsinki

Tilava ja hyvin pidetty yksiö tarjoaa viihtyisää asumista rauhallisessa ympäristössä. Asunnon ikkunat avautuvat suojaisalle sisäpihalle, mikä luo miellyttävän ja hiljaisen tunnelman keskellä kaupunkia.

Toimiva ja hyväkuntoinen avokeittiö, tilava kylpyhuone, sekä reilun kokoinen olohuone kutsuvat viihtymään.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu, esimerkiksi linjasaneeraus on tehty 2017. Asukkaiden käytössä on pesutupa sekä viihtyisä sisäpiha.

Sijainti on erinomainen. Raitiovaunu- ja bussipysäkit sijaitsevat aivan vieressä. Läheltä löytyvät Konepajan alue sekä Pasilan monipuoliset palvelut, kuten Tripla ja juna-asema. Toiseen suuntaan sijaitsevat Tukkutori ja Kalasatama, joista on nopea metroyhteys keskustaan sekä itään ja länteen. Myös Kallion suosittu kahvila- ja ravintolatarjonta on kävelyetäisyydellä.

Tämä koti sopii erinomaisesti sinulle, joka arvostat rauhallista asumista keskeisellä sijainnilla hyvien kulkuyhteyksien ja palveluiden äärellä. Erinomainen myös sijoitukseen.

Vuokrattu määräaikaisella vuokrasopimuksella 30.06.2026 saakka.

tervetuloa tutustumaan!

Lisätiedot ja esittelyt:

LKV, KTM Petri Ehrstén 040 680 7714 petri.ehrsten@bo.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Alppiharju
Kohdenumero
21885990
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
28 m²
Tontin pinta-ala
1 291 m²
Kokonaispinta-ala
28 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h+avok+kph
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Vuokrattu 30.06.2026 saakka
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Remontoitu vuoden 2017 putkiremontin yhteydessä. . Varustus: wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Näkymät
Näkymät vehreälle ja rauhalliselle sisäpihalle.
Tulevat remontit
2025 Vesivuotohälyttimien asentaminen keittiöihin, sekä keittiön allaskaapin sisäsaumojen tarkistaminen/tiivistäminen silikonilla (Hinta-arvio 10.000,00 €) 2027 Kadunpuoleisen julkisivurappauksen korjaus 2027 (hinta-arvio n. 170 000 euroa). 2029 eteenpäin Talon liikehuoneistojen käyttötarkoituksen muutos kaksikäyttötiloiksi.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2024 säästösuuttimien asentaminen asuntoihin 2024 kellarin lukituksen parantaminen 2019 linjasaneerauksen takuukorjaukset, saattolämmityksen uusiminen 2018 kadun puoleisen julkisivun paikkakorjaukset 2016-2017 Linjasaneeraus ja lukituksen uusiminen, vesi- ja viemäriputkien uusiminen, sähköjen uusiminen, myös asuntojen sisäisten sähkökaapelointien uusiminen, märkätilojen rakentaminen kaikkiin asuntoihin, pesulan peruskorjaus ja kuivaushuoneiden (2kpl) rakentaminen, tonttiviemärin ja -vesiputken uusiminen, ilmanvaihtohormien kunnostaminen, huoneisto-ovien uusiminen, porrashuoneiden maalaus, lukituksen uusiminen iLoq-järjestelmään Poistettu kaasuputkisto käytöstä 2012 Katon paikkakorjauksia, tonttiviemärin sukitus 2011 Lämmönsiirtimen uusiminen, pesulan pesukone uusittu 2009 Tuuletusparvekkeiden ja niiden ovien kunnostus, ikkunoiden uusiminen 2008 Vesikaton kunnostus 2007 Hissien peruskorjaus 2002 Etuikkunat 1996 Portti ja piha, IV-hormien puhdistus ja venttiilien uusiminen 1995 Ulko-ovet, antenniverkosto, porrashuoneet, sähkönousut 1990-1996 Julkisivut 1989 Pesutupa 1984 Katto 1975 Ikkunat 1970 Putket

Velaton hinta
172 000 €
Myyntihinta
139 001,62 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
6 142,86 € / m²
Velkaosuus
32 998,38 €

Vastikkeet

Hoitovastike
138,60 € / kk
Pääomavastike
322 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
460,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksu on ennakko, tasataan vuosittain mittarilukeman mukaan, kylmä vesi 5,12 €/m³, lämmin vesi 11,88 €/m³.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Aleksis Kivenkatu 38
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1928
Huoneistojen lukumäärä
113
Liiketilojen pinta-ala
45 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
7
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 291 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöhuolto Varonen Oy
Isännöinti
Helsingin KH-Isännöinti Oy/Jan Lillja 09 774 076 14/ jan.lillja@kh-isannointi.fi
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki, https://kartta.hel.fi, 09 310 22111.

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 6.
Yhteiset tilat
talopesula, kuivaushuone, vinttikomero, urheiluvälinevarasto, Huoneistokohtaiset varastot.