247 000 €68 m²

Länsipellontie 2-6 A, Konala, Helsinki3h + k

Velaton hinta
247 000 €
Hoitovastike
362,70 € / kk
Asuinpinta-ala
68 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Konala
Kaupunki
Helsinki

Remontoitu rivitalokolmio omalla tontilla, maalämmöllä ja nopeilla liikenneyhteyksillä.

ASUNTO Kokonaispinta-alaltaan 68 -neliöinen hyväkuntoinen kolmio. Asunto on pääosin yksitasoinen (58,5m²) mutta takapihalle vievässä alakerrassa on lisäksi (9,5m²) aulatilaa, jonka yhteyteen on helppo lisätä erilaisia säilytysratkaisuja. Kodin keittiö, lattia ja seinäpinnat on juuri remontoitu, joten pääset muuttamaan uuteen kotiisi ilman suuria remonttitarpeita. Jykevät tiiliseinät tekevät asunnosta hiljaisen. Kylpyhuone on uusittu edellisen omistajan aikana vuonna 2014. Asunnolle kuuluu myös ulkovarasto ja puutarha-alue, kooltaan noin 70m². Kodin ympäristö on keskeisestä sijainnistaan rauhallinen ja täällä sinua odottavat sosiaalinen ja mukava naapurusto. Tervetuloa tutustumiskäynnille!

.

TALOYHTIÖ Asunto Oy Länsipellontie on valmistunut omalla tontilleen vuonna 1963 ja se koostuu 2 rivitalosta, joissa on yhteensä 21 asuntoa. Merkittävimmät tehdyt remontit ovat käyttövesiverkoston uusiminen, viemäreiden ja sadevesikaivojen kunnostus, maalämpö sekä julkisivujen ja parvekkeiden peruskorjaus. Lähivuosien aikana yhtiön keskeisimmät suunnitelmat liittyvät erilaisten kuntoarvioiden päivittämiseen, vuokrattavien autotallien (14 kpl) kunnostukseen sekä osakkaiden kylpyhuoneiden päivitystä jatketaan tasaisesti, noin 1 kpl vuositahtiin. Hoitovastiketuotoista noin 30 % (40 000€) on allokoitu yhtiön vuosittaiseen kunnossapitotoimintaan, Nyt myytävän huoneiston osuus yhtiön osakekannasta on noin 3,9 %.

.

ALUE JA YHTEYDET Tervetuloa Konalaan! Täällä nautit nopeista liikenneyhteyksistä junalla, bussilla, pyörällä tai omalla autollakin. Junamatka keskustaan vie Pitäjänmäen asemalta vain 14 minuuttia ja kulku asemalle onnistuu lyhyellä (4 min) bussi- tai pyörämatkalla. Viereiseltä kadulta kulkee suora linja myös Meilahteen (26 min). Lisäksi kehää pitkin kulkee useita linjoja, joiden avulla matkustaa muutamassa minuutissa Leppävaaraan, Kauppakeskus Selloon tai Kaareen. Konalasta löytyy kattavasti palveluita, kuten Kauppakeskus Ristikko, K-Supermarket, Lidl, S-Market ja useita ravintoloita. Koulumatka Konalan ala-asteelle on helppokulkuinen ja erittäin lyhyt (0.8 km). Kaupungin ylläpitämä ja hiljaittain peruskorjattu Vähätuvan leikkipuisto on paikallisten lapsiperheiden suosikki ja sieltä löytyy runsaasti tekemistä, maksutonta toimintaa ja kesäisin myös kahluuallas.

.

MYYNTI JA ESITTELYVARAUKSET: Esittelen asuntoa kootusti saapuneiden toiveiden mukaan. Otathan yhteyttä sähköpostilla tai oheisella yhteydenottolomakkeella. Esittelyistä ei ilmoiteta netissä.

Joni Virta Kiinteistönvälittäjä LKV, LVV, KiLAT, IK joni.virta@remax.fi 044 353 8869

FIN I ENG

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Länsipellontie 2-6 A, 00390 Helsinki
Kaupunginosa
Konala
Kohdenumero
80491539
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
68 m²
Tontin pinta-ala
7 357 m²
Kokonaispinta-ala
68 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Virallista asuinpinta-alaa on 58,5 m².
(Asuinkerros 58,5 m² + alakerran tilat 9,5 m² = 68 m²)
Huoneiston kokoonpano
3h + k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Neuvoteltavissa.
Keittiön varusteet
Ikean keittiö. Remontoitu vuonna 2026.
Varusteet: jääkaappi/pakastin, induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin, astianpesukone, integroitu mikro, laminaattitaso, vinyylilattia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Terassin kuvaus
Etupihalla terassi pohjoiseen. Takapihalla on huoneistokohtainen piha-alue sekä ulkovarasto.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone on remontoitu vuonna 2014 edellisen osakkaan toimesta. Varusteet: poistoilmakanavan lisätuuletin, wc-istuin, peili, peilikaappi, allaskaappi, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, pesutornivaraus.
Säilytystilat
Kiinteät kaapistot ja ulkovarasto
Tulevat remontit
SEURAAVAN 5 VUODEN AIKANA ALUSTAVASTI * 1 kylpyhuoneen uudistus per vuosi. * Ilmanvaihtohormien suojaus katolla. * Ilmanvaihdon puhdistus. * Autotalliovien, kynnysten ja lattioiden kunnostaminen. * Ikkunoiden kuntoarvio. * Julkisivujen kuntotutkimus. * Patteriverkoston kuntotutkimus.
Tehdyt remontit
2024: 2 kylpyhuonetta 2023: 1 kylpyhuone 2023: Leikkipaikan kunnostus 2022: Asfaltointi + Autojen latausmahdollisuus. 2021: Käyttövesiverkoston uusiminen 2021: 7 kylpyhuonetta 2021: Maalämpö 2018: 2 kylpyhuonetta 2016: 1 kylpyhuone 2016: 2 kylpyhuonetta 2015: Patteritermostaatit ja venttiilit 2014: Viemäreiden pinnoitus 2012: Sadevesikaivon kunnostus 2011: Ulko-ovet 2010: Betoniseinien maalaus 2010: Parvekeovet 2009: Parvekelasitukset 2008: Talosaunan uusiminen 2007: Julkisivut 2007: Parvekkeet 1997: Kattoremontti
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
0.7 km - Leikkipuisto Vähätupa
0.8 km - K-Market Reimarla
0.8 km - Konalan liikuntapuisto
1.0 km - Koirapuisto
1.1 km - Kauppakeskus Ristikko
1.3 km - Lidl Konala
2.0 km - S-Market Konala
4.1 km - Kauppakeskus Kaari
4.3 km - Kauppakeskus Sello
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
91-32-4-6
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
247 000 €
Myyntihinta
218 690,43 €
Neliöhinta
3 632,35 € / m²
Velkaosuus
28 309,57 €

Vastikkeet

Hoitovastike
362,70 € / kk
Pääomavastike
147,56 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
510,26 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autotallivuokrat 33,00 - 36,75 €/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Länsipellontie
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 450 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1963
Huoneistojen lukumäärä
21
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1963
Kerroksia
1
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattotyyppi
Pulpettikatto I Peltikate
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.05.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
7 357 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Marika Kaltio, marika.kaltio@retta.fi, 010 228 1899
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki I kartta.hel.fi --> kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
0.3 km - Bussipysäkki Vähätuvantie ——> 4 min - Pitäjänmäen juna-asema ——> 25 min - Pasila / Tripla (suora) ——> 26 min - Meilahti (suora) ——> 39 min - Kamppi (suora) 0.3 km - Bussipysäkki Konalantie ——> 5 min - Leppävaaraan ——> 5 min - Kantelettarentie 1.3 km - Pitäjänmäen juna-asema —--> 14 min - Keskustaan 0.3 km - Kaupunkipyörät ——> 20 min Meilahteen pyöräillen ——> 30 min keskustaan pyöräillen

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autotallien vuokrat 33,00 - 36,75 €/kk.