265 000 €81 m²

Esikoisentie 8, Maununneva, Helsinki3h, k, rt, kph, s, erill.wc, ulkov, piha, autopaikka

Velaton hinta
265 000 €
Hoitovastike
469,80 € / kk
Asuinpinta-ala
81 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Maununneva
Kaupunki
Helsinki

Tämä koti sijaitsee rauhallisella Maununevan pientaloalueella. Kävelyetäisyydellä ovat rakastettu keskuspuisto sekä Paloheinän ulkoilualueet. Paikalliset palvelut ovat toimivat; täältä löytyvät monet koulut, päiväkodit ja lähikauppa.

Tämä 81m2 yksitasoinen paritalohuoneisto sijatisee yhtiön ulkokehällä rajautuen metsään ja taloyhtiön vehreään sisäpihaan. Oma piha-alue onkin yhtiön suurimpia ja sinne paistaa etelän ja lännen aurinko. Jos etsit pihallista huoneistoa, tämä saattaa hyvinkin olla etsimäsi. Harvassa on näin suojaisa ja toimiva oma piha-alue. Huoneisto on hyvin pidetty ja siinä on selkeä pohja; kaikki huoneet ovat tilavia ja kylpyhuone, erillinen wc ja sauna ovat remontoitu 2023. Pääasialliset ikkunasuunnat ovat itä ja länsi. Asunnolle kuuluu oma autopaikka ja ulkovarasto huoneiston sisäänkäynnin yhteydessä.

Asunto Oy Esikoisentie 8 on 24 pientaohuoneiston yhtiö, joka pitänyt huolta rakennuksistaan poikkeuksellisen perusteellisesti ja kunnostanut ennakoivasti. Ilmanvaihto, julkisivut, perustukset, salaojat ja sadevesijärjestelmät ovat uudenveroisessa kunnossa. Vuonna 2024 yhtiö on siirtynyt maalämpöön, joka on kustannustehokas ja ekologinen ratkaisu. Yhtiön tilinpäätös om ylijäämäinen ja maksuvalmius hyvä.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan vehreän Maununnevan yhteen parhaiten ylläpidetyistä yhtiöistä!

Perustiedot

Kaupunginosa
Maununneva
Kohdenumero
1411521
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
81 m²
Tontin pinta-ala
8 523 m²
Kokonaispinta-ala
81 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, k, rt, kph, s, erill.wc, ulkov, piha, autopaikka
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, keraaminen liesi, liestuuetin hormiin, astianpesukoneliitäntä, pakastearkku, kaapistot, välitilassa valaisimet
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
KPH: suihku, suihkuverho, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, pesukone, pyykkikaappi, kuivausteline, ikkuna kylpyhuoneessa ja saunassa, sauna, sähkökiuas, sähköinen lattialämmitys, kiinteät valaisimet, Erillinen wc: peilikaappi, allaskaappi, wc-istuin, bidesuihku, kiinteät valaisimet
Säilytystilat
Oma ulkovarasto sisäänkäynnin yhteydessä
Ikkunoiden suunta
länsi, itä
Näkymät
pihalle
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvityksen mukaan 2025-2029: 2023-2025 Piha-aitojen uusiminen 2025 Uusitaan palovaroittimet 2025 Kattosammalten poisto 2026 Iv-nuohous tasapainotus ja säätö 2026 kuntoarvio 2026 Sähköautolatauspisteiden suunnittelu 2027 Leikkialueiden peruskorjaukset
Tehdyt remontit
2022-2024: Sisätilojen tiivistyskorjaukset 2022-2024: Ulkoseinien korjaukset 2022-2024: Ikkunoiden uusiminen 2022-2024: Terassi- ja parvekeovien uusiminen 2022-2024: Ulko-ovien uusiminen 2022-2024: Perustusten salaojitus 2022-2024: Tontin sadevesiviemäröinti 2024: Sähköautojen kaapelivarausten asennus 2024:Patteriventtiilien ja termostaattien vaihtaminen 2024: Ulkovesipisteiden uusimiset 2024:Lämmitysjärjestelmän tasapainotus 2023-2024: Siirtyminen maalämpöön. 2022: Lisälumiesteiden asennukset. 2021-2022: Salaojien, sadevesijärjestelmän, ulkoseinärakenteiden ja sisätilojen tiivistysten korjausten toteutussuunnittelu. 2021: AÄ-seinärakenteiden korjaustapavaihtoehtojen hankeselvitys. 2020: Asfaltoinnin osittainen korjaaminen. 2020: Huoneistojen E, L, O, Q, S, V kuntotutkimukset. 2020: Sisäilmastokysely, kaikki huoneistot. 2020: Huoneisto U tutkimukset (osakkaan omakustanteinen tilaus). 2020: Huoneisto Ö seinärakenteiden korjaukset. 2019-2020: Huoneisto Ö tutkimukset ja korjaussuunnittelu. 2019: Julkisivujen kuntokartoitus ja julkisivujen piirto. 2017: Vesikatteiden uusiminen (kattotiilet ym.) ja yläpohjien lisälämmöneristys. 2017: Kattoremontti. 2016: Perustusten salaojituksen ja tontin kuivatuksen suunnittelu. 2016: Velco-korvausilmaventtiilien asennus kaikkiin asuinhuoneisiin. 2015-2016: Kylpyhuoneiden saneeraus. 2014-2015: RS15 Kuntoarvio koko kiinteistölle. 2015: Salaojien kuvaus.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kannelmäen peruskoulun Kaarelanraitin toimipiste (alkuopetus) (etäisyys n. 0.8 km), Kannelmäen peruskoulu (4 toimipistettä: RAITTI, TAMMI, RUNO ja KANNEL) alk. (etäisyys n. 0.8 km), Pk Hakuninmaa, pk Kaarelanraitti, pk Kuninkaantammi, alk.nelmäen peruskoulu (4 toimipistettä: RAITTI, TAMMI, RUNO ja KANNEL) alk. (etäisyys n. 0.8 km), Alepa Kannelmäki, K-market Maununneva (etäisyys n. 1.5 km), Kauppakeskus Kaari (etäisyys n. 2 km), Paloheinän ulkoilureitit (etäisyys n. 0.5 km)
Lisätiedot
Asunto Oy Esikoisentie 8 on toteuttanut poikkeuksellisen laajan ja edistyksellisen korjauskokonaisuuden, joka kohdistuu suoraan rakennusaikaisten riskirakenteiden ja teknisten järjestelmien perusparantamiseen. Toimet ovat parantaneet rakenteiden turvallisuutta, energiatehokkuutta ja sisäilman laatua sekä merkittävästi pidentäneet kiinteistön elinkaarta..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
Tiedustelut
LKV Jonna Torikka 050 552 5508, jonna.torikka@km.fi

Hinta

Velaton hinta
265 000 €
Myyntihinta
129 698,70 €
Neliöhinta
3 271,60 € / m²
Vuokra-aika
Tontin vuokrasopimus päättyy: 31.12.2045
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
469,80 € / kk
Pääomavastike
1 020,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 490,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
15€/hlö/kk, vesimaksuennakko
Muut kustannukset
Hoitovastike nousee 1.7.2026 6,20€/m2.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Esikoisentie 8
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
1985
Rakennusvuoden lisätiedot
1985
Huoneistojen lukumäärä
24
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
1
Energialuokka
D2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
8 523 m²
Liikenneyhteydet
Bussit 52 ja 42, alk. (etäisyys n. 0.2 km), Jokeri-linja 560 (etäisyys n. 0.9 km), Juna (Kannelmäen asema) (etäisyys n. 2 km)
Pihan ilmansuunnat
länsi,etelä
Lämmitys
Maalämpö, Muu
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö, vesikeskuslämmitys vesipattereilla.
Tontin vuokra
Tontin vuokran määrä: 16374.95 € / vuosi.
Maanvuokraaja
Helsingin kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Huoneiston pihapaikka asunnon edessä, sähköpistoke
Yhteiset tilat
Kaapeli-TV, taloyhtiölaajakaista, valokuitu
Ominaisuudet
Verhokiskot, sälekaihtimet, valaisimet (eteinen, keittiö, ruokailutila), pihan istutukset, pihavalo ja pihakeinu
Lainalaskuri