199 000 €84 m²

Hiekkalaiturinraitti 12 D, Kallahti, Helsinki4h+k+kph+2wc+vaatehuone+ las.p.

Velaton hinta
199 000 €
Hoitovastike
527,05 € / kk
Asuinpinta-ala
84 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1993
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kallahti
Kaupunki
Helsinki

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja avaraan hissitalon kolmannen kerroksen huoneistoon Helsingin Kallahdessa. Tämä 84 neliön koti tarjoaa loistavat puitteet asumiseen. Asunnon sydän on valoisa ja avara olohuone-kettiöyhdistelmä, johon valo tulvii isoista ikkunoista. Kolme tilavaa makuuhuonetta, vaatehuone ja kaksi wc:ta lisäävät mukavuutta arkeen. Lasitetulta parvekkeelta pääset nauttimaan rauhallisista pihamaisemista.

Kallahti on ihastuttava alue. Tällä viihdytään meren läheisyydessä: aivan nurkan takaa löytyy muun muassa upea rantakatu, kaunis venesatama ja Kallahden uimaranta. Mahtavat ulkoilu- ja urheilumahdollisuudet sekä lukuisat koulut, päiväkodit ja leikkipuistot luovat täydelliset olosuhteet viihtyisään perheasumiseen. Kauppakeskus Columbus kaikkine palveluineen on noin kilometrin päässä. Myös liikenneyhteydet ovat erinomaiset: Vuosaaren metroasema sijaitsee vain 800 metrin päässä ja bussipysäkki 300 metrin päässä. Tule ja ihastu! Lisätiedot ja esittelyajat: Irina Skurskaya Myyntijohtaja,LKV, LVV, KiAT irina@asuntosatama.fi +358 452083462

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Kallahti
Kohdenumero
80489266
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
84 m²
Tontin pinta-ala
4 096 m²
Kokonaispinta-ala
84 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph+2wc+vaatehuone+ las.p.
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Itä ja etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, bidee-suihku, pesuallas, peilikaappi ja pesukoneliitäntä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellarikomero ja kaapistot
Tulevat remontit
Taloyhtiön ulko-ovien ja asuntojen lukkojen sarjoitus v. 2026-2029. Rakennuksen Ivis-ja rakennusteknisen kuntokartoituksen laadinta v. 2025-2026 Käyttövesilinjojen kunnon selvitys v. 2026-2029. Saunaosaston peruskorjaus (yläsauna) v. 2026-2029. Asuntojen kylpyhuoneiden vesieristeiden korjaukset v. 2025-2029 Aurinkosähköjärjestelmän käyttööoton selvitys v. 2025-2029 Rappujen alatasanteiden lattiapinnoitteen uusiminen v. 2028-2029. Vesikaton kattopinnoitteen korjaus / uusinta v. 2028.
Tehdyt remontit
2025 Roska- ja pyörävaraston julkisivunpesu ja maalaus v. 2025 (maalaus: Sorcolor Oy. Julkisivujen pesu ja maalaus v. 2025 (maalaus: Sorcolor Oy). Palovaroittimien asennus jokaiseen asuntoon (Paloturvakumppanit oy). 2024 Vesikaton pienempiä huoltotöitä. Sisäpiha-alueen kunnostustyöt. Katon huoltokorjauksia. 2023 Huonokuntoisen kylpyhuoneen korjaus /A2 asunnon huonokuntoinen kylpyhuone korjattu taloyhtiön toimesta. Maalämpöjärjestelmän huoltotyöt / korjaukset. 2022 Pysty- ja pohjaviemärien painepesu ja kuvaus Eerola-Yhtiöt Oy:n toimesta. Huonokuntoisen kylpyhuoneen korjaus /D36 asunnon huonokuntoinen kylpyhuone korjattu taloyhtiön toimesta. 2021 Huonokuntoisen kylpyhuoneen korjaus (B14), osakkaan omatoiminen korjaus, osakkaalle maksettu kylpyhuonekorjauksen kannustinraha. 2020 llmanvaihtokoneiden ja iv-kanavien nuohous- ja säätötyö. 2016 B-sauna- kerhotilan muuttaminen asunnoksi B 47. 2015 Taloyhtiön siirtyminen maalämpöön aloitettu. Urakka on lopullisesti valmis 10/2016. 2015 A-portaan rappukäytävän seinien maalauskunnostus, julkisivuelementtien saumojen korjaustyö, julkisivujen pesu. 2013 Kuntokartoituksen / kylpyhuoneiden kuntokartoituksen laadinta. 2012 A- ja (-portaiden+ uiko-ovien huoltomaalaus. 2011–2012 D-talon saunan löylyhuoneen peruskorjaus. 2009 Julkisivujen saumojen korjaustyö, pihan viherkunnostustyöt, B-portaan maalauskunnostustyö. 2005 Alasaunan lasitus. 1999 Yläsaunan lasitus. 1998 Pihakivetys. 1994 HTV.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Vuosaaren venekerho n.50m
Ullaksenpuiston leikkipuisto n.100m
Kahvila Villa Ullas n.500m,
Kauppakeskus Columbus n.1km
Kallahden kenttä (tennis, luistelu, koripallo, yms),uimaranta n.500m
Vuosaaren golf-kenttä pyörällä n.10min
Aurinkolahden rantabulevardi palveluineen n.500m
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
91-54-133-1
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10Mbit, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
199 000 €
Myyntihinta
199 000 €
Neliöhinta
2 369,05 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
527,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
528,05 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
17,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 1 € / kk Lisätietoja maksuista: Pesutupa 6€ kertamaksu

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-oy Helsingin Rantahiekka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Taloyhtiö maksaa osakkaan toimesta tehdyn kylpyhuonekorjauksesta vesieristyksestä osan. Korvaus on ollut v. 2025 2 350€ ja sitä korotetaan 100€ vuosittain. Taloyhtiössä on astunut voimaan parveketupakointikielto vuonna 2022. Taloyhtiö ei kiellä parvekkeella tapahtuvaa grillausta (sähkö/kaasu). Taloyhtiön kiinnitykset: 507 472 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1993
Huoneistojen lukumäärä
47
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1993
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.11.2029
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
4 096 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Suur-Helsingin Asuinkiinteistöt Oy, Janne Marttunen, 093436240
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2008 kylpyhuoneiden kuntokartoitus 2013 kuntokartoitus / kylpyhuoneiden kuntokartoitus, RKM Kuivaustekniikka Oy 2018 kylpyhuoneiden ja keittiön kuntokartoitus / kosteusmittaukset, Humitor Oy
Lämmitys
Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2055
Tontin vuokra
63 267,40 € / vuosi