1 950 000 €187,9 m²

Kasarmikatu 2 B, Ullanlinna, Helsinki5h+k

Velaton hinta
1 950 000 €
Hoitovastike
719,61 € / kk
Asuinpinta-ala
187,9 m²
Huoneita
5
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
1924
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ullanlinna
Kaupunki
Helsinki

Upea ja poikkeuksellinen kulmahuoneisto 5h+k Ullanlinnassa, josta kauniit puistonäkymät.

Vuonna 1924 valmistunut arvotalo kätkee sisäänsä kodin, jossa historiallinen eleganssi ja moderni asumismukavuus kohtaavat kauniisti. Asunto sijaitsee neljännessä kerroksessa, ja suurista ikkunoista avautuvat viehättävät näkymät puistoon. Korkeat huoneet ja suuret ikkunat päästävät luonnonvalon tulvimaan sisään, luoden kotiin avaran ja kutsuvan tunnelman.

Kodissa on neljä tilavaa makuuhuonetta, jotka tarjoavat runsaasti tilaa perheelle, työhuoneelle tai vieraille.

Upeana lisänä on toimiva takka, joka luo lämpöä ja tunnelmaa erityisesti pimeneviin iltoihin.

Tilava keittiö on suunniteltu ruoanlaiton ystävälle. Laadukkaat kodinkoneet, kuten kaasuliesi, tekevät kokkaamisesta nautinnon ja tarjoavat erinomaiset puitteet niin arkeen kuin juhlaan.

Kylpyhuoneiessa yhdistyvät käytännöllisyys ja mukavuus: käytössäsi ovat sekä 2*suihkua että kylpyamme sekä kaksi WC:tä.

Hyvin hoidettu taloyhtiö on tehnyt merkittäviä kunnostuksia vuosien varrella, kuten julkisivun kunnostuksen ja putkiston uusimisen. Asukkaiden käytössä on myös taloyhtiön sauna, ja liiketilat tuovat yhtiölle mukavasti vuokratuloja, mikä auttaa pitämään vastikkeen varsin maltillisena.

Ullanlinna tarjoaa ainutlaatuisen yhdistelmän merellistä miljöötä, arvokasta arkkitehtuuria ja elävää kaupunkikulttuuria. Läheltä löytyvät viihtyisät kahvilat, laadukkaat ravintolat, putiikit sekä erinomaiset kulkuyhteydet.

Tämä koti tarjoaa harvinaisen mahdollisuuden yhdistää historiallinen arvokkuus, avarat tilat ja Ullanlinnan ainutlaatuinen tunnelma.

Tartu tilaisuuteen – ehkä juuri tästä tulee uusi kotisi Helsingin sydämessä.

Perustiedot

Sijainti
Kasarmikatu 2 B, 00140 Helsinki
Kaupunginosa
Ullanlinna
Kohdenumero
80494443
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
187,9 m²
Tontin pinta-ala
1 081 m²
Kokonaispinta-ala
187,9 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
5h+k
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Kaasuliesi. Tilava keittiö.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, kylpyamme, lattialämmitys, pesukone ja kuivausrumpu. Erillisten WC:n lukumäärä: 1.
Tehdyt remontit
Korjaukset tehty Ikkunat uusittu 1980 Kaukolämpölaitteet uusittu 1996 Pohjavesijohdot viemärit + 1 krs. uusittu 2001 Julkisivuremontti parvekkeiden korjaus ja js maalaus 2007 - 2008 ' Hormiston saneeraus 2010 - 2011 Vesi-ja viemärijohtojen uusiminen, sekä hormiston putkitus 2010 - 2011 Sähkönousut ja antennijärjestelmä 2010 Peltikaton uusiminen pihan puolelta 2011 - 2012 Porrashuoneiden saneeraus 2011 - 2012 Kuivausvintin uusiminen 2011 Katon vanhan osan uusiminen 2012 Huoneisto-ovien uusiminen 2012 A-, B- ja C-portaiden hissien kunnostusta 2013 Piipunhattujen asennus 2013 Katon maalaus ja lumiesteiden asennus 2016 Sähkölatausinfra ja asemat autoille 2021 Yhtiön sisäpihalle on toteutettu sähköautojen latausinfra sekä asennettu 8 kpl 11 kW latausasemia. Latauasemia käyttäviltä autopaikan haltijoilta veloitetaan käytöstä maksu. Julkisivu-urakka 2024 • Katu- ja pihajulkisivujen rappauspinnan korjaus, pohjustustyöt sekä maalaus • Ikkunoiden ulkopuitteiden hiominen ja maalaus • Vesikaton katujulkisivun puoleisen lappeen hiominen ja maalaus Urakasta aiheutuu osakkaalle kustannuksia. Urakka on rahoitettu taloyhtiön ottamalla lainalla, jonka osakaskohtaiset hankeosuudet määritellään vuoden 2024 kuluessa taloudellisen loppuselvityksen ja viimeistelytöiden valmistuttua. Lakimääräisten palovaroittimien asennus 2025

Velaton hinta
1 950 000 €
Myyntihinta
1 910 958,08 €
Neliöhinta
10 377,86 € / m²
Velkaosuus
39 041,92 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 30 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 30 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
719,61 € / kk
Pääomavastike
553,37 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 272,98 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kasarmikatu 2
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1924
Huoneistojen lukumäärä
34
Liiketilojen pinta-ala
162 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
6
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
1 081 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännät Oy, Jesse Mäntylä, 010 8383400