217 000 €69,5 m²

Laurinmäenkuja 4, Lassila, Helsinki3h, k, kph/s, wc

Velaton hinta
217 000 €
Hoitovastike
382,25 € / kk
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1986
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lassila
Kaupunki
Helsinki

Kiva kolmio Lassilassa

Toimivapohjainen kulmahuoneisto Lassilan rauhallisessa ympäristössä. Tässä kolmiossa olohuone, ruokailutila ja keittiö muodostavat avaran ja viihtyisän kokonaisuuden. Olohuoneesta on käynti hyvän kokoiselle lasitetulle parvekkeelle, josta avautuvat näkymät suojaisalle sisäpihalle.

Kaikissa huoneissa on yhtenäinen parkettilattia. Makuuhuoneet ovat mukavan kokoisia ja siisti kylpyhuone sekä ikkunallinen sauna tuovat arkeen mukavuutta.

Asunto Oy Lassilan Salpa sijaitsee omalla tontilla. Yhtiössä on tehty merkittäviä perusparannuksia, kuten julkisivun, parvekkeiden ja vesikaton saneeraus. Asukkaiden käytössä ovat muun muassa pesutupa sekä aidattu autopaikka-alue.

Lassila on viihtyisä ja vehreä asuinalue, jossa arki toimii sujuvasti. Alueella on runsaasti puistoja ja ulkoilumahdollisuuksia, kuten Lassilan urheilupuisto sekä läheiset metsä- ja lenkkeilyreitit. Läheltä löytyvät päiväkodit, koulut ja lähikaupat, ja Kannelmäen monipuoliset palvelut, kuten kauppakeskus Kaari, ovat lyhyen matkan päässä. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset niin julkisilla kuin omalla autolla, ja Kehä I:n läheisyys helpottaa liikkumista eri puolille pääkaupunkiseutua.

Lisätiedot ja esittelypyynnöt välittäjältä.

Katso kohteen tarkemmat tiedot www.habita.com -sivustolta.

Perustiedot

Kaupunginosa
Lassila
Kohdenumero
973279
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Tontin pinta-ala
3 629 m²
Kokonaispinta-ala
69,5 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/s, wc
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
3 kuukautta kaupanteosta tai sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Keraaminen liesi, Jääkaappipakastin, Kaapisto, Liesituuletin, Astianpesukone, Erillisuuni
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Pesukoneliitäntä, Tilaa pesukoneelle, Kaapisto, Allas, Suihkuseinä, WC-istuin, Peilikaappi
Säilytystilat
Komero/komeroita, Kellarikomero
Näkymät
Naapurusto, Kaupunkimaisema
Julkisivuremontti
2020
Kattoremontti
2010
Tehdyt remontit
2025 Korjaussuunnitelma - Kunnossapitotarveselvitys 2025-2031., 2024 Ilmanvaihto - Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö., 2023 Muu - Asennettiin paineentasausventtiili käyttövesijärjestelmään., 2021 Katto - Vesikaton saneeraus., 2020 Julkisivu - Julkisivu- ja parvekeremontti., 2017 Lukot - Lukituksen ja koodilukkojen uusinta., 2012 Ikkunat - Ikkunoiden huoltomaalaus., 2010 Katto - Katon huoltokorjaukset, lumiesteet., 2006 Lämmitys - Lämmönvaihdinlaitteisto uusittu., 2005 Salaojat - Rakennettiin sadevesiviemärit ja salaojat. Listaus tehdyistä remonteista saatavana välittäjältä.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ostoskeskus 0,6 km, Ruokakauppa 0,5 km, Terveyskeskus 1,7 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
217 000 €
Myyntihinta
203 249,86 €
Neliöhinta
3 122,30 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
382,25 € / kk
Pääomavastike
249,51 € / kk

Rakennusvuosi
1986
Huoneistojen lukumäärä
41
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1986
Kerroksia
3
Energialuokka
E, 2018
Energiatodistus
Kyllä
Kunnallistekniikka
Vesi, Viemäri, Sähkö, Kaukolämpö
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen
Tontin koko
3 629 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ehta Isännöinti / Hanna Dike
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki p. 09 310 1691. Kaavasuunnitelmat: 2025-006278, HEL 2025-014003, 2013-005907, 2018-011347, 2024-006431, 2015-006269.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Juna 0,5 km
Maasto
Loiva rinne
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, Vesikiertoinen keskuslämmitys, Patteri