320 000 €67 m²

Askartie 16, Malmi, Helsinki4h + k

Velaton hinta
320 000 €
Hoitovastike
201 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1932
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Malmi
Kaupunki
Helsinki

Tunnelmallinen koti pienessä puutalo-osakeyhtiössä

Ihastuttava ja neliöitään suuremman tuntuinen koti puutalo-osakeyhtiössä omalla tontilla. Tässä kodikkaassa 4h+k asunnossa on kauniisti uusitut puulattiat. Olohuoneen kaakeliuuni tuo tunnelmaa ja lämpöä syysiltoihin, ja pihasaunan löylyistä voi siirtyä suoraan vilvoittelemaan omalle pihalle.

Taloyhtiössä on yhteisöllinen ja hyvä henki – naapureiden kanssa vietetään toisinaan pihajuhlia ja katsellaan ulkoilmaelokuvia. Pienet kunnostustyöt tehdään talkoohengellä. Sijainti on rauhallinen, mutta arki sujuu vaivattomasti: läheltä löytyvät koulut ja päiväkodit, isot ruokakaupat, erinomaiset ja monipuoliset hyvinvointi- ja kulttuuripalvelut sekä toimivat liikenneyhteydet.

Tämä koti sopii sinulle, joka arvostat puutalon tunnelmaa, rauhaa ja yhteisöllistä asumista – kuitenkin arjen palveluiden äärellä. Edullinen vastike ja vesimaksu.

Perustiedot

Sijainti
Askartie 16, 00700 Helsinki
Kaupunginosa
Malmi
Kohdenumero
24383624
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
67 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Huoneiston kokoonpano
4h + k
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Vapautuu sopimuksen mukaan, viimeistään 3 kk kaupanteosta.
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Halogeenivalot, Puutasot, Astianpesukone, Induktioliesi, Liesituuletin, Jää-pakastinkaappi
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Rättipatteri, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Halogeenivalot, Lattialämmitys, Pesukonevalmius, tehostettu tuuletus
Säilytystilat
Säilytystilaa. Asuntoon kuuluu kellarissa sijaitseva puuliiteri ja kaksi kellarikomeroa.
Ominaisuudet
Asunnon kaakeliuunin kunnossapito kuuluu taloyhtiön vastuulle. Asunnossa on yhden makuuhuoneen yläpuolelle rakennettu parvi.
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita itään, Ikkunoita länteen
Näkymät
Pihalle, kadulle, jossa vain vähän liikennettä, rauhalliset maisemat
Kylpyhuoneen remontit
Toteutettu 2012.
Tulevat remontit
Palomuurin huoltomaalaus (etelä), kuistien ja parvekkeiden pesu ja maalaus (omatoiminen), A1 kaakeliuunin uusiminen. Kellarin rapun muurin pintarappaus 2026 (omatoiminen). Saunaremontti (rahoitusta kerätty ennakkoon). Ikkunapuitteiden maalaus 2026. Ulko-ovien lukkojen ja saranoiden säätö 2026. Poistoilmakanavien puhdistus 2026. Sähköjärjestelmän tarkastus 2026. Palotikkaiden asennus myynnissä olevan asunnon yhteyteen 2026. Omatoimisesti suunnitteilla piha-alueen kunnostusta, piha-aitojen huoltomaalausta.
Tehdyt remontit
Lämminvesivaraaja uusittu 2016, puujulkisivun ja ulkoikkunoiden huoltomaalaus 2008-2009, 2016. Kellarin rapun muuraus 2019. Pihan puiden leikkaus 2020. Ulkopistorasioiden kuntotarkistus 2021. Sisäpihan ja saunat kourut ja syöksy, sekä pihakalusteet uusittu 2022. Kylpyhuoneiden poistopuhaltimet uusittu 2023, Valokuitu ja kadun puolen rännit ja syöksyt 2024. Viemärien huuhtelu ja kuvaus 2010 ja 2025. Asunnon kylpyhuone saneerattu 2012 ja lattia sekä osittainen pintaremontti 2020.
Saunan lisätiedot
Puukäyttöinen kiuas. Yhteiskäytössä oleva puulämmitteinen sauna pihalla. Saunaremonttia varten on kerätty ennakkoon remonttirahaa.
Asumistyyppi
Omistus
Soveltuvuus liikuntaesteisille
Ei
Palvelut
Kirjasto lähellä, Terveyskeskus lähellä, Lääkäriasema lähellä, Puisto lähellä, Koirapuisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Lukio lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
TV-palvelut
Keskusantenni
Tietoliikennepalvelut
Ethernet, valokuituyhteys (GlobalConnect)

Hinta

Velaton hinta
320 000 €
Myyntihinta
320 000 €
Neliöhinta
4 776,12 € / m²
Taloyhtiön tilat ja tuotot
Taloyhtiön pihalla puulämmitteinen sauna (omat puut), asunnossa kellaritiloissa puuliiteri sekä kaksi varastokoppia.

Vastikkeet

Hoitovastike
201 € / kk
Korjausvastike
67 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
268 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
14 € / kk
Saunamaksu
Ei erillistä saunamaksua
Muut kustannukset
Autopaikka 5€/kk, hybridiauton latauspaikka 20€/kk, sähköauton lataus mittauksen mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As oy Lyylinlinna
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1932
Rakennusvuoden lisätiedot
Talo on siirretty Tullinpuomista Malmille v. 1932-
Huoneistojen lukumäärä
5
Kiinteistönhoito
Omatoiminen, viikoittain kiertävä talonmiesvuoro
Isännöinti
Isännöitsijä asuu taloyhtiössä
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Kuntosali lähellä, Urheiluhalli lähellä, Jalkapallokenttä, Jäähalli lähellä, Uimahalli lähellä, Uimaranta lähellä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Yöbussin pysäkki lähellä, Rautatieasema lähellä, Taksitolppa lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla

Pysäköintitilan kuvaus
Pistokkeellisia autopaikkoja, sähköauton latauspaikka
Yhteiset tilat
Puulämmitteinen pihasauna, piha yhteiskäytössä, kellaritilat
Pintamateriaalit
Puu. Lautalattiat uusittu 2020.