154 000 €49,5 m²

Askartie 3-5, Malmi, Helsinki2h, k, kph, s, wc, las.parv

Velaton hinta
154 000 €
Hoitovastike
257,40 € / kk
Asuinpinta-ala
49,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Malmi
Kaupunki
Helsinki

Tarjolla kaunis 2. kerroksen kaksio palveluiden läheisyyttä ja keskeistä sijaintia arvostavalle. Malmin asema ja monipuoliset palvelut ovat lyhyen kävelymatkan päässä, näköetäisyydellä olevalle Malmin torille pääsee esteettömästi kotoa.

Taloyhtiössä on 2024 molemmat hissit on uusittu. Kiinteistöä on vuosien varrella huollettu vastuullisesti. Taloyhtiö on omalla tontilla ja sisäpihalla on pysäköintitilaa autoille sekä tilaa vaikkapa hetkeksi pysähtyä vaihtamaan kuulumisia naapurin kanssa. Valoisa ja vaaleasävyinen koti, upea kylpyhuone ja sauna. Keittiöön mahtuu ruokapöytä ja kaappitilaa on hyvin astiastoille. Tilava jaa lasitettu parveke tekevät tästä kodista viihtyisän.

Varaa oma näyttöaikasi ja tule tutustumaan.
AVAINSANAT

Ei suuria remontteja tulossa, Esteetön kulku, Hyvät liikenneyhteydet, Palvelut lähellä, Soveltuu kimppakämpäksi, Soveltuu sijoitusasunnoksi

Perustiedot

Sijainti
Askartie 3-5, 00700 Helsinki
Kaupunginosa
Malmi
Kohdenumero
1411519
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
49,5 m²
Tontin pinta-ala
1 750 m²
Kokonaispinta-ala
49,5 m²
Pinta-alan lähde
Isännöitsijäntodistuksen mukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, s, wc, las.parv
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
myyjä haluaa jäädä toistaiseksi vuokralle asuntoon
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, induktioliesi ja erillisuuni, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kaapistot, laminaattitasot, kiinteät valaisimet
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu. Parvekkeen suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, sauna, wc,, peilit, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto, pesukoneliitäntä, lattialämmitys
Säilytystilat
Kaapistot, vaatehuone, kellarikomero
Ikkunoiden suunta
etelä
Näkymät
pihalle, kadulle
Tulevat remontit
2025 patteriventtiilien uusiminen ja lämmityksen perussäätö, liikehuoneistojen ilmanvaihdon nuohous. Aitojen uusimisen suunnittelu. 2026 salaojien kuvaaminen ja huuhtelu, aitojen uusiminen, parvekekattojen korjaus, parvekeovien uusinta ja ikkunoiden puuosien huoltomaalaus. 2027, sähköautojen latausinfran rakentaminen, alue- sekä yhteisten tilojen valaistuksen uusiminen.
Tehdyt remontit
2025 Palovaroittimien uusiminen 2024 hissiurakan toteutus. 2023 Hissiurakan toteutuksen suunnittelu & urakan kilpailutus, huoneistojen poistoilmajärjestelmän puhdistus, ilmamäärien säätö sekä poistoilmakoneiden tarkastus. 2022 Yhtiön rakennuksen puuosien uusinta/puhdistus 2024 hissiremontti. 2023 huoneistojen poistoilmajärjestelmän puhdistus, ilmamäärien säätö ja poistoilmakoneiden tarkastus. 2022 yhtiön rakennuksen puuosien uusinta/puhdistus. 2019 alapohjan suurtehoimurointi ja tuuletuksen parantaminen, tuloilmakanavien nuohous. 2018 märkätilakartoituksessa havaittujen puutteiden korjaus, liiketilojen IV-suunnittelu ja korjaus. 2016 pystyviemärien kuvaus ja huuhtelu, vesikaton korjaus. 2013 lukkojen uudelleensarjoitus. 2012 poistoilmakoneiden kunnostus ja ilmamäärien säätö, lämmönsiirtimen uusiminen. 2011 julkisivujen ja ikkunoiden kunnostus ja maalaustyöt. 2010 parveke-elementtien vaakasaumat. 2008 kylpyhuoneiden saneeraus.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Malmin peruskoulu (etäisyys n. 0.3 km), Kotinummentie ala-aste (etäisyys n. 0.8 km), useita lähellä (etäisyys n. 0.5 km), Prisma ja Lidl (etäisyys n. 0.4 km), Citymarkt (etäisyys n. 0.5 km), S-market (etäisyys n. 0.5 km), Malmin kattavat palvelut (etäisyys n. 0.2 km), Malmi talo ja uimahalli (etäisyys n. 0.4 km)
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
Tiedustelut
Kai Lehtola 044-5140164, kai.lehtola@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
154 000 €
Myyntihinta
150 116,48 €
Neliöhinta
3 111,11 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
257,40 € / kk
Pääomavastike
57,42 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
314,82 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
20 €/hlö/kk
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Rakennusvuosi
1990
Rakennusvuoden lisätiedot
1990
Huoneistojen lukumäärä
24
Liiketilojen pinta-ala
367 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
6
Kerroksia
4
Energialuokka
E2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
1 750 m²
Liikenneyhteydet
bussi (etäisyys n. 0.1 km), juna yhteys (etäisyys n. 0.3 km)

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokepaikkoja: 20, piha-autopaikkoja: 2, lisätietoa: Taloyhtiössä on 20 vuokrattavaa lämpötolpallista autopaikkaa ja 2 vieraspaikkaa.
Yhteiset tilat
Hissi, kaapeli-TV, laajakaista 10/10M, kellarikomero, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja
Ominaisuudet
Sälekaihtimet, verhotangot, kiinteät valaisimet, eteisen peilikaapit
Lainalaskuri