498 000 €63,5 m²

Fredrikinkatu 58, Etu-Töölö, Helsinki2h + avok

Velaton hinta
498 000 €
Hoitovastike
330,20 € / kk
Asuinpinta-ala
63,5 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
1928
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kaupunki
Helsinki

Huippusijainnilla valoisa ja tunnelmallinen läpitalon asunto sisäpihan siivessä

Tervetuloa ihastumaan tähän kauniiseen 5. kerroksen läpitalon huoneistoon arvostetussa Etu-Töölössä. Hissitalossa sijaitseva koti avautuu rauhallisesti sisäpihalta toiselle, täysin suojassa kadun hälinältä, mutta silti keskellä kaupunkielämän parhaita palveluita.

Huoneisto käsittää tilavan avokeittiö-olohuoneen näyttävällä erkkerillä, ison makuuhuoneen alkovilla, hallin ja kylpyhuoneen. Pohjaratkaisu muotoutuu monenlaisiin asumistarpeisiin. Säilytystilaa on runsaasti kiinteiden komeroiden ja tilavan liukuovikaapiston ansiosta. Lisäksi asuntoon kuuluu sekä kellari- että ullakkokomero.

Lähes satavuotiaan talon arvokas henki näkyy kauniissa yksityiskohdissa: alkuperäiset puulattiat, peiliovet, leveät ikkunalaudat, eteisen kaariholvi sekä kaasuliesi luovat ainutlaatuista etu-töölöläistä tunnelmaa, jota uustuotannosta ei löydy.

Hyvin hoidettu taloyhtiö tarjoaa huoletonta asumista: isot remontit on tehty ja yhtiö saa merkittävää vuokratuottoa omistamistaan tiloista.

Arkea helpottavat taloyhtiön pesutupa, kuivaushuone sekä lämmin pyörävarasto. Vehreät sisäpihat vanhoine vaahteroineen tarjoavat kotiin viihtyisän ja vuodenaikojen mukaan elävän näkymän.

Sijainti on kaupunkiasujan unelma: keskustan palvelut, kulttuuritarjonta ja loistavat liikenneyhteydet ovat kävelyetäisyydellä. Kampin yhteydet ja ydinkeskusta ovat aivan vieressä, mutta koti sijaitsee silti rauhallisesti sisäpihan suojassa.

Tämä koti on nähtävä paikan päällä.

Asuntoa esitellään vain yksityisnäytöin. Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi.

Alexander Seraidaris puh. 040-7351415

Perustiedot

Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kohdenumero
24386677
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
63,5 m²
Kokonaispinta-ala
63,5 m²
Huoneiston kokoonpano
2h + avok
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Vapautuu
01.06.2026
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Puutasot, Paljon kaappitilaa, Astianpesukone, Kaasuliesi, Liesituuletin, Liesi tai uuni erikseen, Jää-pakastinkaappi
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius, Rättipatteri
Säilytystilat
Säilytystilaa, Ullakkokomero, Kellarikomero
Ominaisuudet
Valoisa, Korkeat huoneet, Korkeat ikkunat, Paljon ikkunoita, Erkkeri, Ikkunasyvennykset, Leveät ikkunalaudat
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita pohjoiseen, Ikkunoita etelään
Tulevat remontit
2026 Piharemontin II-vaihe, suunnittelu. 2027 Lämmönjakolaitteiston kuntotarkistus 2028 Pihan puolen julkisivujen ja porttikäytävän kuntokartoitus
Tehdyt remontit
Porrashuoneiden kaiteiden huoltokorjauksia 2024 Ikkunoiden huoltomaalaus ja julkisivun paikkakorjaukset 2022 LVIS-saneerauksessa havaittujen puutteiden sukituskorjaus 2020 Talotekniikkanousujen korjaus 2019 Ulko-ovien uusiminen 2017 Piharemontti 2015 Lämmitysverkoston tasapainotus 2015 Porraskäytävien maalaus 2014 - 2015 2015 Pihan vesiremontti 2014 Vesikaton uusinta. Peltikate. 2014 LVIS-saneeraus (perinteisellä menettelemällä), jossa uusittiin viemärit 2011 ja käyttövesiputket sekä siihen liittyvät sähköt, ilmastointihormit nuohottiin ja uusittiin lämmitysverkoston linjasäätö- ja patteriventtiilit. Hormistot kunnostettiin Pyöräkellarin rakentaminen, pesutuvan ja kellaritilojen kunnostaminen 2011 Porrashuoneiden ikkunat ja parvekkeet (B, C ja D-raput) 2008 Vesikaton kunnostus ja lämmönjakohuoneen saneeraus 2007 Parvekkeiden ja ikkunoiden uusiminen A-rappu 2006 Pesutuvan peruskorjaus 2004 Julkisivun paikkarappaus ja maalauskorjaus 2003 Hissit 2001 Pihajulkisivu 1999 Ikkunat 1990 Kattokorjauksia 1970
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Kirjasto lähellä, Terveyskeskus lähellä, Lääkäriasema lähellä, Puisto lähellä, Koirapuisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Lukio lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Kiinteistötunnus
0091-0013-0410-0058
Tietoliikennepalvelut
Kuitu asuntoon, Ethernet

Hinta

Velaton hinta
498 000 €
Myyntihinta
494 206,60 €
Neliöhinta
7 842,52 € / m²
Velkaosuus
3 793,40 €
Lunastuspykälä
Ei lunastuspykälää

Vastikkeet

Hoitovastike
330,20 € / kk
Pääomavastike
101,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
431,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksu kuuluu vastikkeeseen.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
AS Oy Fredrikinkatu 58
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1928
Huoneistojen lukumäärä
70
Liikehuoneistojen lukumäärä
12
Liikehuoneistojen pinta-ala
559 m²
Kerroksia
6
Hissi
Kyllä
Rakennusmateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018
Ilmanvaihto
Painovoimainen
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Kuntosali lähellä, Uimahalli lähellä, Jalkapallokenttä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Yöbussin pysäkki lähellä, Raitiovaunupysäkki lähellä, Metroasema lähellä, Rautatieasema lähellä, Taksitolppa lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla