449 000 €82 m²

Lähdepolku 9 A, Länsi-Pakila, Helsinki3h, k, s, kph + käyttöullakko 47,5m2 (yj: 3 h+k)

Velaton hinta
449 000 €
Hoitovastike
449,50 € / kk
Asuinpinta-ala
82 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Länsi-Pakila
Kaupunki
Helsinki

Toimivapohjainen perheasunto, linjasaneerattu yhtiö, rauhallinen sijainti lähellä Keskuspuiston ulkoilureittejä. Heti vapaa!

Alakerrassa sijaitsee kodin valoisa olohuone, joka jatkuu ruokailutilan kautta keittiöön. Olohuoneesta on myös käynti suojaisalle takapihalle, jossa nautit aurinkoisista kesäpäivistä ja -illoista. Alakerrasta löytyy myös kaksi makuuhuonetta, kodinhoitohuone ja sauna pesutiloineen. Yläkerran tilat joustavat perheen tarpeen mukaan ja säilytystilaa on reilusti. Molemmista kerroksista löytyy wc ja yläkerrassakin on suihku. Asunnolle kuuluu lisäksi autotallipaikka ja kellarivarasto.

Kahdeksan huoneiston yhtiö sijaitsee omalla tontillaan. Yhtiön linjasaneeraus on juuri valmistunut ja muutkin remontit on toteutettu aikataulussaan. Hoitovastike on 449,50€/kk ja se sisältää myös kaukolämmön. Yläkerran lämmitys hoituu ilmalämpöpumpulla, jossa on myös viilennysominaisuus kesähelteitä varten. Yläkerrassa on myös sähkökäyttöiset seinäpatterit paukkupakkasia varten.

Yksityisesittelyt joustavasti, soita tai laita viestiä!

Sanna-Leena Peltonen YKV, LKV, KED 040-7461161 sanna-leena.peltonen@op.fi

Perustiedot

Sijainti
Lähdepolku 9 A, 00660 Helsinki
Kaupunginosa
Länsi-Pakila
Kohdenumero
614295
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
82 m²
Tontin pinta-ala
2 937 m²
Kokonaispinta-ala
129,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s, kph + käyttöullakko 47,5m2 (yj: 3 h+k)
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
(Hyvä-tyydyttävä). Yleisilme on siisti.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, keraaminen liesi, kaasuliesi (oma kaasupullo), sähkögrilli, liesituuletin, mikroaaltouuni (int), astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet (työtasolla, yläkaapeissa). Keittiö remontoitu vuonna 2002
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc (2 kpl), suihku, suihkuseinä (yk/ak), peilikaappi (ak wc/yk), allaskaappi (yk/ak), pesukoneliitäntä kph, kiinteät valaisimet. Lattialämmitys kosteissa tiloissa, kuivauspatteri (ak, kaukolämpö), kuivauspatteri (yk, sähköinen, epäkunnossa).
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari
Näkymät
2 mh itään, olohuone ja keittiö länteen, käyttöullakon ikkuna pohjoiseen.
Tulevat remontit
Suunnitellut: 2026-2030 kunnossapitotoimenpiteet: Kattojen kuntotarkastus Latauskaapelit autotalleihin ja muualle, tarpeen mukaan Autotallien ovien kunnostus Takkojen nuohous Asunto-osakeyhtiölain mukaisen hallituksen kirjallisen selvityksen yhtiön rakennusten ja kiinteistön kunnossapitotarpeista seuraavan viiden vuoden aikana tarkoitus on, että hallitus esittää arvionsa kunnossapitotöitä, jotka voivat vaikuttaa osakehuoneiston käyttämiseen tai siitä aiheutuviin kustannuksiin. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään aina yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvitys päivitetään vuosittain.
Tehdyt remontit
2025 kellarikäytän asbestia sisältävät materiaalit on poistettu 2025 Putkiremontti, jossa uusittiin: käyttövesijohdot, lämpöjohdot piha-alueelle, kaukolämpöyksikkö, pihan kokoojaviemärit osittain sukittaen, patterilinjaston huuhtelu ja säätö 2024 Kattoikkunoiden saumat vahvistettiin ja tiivistettiin Enkopur-tiivistysmassalla 2023 Viemärien sukitus asunnoista pääviemäriin asti 2022 Autotallin huopakaton uusinta ja painumien korjaus 2022 Viemäriputken painuman korjaus asunnon B5 kohdalla 2021 Keittiöiden ja rakennusten päätyikkunoiden vaihto uusiin 2020 Käyttövesi- ja lämmitysputkiston kuntotarkastus 2020 Hankesuunnitelma putkiremonttia varten 2019 Saunan ikkunoiden vaihto uusiin 2018 Valokuitukaapelit asuntoihin 2018 Välikaton lisäeristys 2017 Valokuituliittymä taloyhtiöön 2004 Tasakaton muutos harjakatoksi 2001 Sadevesijärjestelmän asennus tulevaa kattomuutosta varten, salaojien parannus 2000 Valesokkelin korjaus ulkoapäin: -Sokkelin korotusvalu -uudet alaohjauspuut - uudet julkisivumuuraukset ja paneloinnit 1999 Kuntotarkastus. Asunnon remontit: Edellisen omistajan ilmoittamat muutostyöt: 2002 Keittiö (Avestia) 2006 Yläkerta 2009 alakerran WC ja yläkerran kph/WC Nykyisen omistajan tekemät korjaus- ja muutostyöt: 2010 Pintaremontti (tiiliseiniä tasoitettu, takan pinnoitus, kattopanelit alakerran katot maalattu, pohjaa hieman muutettu, seiniä maalattu ja tapetoitu) 2011 Alakerran kph & khh & sauna uusittu (Laatat ABL, kaapit IKEA) 2012 Yläkertaan vaihdettu parketti (Parketti Romanoff/ Parla Tammi Natural Harmony) 2012 Pihan terassi uusittu 2018 Keittiön välitilan kaakelit uusittu 2021 Ilmalämpöpumpun vaihto (Mitsubishi) 2024 Ulko-ovien vaihto (Skaala) 2025 Huippuimurin vaihto (Avia sähkö) 2026 Alakerran parketti hiottu ja öljytty (Parketti Widgren/ Ciranova Un1co natural white 7250) Vuosien varrella seiniä maalattu ja keittiöstä vaihdettu jääkaappi, tiskikone ja mikroaaltouuni
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Alepa, S-Market ja Lidl n. 2 km säteellä. Alueella useita Postin noutopisteitä. Pakilan R-kioski. Kirjasto Paloheinässä n. 2 km ja Maunulassa n. 2,5 km. Terveysasema Paloheinä n. 2 km. Koulut: Pakilan peruskoulu 1-9 lk n. 2 km. Månsas lågstadie n. 3 km. Päiväkoti: Alueella useita.

Velaton hinta
449 000 €
Myyntihinta
387 469,70 €
Neliöhinta
5 475,61 € / m²
Velkaosuus
61 530,30 €

Vastikkeet

Hoitovastike
449,50 € / kk
Pääomavastike
403,54 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
853,04 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 18,00 €/hlö/kk, autopaikka 45,00 €/kk. Vesimaksu on vesiennakko (1.3.2026 alkaen). Tasaus kahdesti vuodessa. Yhtiön kokonaislaina (linjasaneerauslaina) 1.3.2026 262.000€, lyhennys kaksi kertaa vuodessa. Hallituksella valtuudet periä kaksi (2) ylimääräistä vastiketta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lähdepolku 9
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
8
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
2
Tontin koko
2 937 m²
Liikenneyhteydet
HSL pysäkki n. 800 m.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö. Yläkerrassa ilmalämpöpumppu ja sähköiset seinäpatterit. Kosteissa tiloissa lattialämmitys.
Kunnan numero
91
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Oikeus yhteen autotallipaikkaan (tallipaikka)
Yhteiset tilat
Kellarikomerot, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan, valokaapeli
Pintamateriaalit
Asuintiloissa: Parkettilattiat, seinät maalattu/tapetoitu. Kosteat tilat: Seinät ja lattiat laatoitettu.