129 500 €82,5 m²

Palokoukunkuja 4 C, Tapulikaupunki, Helsinki4h, k, kph, erill. wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
129 500 €
Hoitovastike
377,50 € / kk
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tapulikaupunki
Kaupunki
Helsinki

Erinomainen lapsiperheen koti hissitalon kolmannessa kerroksessa.

Asunto on aikansa erinomainen edustaja, jossa on valoisat ja tilavat huoneet. Keittiössä on runsaasti kaapistoja sekä laskutilaa eli täällä on mukava laittaa ruokaa useammankin perheenjäsenen voimin. Ruokailutila ja olohuone muodostavat viihtyisän kokonaisuuden, jota jatkaa lasitettu länsiparveke.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu eikä suuria remontteja ole tulossa seuraavan 5 vuoden aikana.

Sijainti on mitä parhain - koulut ja päiväkodit sijaitsevat pienin kävelymatkan päässä. Lähikauppaan K-market Tapuli on vain n. 150 m, lisäksi Tikkurilan Prismaan n. 2,4 km, Jumboon n. 5,9 km ja Tammiston liikekeskuksiin n. 5,7 km.

Liikuntamahdollisuudet sijaitsevat myös aivan lähiympäristössä.

Mikäli matkustat paljon, lentokentälle ei ole kuin n. 7,5 km.

Esittelyt ja tiedustelut: Kirsi Kytö, puh. 045 2373 515 tai kirsi.kyto@neliotliikkuu.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Palokoukunkuja 4 C, 00750 Helsinki
Kaupunginosa
Tapulikaupunki
Kohdenumero
80494653
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
82,5 m²
Tontin pinta-ala
3 199 m²
Kokonaispinta-ala
82,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, erill. wc, lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Työtason materiaali: Laminaatti. Runsaasti kaapistoja ja reilusti laskutilaa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesuallas, peilikaappi ja pesukoneliitäntä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Jäähdytetty kellari, kellarikomero ja kaapistot
Tulevat remontit
KUNNOSSAPITOTARVE YHTIÖKOKOUSTA (28.10.2025) SEURAAVIEN VIIDEN VUODEN AIKANA: Julkisivut -Elementtisaumauksien uusiminen ja paikkakorjaukset ja julkisivujen kuntotutkimus Parvekkeet - Parvekelasitusten huolto, kuntotutkimus Ikkunat ja ulko-ovet - Ikkunoiden karmien huoltomaalaus, kuntotutkimus Huoneistojen märkätilat - Kuntokartoitus ja KPH korjaukset putkiremontin yhteydessä Talopesula - Pesulaitteiden huolto / uusiminen tarvittaessa Vesi/viemärijärjestelmä - Putkien uusintakuntotutkimus viimeistään 2029
Tehdyt remontit
2025 Palovaroittimien asennus 2024 Talojen välinen lämmitysputken korjaus 2022 Kylmiön kompressorin uusiminen 2021 Parvekelasitusten huolto 2019 Ilmanvaihdon nuohous ja säädöt. 2018 B16, B20, C30, C39 ja C48 märkätilojen lattian kunnostus 2018 Kattojen uusiminen, KerbitPro Oy 2017 Kattokaivon osittainen sukitus 2017 Märkätilojen kartoitus 2015 Pysäköintialueen aidan uusiminen 2015 A-B talon asfaltin uusiminen 2014 Porrasvalaistuksen uusiminen liiketunnistintoimiseksi 2014 Tonttiviemärin painuman korjaus (lvv-kuntotutkimuksen suos.) 2013 Kuntoarvio, PTS, märkätilakartoitus ja LVV-kuntotutkimus 2012-2013 A ja B-portaiden, liiketilan kattoviemärien uusiminen, C-Portaan kattoviemärin pystylinjan uusiminen, A-B kuivaushuoneiden kuivaushuoneiden puhallin uusittu ja pesulan puhelinrahastin asennettu 2009-2010 A-B hissien rakentaminen ja C-hissin peruskorjaus 2009 ulkopuolinen jätevesiviemäri uusittu 2008 Asennettu 2 vedenkäsittelylaitetta käyttövesiverkostoon, asennettu Bauer-suodatinlaitteisto patteriverkostoon 2008 pohjaviemärin huuhtelu ja kuvaus 2004-07 KP:den vesieristys/lattiakaivomuutokset 2007 IV-kanavien puhdistus sekä ilmanvaihdon ja lämmityksen perussäätö 2006 parvekkeiden lasitus 2006 Uusittu talojen välinen sulkuventtiili 2006 Kaukolämmön alajakokeskus ja sen paisunta-astia 2006 Uusittu käyttövesijärjestelmän linjasulkuventtiilit 2005 Julkisivujen kevytkunnostus sis. ikkunat 2005 Uusi jäteasema 2004 Julkisivujen kuntotutkimus ja hankesuunnitelma 2000 Asfaltointi 2000 Peruskuntoarvio 1999 Abloy Exec-sarjamuutos 1995 Elementtisaumaus 1994 Vesikatot
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa Alepa Tapulikaupunki n. 100 m, K-kauppa Taupuli n. 250 m, kaikki palvelut Tikkurilan keskustassa n. 2,6 km, lisäksi Jumbo-Flamingo n. 5,8 km sekä Tammiston liikekeskukset n. 6 km
Paikallistiedot: Hyvät lenkki- ja liikuntamahdollisuudet aivan vieressä esim. Leikkipuisto Tapuli ja Tapulin liikuntakeskus n. 450 m, Mosan Wembley ja jalkapallokenttä n. 500 m
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöllä on oikeus osakepääomaa vähentämättä lunastaa huoneisto, mutta yhtiö ei ole koskaan käyttänyt oikeuttaan eikä isännöitsijän lausuman mukaan tule myöskään tulevaisuudessa lunastamaan.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0120889-0
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA Welho, 10 M (suurempi nopeus omalla kustannuksella), kaapeli, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
129 500 €
Myyntihinta
127 821,87 €
Neliöhinta
1 569,70 € / m²
Velkaosuus
1 678,13 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 14 päivän lunastusoikeus. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
377,50 € / kk
Pääomavastike
46,81 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
424,31 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Palokoukunkuja 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 800 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1977
Huoneistojen lukumäärä
49
Liiketilojen pinta-ala
91,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1977
Kerroksia
5
Tontin koko
3 199 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tapulin Huolto Oy, Hannu Huhta, asiakaspalvelu@isannointitapuli.fi, 09 350 7720
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja lentokenttä Sijainti on mitä parhain, pääset sekä julkisilla että omalla autolla sujuvasti kaikkiin suuntiin eikä lentokentällekään ole kuin n. 7,5 km.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: v. 2024: LVV-kuntotutkimus: seuraava tehdään 2029. v. 2013: Kuntoarvio (30.10.2013), PTS, märkätilakartoitus (2017) ja LVV-kuntotutkimus (30.10.2013), v. 2004: Julkisivujen kuntotutkimus v. 2000: Peruskuntoarvio