289 000 €80,5 m²

Vanhanlinnantie 10 A, Vartiokylä, Helsinki4 huonetta, keittiö, kylpyhuone, sauna, erillis-WC ja lasitettu parveke

Velaton hinta
289 000 €
Hoitovastike
555,45 € / kk
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
2000
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vartiokylä
Kaupunki
Helsinki

Valoisa, laadukkaasti remontoitu päätyasunto läpitalon pohjaratkaisulla – muuttovalmis koti tilaa arvostavalle.

Tässä Vanhanlinnantie 10 huoneistossa yhdistyvät avaruus, toimiva pohjaratkaisu ja laadukas viimeistely. Läpitalon päätyasunnossa riittää runsaasti luonnonvaloa ja pihanpuoleinen sijainti luo kotiin miellyttävän rauhallisen tunnelman.

Huoneisto on kauttaaltaan erittäin hyvässä kunnossa ja remontoitu laadukkaasti. Ajaton ja harmoninen materiaalimaailma tekee kokonaisuudesta tyylikkään ja helposti lähestyttävän – tähän kotiin voi muuttaa ilman remonttihuolia.

Selkeä ja tilava pohjaratkaisu tarjoaa joustavuutta arkeen. Huoneet soveltuvat erinomaisesti perhe-elämään, mutta myös pariskunnan etätyöhön, harrastuksiin tai vierashuoneeksi. Oma sauna, erillinen wc sekä viihtyisä, lasitettu parveke lisäävät asumismukavuutta ja tekevät arjesta sujuvaa.

Tämä koti on erinomainen valinta sinulle, joka arvostat tilavaa, valoisaa ja huolella remontoitua kokonaisuutta – muuttovalmista kotia hyvinhoidetussa HITAS-yhtiössä, jossa on helppo viihtyä pitkään. Metro, koulut ja päiväkodit sekä monipuoliset palvelut ja harrastusmahdollisuudet ovat kaikki lähellä.

Tervetuloa ihastumaan!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Vanhanlinnantie 10 A, 00900 Helsinki
Kaupunginosa
Vartiokylä
Kohdenumero
80490078
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
80,5 m²
Tontin pinta-ala
5 931 m²
Kokonaispinta-ala
80,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4 huonetta, keittiö, kylpyhuone, sauna, erillis-WC ja lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Keraaminen kvartsi. Remontoitu 2022. Paljon kaappitilaa, halogeenivalaistus, integroidut kodinkoneet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, bidee-suihku, allaskaappi, peilikaappi, pesuallas, pyyhepatteri ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Remontoitu 2022. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku. Erillisen WC:n kuvaus: Remontoitu 2023.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Vaatekaapit eteisessä ja kahdessa makuuhuoneessa, kaikissa Elfan liukuovet.
Näkymät
Läpitalon päätyasunto, rauhalliset ikkunanäkymät kolmeen suuntaan.
Tulevat remontit
HALLITUKSEN KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS JA SUUNNITELMA VUOSILLE 2026-2030 2026 Patteri- ja linjasäätöventtiilien uusimiset. 2026-2027 Viemäriverkoston huuhtelut ja kuvaukset. 2026-2028 Märkätilojen uusimiset. 2029 Lukitus. 2030 Väestönsuoja
Tehdyt remontit
2025: Sähkö/hybridiautojen latauspisteet. 2024: Salaojien kuvaukset ja puhdistukset. 2024: Sisäänkäyntien edustojen painumien korjaukset. 2024: Hiekkalaatikon uusiminen. 2024: Palovaroittimien uusiminen. 2024: Energiatodistus päivittäminen. 2024: Energiaselvitys. 2024: Julkisivujen puhdistus ja maalausurakka. 2024: Julkisivujen kunnostuksen suunnittelu. 2023: Elementtisaumausten uusiminen. 2023: Tukimuurin korjaustarpeen selvitys. Muuria ei tarvitse korjata juuri nyt. Seurantaan muurin tilanne. 2023: Märkätilojen kartoitukset. 2023: Vesikattojen tiivistyshuollot/korjaukset. 2023: A 25 märkätilan kunnostus. 2022: Piha-alueen aitojen ja puuosien uusiminen/kunnostaminen. 2022: Autokatosten korjausmaalaukset. 2022: Vesikaton reunapellitysten korjaukset ja turvavarusteet. 2022: Ilmanvaihdon puhdistus ja säädöt. 2022: Kiinteistön ulkovalaisimien uusimisia. 2022: Jätevesipumppaamoiden uusinta/huolto. 2021: Pohjaviemärien huuhtelut ja kuvaukset. 2021: Tuuletusikkunoiden säädöt. 2021: Piha-ja parkkialueiden siistiminen sekä kurtturuusujen poistaminen. 2020: Kiinteistön kuntoarvio. 2019: Parvekelasien kunnostukset. 2018: Lämmönvaihdin uusittu. 2017: Saunat kunnostettu. 2016: Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö. 2015: Pihan ja leikkipaikan kunnostus. 2015: Katon kuntotarkastus ja mahdolliset kunnostustoimenpiteet. 2013: Porrashuoneiden ala-aulojen maalaustyöt ja pihan kunnostus. 2012: Wc-istuinten huuhtelumekanismien huoltotarkastukset ja tarvittaessa uusittu. 2012: B-portaan saunan lauteet uusittu. 2011: Piha-aitojen ja jätekatoksen huoltomaalaukset. 2010: Kuntokartoitus. 2009: Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö. 2009: Katon kuntotarkastus.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Remontoitu 2022. Muotolauteet lämpökäsiteltyä tervaleppää. Ikkuna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastusoikeus Helsingin kaupungilla, HITAS. YJ 12§.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0091-0045-0088-0007
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Dna Oyj, 10 M, Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
289 000 €
Myyntihinta
289 000 €
Neliöhinta
3 590,06 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
555,45 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
584,45 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 29 € / kk Lisätietoja maksuista: Saunamaksu 15,00 € / kk, Pesutupamaksu 15,00 € / kk, Autopaikkavuokra 13,50 € / kpl, Autokatosvuokra 20,00 € / kpl

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Vanhanlinnantie 10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Talopesula, kuivaushuoneet, saunatilat, lastenvaunuvarastot, ulkoiluvälinevarastot, irtaimistovarastot ja VSS / irtaimistovarastot. Taloyhtiön kiinnitykset: 7 541 882,99 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2000
Huoneistojen lukumäärä
78
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 12.04.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 931 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Emännöintitoimisto Aamu, Jari Leppämäki, palvelumestari@aamu.io, +358 30 410 8615
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2096

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Parkkihallipaikkoja 6 kpl, autokatospaikkoja 35 kpl ja parkkipaikkoja 4 kpl