168 000 €49 m²

Niitynperäntie 5 B, Lassila, Helsinki2h, kk, kph, terassi, piha

Velaton hinta
168 000 €
Hoitovastike
342,10 € / kk
Asuinpinta-ala
49 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lassila
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja toimivapohjainen kaksio rauhallisessa Lassilassa – omalla pihalla ja terassilla

Tervetuloa viihtyisään 49 m² kaksioon Helsingin Lassilaan. Tämä toimivapohjainen koti tarjoaa mukavaa asumista rauhallisella alueella, ja oma piha terasseineen tuo arkeen lisää tilaa ja viihtyvyyttä.

Asunto on hyvä valinta ostajalle, joka arvostaa mahdollisuutta päivittää kodista oman näköinen. Taloyhtiössä on asukkaiden käytössä muun muassa sauna, pesutupa ja urheiluvälinevarasto.

Lassila on pidetty ja vehreä asuinalue, jossa arki toimii sujuvasti. Läheltä löytyvät puistot, liikuntamahdollisuudet, koulut, päiväkodit sekä kattavat palvelut. Pohjois-Haagan juna-asema on kävelyetäisyydellä, ja yhteydet Helsingin keskustaan ovat nopeat. Myös kauppakeskus Kaari sijaitsee lähellä.

Tässä kodissa yhdistyvät rauhallinen sijainti, oma piha ja hyvät kulkuyhteydet.

// Lisätiedot ja esittelyt:

MERVEILLE BIVU Myyntineuvottelija Puh: 040 350 0451 merveil.bivu@roof.fi

Haluatko tietää, mikä on nykyisen kotisi arvo? Ota yhteyttä ja pyydä maksuton arvio – nyt ei kannata aikailla!

"Get a ROOF"

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Lassila
Kohdenumero
80491283
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
49 m²
Tontin pinta-ala
3 245,1 m²
Kokonaispinta-ala
49 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen, isännöitsijäntodistuksen ja myyjän
ilmoituksen mukaan 49 m2. Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, kph, terassi, piha
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi, liesituuletin, jääkaappi ja erillinen pakastin. Työtason materiaali: Puu.
Terassin kuvaus
Terassi omalla pihalla. Edusta laatoitettu ja muu tila nurmikkoa.
Pihalla kukkaisistutuksia ja syreenipensas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesuallas, peilikaappi, irtokomero ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto ja seinäkaapit
Tulevat remontit
Kunnossatarveselvitys 2025-2028 2025 Lämmönjakokeskuksen uusiminen 2025 Patteriventtiilien ja linjasäätöventtiilien uusiminen + tasapainotus 2025 Vakiopaineventtiilin asennus päävesimittarille 2025 Piha istutusten ylläpito ja kunnostus 2025 Luhtikäytävien liukkaudeneston korjaus 2025 Palovaroittimien uusiminen (siirtyy yhtiön vastuulle 2026) 2026 Julkisivujen kunnostukset/paikkakorjaukset 2026 Vesijohtoverkoston linjasulku- ja säätöventtiilien uusiminen 2027 Parkkipaikan asfaltoinnin kallistusten ja painaumien korjaukset 2027 Parkkipaikan hulevesikaivon jäänsulatuksen toteutus sähkövastuksin 2027 Märkätilojen korjaukset märkätilakartoituksen mukaisesti tarvittaessa 2028 Vesijohtojen ja viemäreiden seurantatutkimus 2028 Sauna- ja pesuhuoneen uusimisen suunnittelu ja toteutus Lukijan on huomattava, että kunnossatarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossatarveselvitys mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapito toimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2025 Putkistojen kuntotutkimukset 2024 Parkkipaikan valaistuksen uusiminen 2023 Ikkunanpuitteiden huoltomaalaus sisältäen vesipellit 2022 Luhtikäytävien ja parvekkeiden alakattojen huoltomaalaus 2021 Vaurioituneiden ikkunanpuitteiden korjauksia 2020 Kuntoarvio 2019 Parvekelasitukset, huoneistot A4, B9, B10, D21 ja D22 2018 Huoneistokohtaisten märkätilojen kuntoselvitys Julkisivun kuntokartoitus 2017 Vesikattojen maalaus 2015 Saunaa kunnostettu ja lauteet uusittu Uusi kuivausrumpu pesutupaan (Esteri TC 8330) Hiekkaparkkipaikan kunnostus 2014 Pihan kallistuksia korjattu ja piha-aluetta uusittu uuden vihersuunnitelman mukaisesti Aitojen rakentaminen ja uusiminen Osakaspihojen välille rakennettu aidat Tontin raja-aitaa uusittu Parvekkeille tehty lasitusmahdollisuus Luhtikäytävien ja parvekkeiden pintojen kunnostus Peltijulkisivujen vaihto puupaneeliin Salaojat ja hulevedet: olemassa olevat salaojat kunnostettu ja lisätty uusia, pihalle asennettu huleveden pumppaamo Rakennettu talousrakennus Porraskäytävät uudistettu, sisältäen ikkunat, pinnat ja ulko-ovien katokset 2013 Poistoilmakoneiden uusinta Vesikatto ja kattorakenteet uusittu 2012 Parkkipaikan pihakaivon korjaus Julkisivujen ja ikkunoiden kuntotutkimus 2010 Ulko-ovia korjattu 2009 Eteläpäädyn pihavalaistuksen kunnostus 2008 Lattiapinnat uusittu, saunan pukuhuone ja sisäänkäynnin eteinen Lukot vaihdettu (Exec), ei koske asukasvarastoja eikä yleisiä tiloja Ulkovalaisimet uusittu Julkisivun arkkitehtisuunnittelu 2007 Kuntoarvio Leikkimökin hankinta 2006 Maalauskunnostus: ikkunat, parveke- ja terassiovet 2005 Pyykinpesukone ja kuivuri uusittu 2004 Lämmitysverkoston tasapainotus Patteri- ja linjasulkujen linjasäätöventtiilien asennus sekä lämmön säädöt 2003 Pihan pintaveden poiston parannus 2002 Keinu uusittu Kattopeltejä korjattu Lämmönvaihdin uusittu Yläpohjaan lisätty villoitusta 2001 Luhtikäytävien päädyt lasitettu 2000 Porrashuoneiden ulko-ovet kunnostettu Welhon kaapeli taloyhtiöön 1999 Ilmanvaihtohormit nuohottu 1998 Lisätty vesikouruja 1997 Elementit saumattu 1995 Luhtikäytävät maalattu 1988 Rakennettu piharakennus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kirjasto lähellä, Puisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Koirapuisto lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
168 000 €
Myyntihinta
168 000 €
Neliöhinta
3 428,57 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
342,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
347,10 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 5 € / kk Lisätietoja maksuista: Autopaikka, kylmä 10,00e /kpl Autopaikka, lämmin 20,00e /kpl

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lassinketo
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Maksuvalmius on ollut hyvä. Hoitotalous oli ylijäämäinen vuonna 2024, ja kumulatiivista hoitovastikeylijäämää oli tilikauden päättyessä. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 642 137 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1981
Huoneistojen lukumäärä
23
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1981
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 23.04.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 245,1 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Helsingin Seudun Isännöitsijät, Vesa Kainulainen, vesa.kainulainen@hsi.fi, 0408333484
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki +358 931022111
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys Linja-autopysäkki: Vaakatie (etäisyys n. 0.16 km), Juna-asema: Pohjois-Haaga (etäisyys n. 0.28 km), Raitiovaunupysäkki: Ilkantie (etäisyys n. 1.22 km)
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2024 – Vesikaton kuntotarkastus 2020 – Kuntoarvio 2018 – Julkisivun kuntokartoitus 2018 – Huoneistokohtaisten märkätilojen kuntoselvitys 2012 – Julkisivujen ja ikkunoiden kuntotutkimus