407 300 €81 m²

Metsäläntie 8 B A 46, Pasila, Helsinki3h+kt+(lasit.p)

Velaton hinta
407 300 €
Asuinpinta-ala
81 m²
Huoneita
3
Kerros
8 / 8
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pasila
Kaupunki
Helsinki

Tilava kolmio ylimmässä kerroksessa. Kookas olohuone, jossa isot ikkunat ja maisema Keskuspuistoon. Viihtyisä lasitettu parveke. Paljon valoa ja modernit materiaalit. Taloyhtiössä on saunaosasto, kerhohuone ja talopesula. Helppoa asumista - kaikin puolin! Kuvat vastaavasta asunnosta.

Asunto Oy Helsingin Kirjekyyhky 6 on 8.kerroksinen yksiportainen asuinkerrostalo. Kohteessa on yhteensä 52 asuntoa. Kaukolämpö ja valinnainen vuokratontti. Kirjekyyhky 6:n vesikatolla on aurinkopaneelijärjestelmä, joka tuottaa sähköä kiinteistön käyttöön. Pysäköintipaikat on pysäköintihallissa ja ne myydään pysäköintioikeuksina. Taloyhtiöllä myös yhteiskäyttöautoja. 1.kerroksessa saunaosasto, vapaa-ajantila ja talopesula. Osa yhteis- ja monikäyttötiloista sijaitsee Postipuiston alueen yhteisrakennuksessa Postivarikossa, jonka käytöstä yhtiö on allekirjoittanut vuokrasopimuksen.

Asuntojen takapihalta aukeaa Helsingin vehreä Keskuspuisto. Keskuspuisto on aito suomalainen metsä, jossa aistit vuodenaikojen eri värit ja tuoksut. Keskuspuisto tarjoaa loistavat mahdollisuudet lenkkeilyyn, retkeilyyn ja virkistäytymiseen, sillä alueelta löytyy jopa sata kilometriä ulkoilureittejä. Ilmalan ja Käpylän asemien läheisyys ja toimivat bussiyhteydet takaavat hyvät joukkoliikenneyhteydet. Alueelle on suunnitteilla myös raitiotievaraus. Lisäksi Helsingin kaupunki suunnittelee jatkavansa pyöräverkko Baanaa Postipuistoon.

Lisätiedot ja myynti: Niina Back, LKV puh.044 3412400 niina@bglkv.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Pasila
Kohdenumero
80455918
Kerros
8 / 8
Asuinpinta-ala
81 m²
Tontin pinta-ala
995 m²
Kokonaispinta-ala
81 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+kt+(lasit.p)
Huoneita
3
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi, uuni, astianpesukone, liesituuletin, jääkaappi ja erillinen pakastin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja lattialämmitys.
Kiinteistötunnus
091-17-115-6
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA Welho Oy, DNA Taloyhtiönetti perusnopeus 10M/10M

Hinta

Velaton hinta
407 300 €
Myyntihinta
86 800 €
Neliöhinta
5 028,40 € / m²
Velkaosuus
320 500 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
324 € / kk
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
365 € / kk
Pääomavastike
801 € / kk
Tontin vuokravastike
324 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 490 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Ilmoitettu rahoitusvastike sisältää vain koron osuuden. Lyhennysten arvioitu alkamisajankohta 31.1.2026. Arvioitu korko+lyhennys yhteensä 1.994 €/kk. Yhtiölainan korko 12 kk euribor + 0,95% marginaali. Korko tarkistetaan vuosittain 13.4. Laina-aika 2+23 vuotta. Tontinosan voi lunastaa. Lunastuksen yhteydessä lunastajan maksettavaksi tulee varainsiirtovero lunastushinnasta 3%, kaupanvahvistajan palkkio ja mahdolliset muut yhtiölle lunastuksesta aiheutuvat kulut. Kysy lisää välittäjältä.

Talon ja tontin tiedot

Valmistumisaika
2023-12-14
Uudiskohde
Kyllä
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Kirjekyyhky 6
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
52
Kerroksia
8
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla ja tuloilman viilennyksellä
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
995 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
REIM Pääkaupunkiseutu Oy, Antti Vekkeli, antti.vekkeli@reim.fi, 010 543 7200
Tontin kuvaus
Valinnainen vuokratontti. Voit valita joko kuukausittaisen vuokratonttivastikkeen tai lunastaa tontinosan. Arvioitu tontinosan lunastushinta tälle asunnolle 85.862€ (2025). Lunastusmahdollisuus on kerran vuodessa marraskuun viimeisenä päivänä. Lunastuksesta on ilmoitettava kirjallisesti aina heinäkuun loppuun mennessä. Koko lunastushinta on maksettava kerralla. Mikäli asunto-osake myöhemmin myydään, eikä lunastusoikeutta ole käytetty, siirtyy se uudelle omistajalle.