495 000 €53 m²

Hietalahdenranta 13 as 37, Hietalahti, Helsinki2h, avok, kph/wc, erill. wc, parveke

Velaton hinta
495 000 €
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 8
Rakennusvuosi
2025
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hietalahti
Kaupunki
Helsinki

Status Artis – kun haluat kaiken

Valoisa ja viihtyisä parvekkeellinen kulma-asunto 5. kerroksessa sisäpihan puolella. Huoneiston vaaleassa ja rauhallisessa ilmeessä on lämpöä hiekan ja tammen sävyistä, joita täydentävät harkitut tummat yksityiskohdat. Leveä lankkutammiparketti ja tammiviilutetut ovet, samoin kuin saunan, kylpytilojen ja keittiön pehmeä, epäsuora valaistus, sekä liiketunnistimella toimiva wc-valaistus tuovat arkeen harkittua mukavuutta.

Olohuoneesta käynti parvekkeelle, näkymät vehreälle ja rauhalliselle sisäpihalle. Avokeittiö, olohuone muodostavat avaran ja yhtenäisen oleskelualueen.

Bulevardin päässä, Hietalahdenrannassa sijaitseva vuonna 2025 valmistunut Status Artis huokuu 1950-luvun arvokasta tunnelmaa, mutta modernissa loft-hengessä. Rakennuksen historia Yhtyneiden Kuvalehtien toimitalona näkyy harkituissa yksityiskohdissa, esiin jätetyissä rakenteissa ja kauniisti säilytetyissä porrasauloissa. Tyylikkäät materiaalit on valittu kestämään aikaa. Asukkaiden käytössä ovat lisäksi poikkeuksellisen korkeatasoiset yhteiset tilat, kuten spa-osasto poreammeineen, kuntosali, kokoontumistila sekä viihtyisä sisäpiha. Suurennetut ikkunat, kaukolämpö ja viilentävä kaukokylmä takaavat miellyttävän asumisen kaikkina vuodenaikoina – meri on läsnä valona ja näkymänä.

Hietalahden kehittyvä ranta-alue vahvistaa alueen merellistä luonnetta entisestään. Kevyen liikenteen rantareitit, uudet palvelut, liiketilat ja työpaikat tekevät sijainnista poikkeuksellisen houkuttelevan unohtamatta esim. klassikoiksi muodostuneita Hietalahden kauppahallia ja toria

Tiedustelut ja myynti:

Rona Pomoell rona@strand.fi 040 515 4747

Arne Hyvärinen arne@strand.fi 040 354 4884

Perustiedot

Sijainti
Hietalahdenranta 13 as 37, 00180 Helsinki
Kaupunginosa
Hietalahti
Kohdenumero
20871516
Kerros
5 / 8
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
1 428 m²
Kokonaispinta-ala
53 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Parvekkeen alaa ei ole laskettu asuinpinta-alaan.
Yhtiöjärjestyksen mukainen huoneistoselitelmä 2h+kt.
Huoneiston kokoonpano
2h, avok, kph/wc, erill. wc, parveke
Huoneita
2
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Työtasot ja välitila kvartsikomposiittia. Varustuksena indukstioliesitaso, kiertoilmauuni ja mikroaaltouuni, integroitu astianpesukone ja jääkaappi-pakastin, liesituuletin aktiivihiilisuodattimella. tasoon upotettu allas ja hana.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: koillinen
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Sadesuihkut, pyyhekuivain. Tilat laatoitettu isolla laatalla, myös lattiakaivo laatoitettu yhtenäisesti. Epäsuora led-valaistus. Wc samassa tilassa, peili, allaslaatikosto ja bide.
Kosteiden tilojen katot paneloitu.
Säilytystilat
Kuvaus: Yhtiössä varastotiloina ulkoiluvälinevarasto, lastenvaunuvarasto ja talovarastot (asuntokohtaiset häkkivarastot).
Näkymät
Pinnakaiteellinen parveke avautuen korttelisisäpihalle.
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Yhtiön asuntoja ei saa yhtiöjärjestyksen 20 §:n mukaan käyttää lyhytaikaiseen vuokraukseen (alle 1 kk). Tupakointi on kielletty koko yhtiön alueella mukaanlukien huoneistot, parvekkeet ja piha-alue (yhtiöjärjesty 21 §). Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet, ovipuhelinjärjestelmässä kameraominaisuus.

Velaton hinta
495 000 €
Myyntihinta
109 619 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
9 339,62 € / m²
Velkaosuus
385 381 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
222,60 € / kk
Pääomavastike
826,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 049,10 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Pääomavastikkeessa maksetaan pelkkää korkoa n. 31.12.2026 asti, jonka jälkeen mukaan tulee myös lainan lyhennys. Yhtiö ilmoittaa erikseen etukäteen, koska lainaosuussuorituksia aletaan kerätä.

Ylimääräinen yhtiökokous 2025 on valtuuttanut hallituksen perimään tarvittaessa 2 ylimääräistä vastiketta.

Muut maksut

Vesimaksu
24 € / kk
Saunan kustannukset
e / kerta
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Saunamaksu taloyhtiön yhteisellä sauna/spa-osastolla 10 €/ tunti, pesutupa ja kuivaushuone 2,50 €/tunti, lounge/kokoontumistila 5 €/tunti Autohallipaikan vastike 4,20 €/m2 = 84 € /kk Moottoripyöräpaikan vastike 4,20 €/m2 = 21 €/kk. Vesimaksu ennakkona, tasataan vuosittain vastaamaan todellista kulutusta.Luovutusrajoitus: Autohalliosakkeisiin kohdistuu lunastusoikeus 1 kuukausi, yhtiöjärjestys 17 §.

Rakennusvuosi
2025
Huoneistojen lukumäärä
58
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Kerroksia
8
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 428 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Hietalahden kiinteistöhuolto Oy, Köydenpunojankatu 7 A 4 00180 Helsinki 0400 601904 tai 0400 702 691, hietalahdenhuolto@kolumbus.fi