288 000 €45 m²

Mannerheimintie 69 A, Laakso, Helsinki2h, kk, kph

Velaton hinta
288 000 €
Hoitovastike
265,50 € / kk
Asuinpinta-ala
45 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
1938
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Laakso
Kaupunki
Helsinki

Valoisa, hyväkuntoinen ja -pohjainen läpitalon koti hyvästä yhtiöstä. Upeat näkymät (5/6 krs.). Keskeinen sijaainti kaikkien palveluiden ja erinomaaisten yhteyksien ääressä tuovat haluttua mukavuutta elämiseen. Vuokrattu (irtisanomisaika kuluva kk + 3 kk).

Kohteen myy Jari Mensonen 0400 383869 jari.mensonen@huoneistomyynti.com

Perustiedot

Sijainti
Mannerheimintie 69 A, 00250 Helsinki
Kaupunginosa
Laakso
Kohdenumero
80492083
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
45 m²
Tontin pinta-ala
1 530 m²
Kokonaispinta-ala
45 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Remontoitu 2012
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keraaminen liesi, kiertoilmauuni, liesituuletin, jääkaappi, pakastin, astianpesukone, kaapistot, laatikostot
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, wc-istuin, käsienpesuallas, allaskaappi, käsisuihku, lattialämmitys, pkl, pyyhekuivain, laattalattia.
Säilytystilat
Kaapistot ja vinttikomero
Näkymät
Läpitalon huoneisto, avara puistomainen city- / taivasnäkymä, oh lounaaseen, mh koilliseen
Tulevat remontit
Viemäriverkoston kuvaus ja pohjaviemäreiden pesu, tuloilmaventtiilien tarkastus, suodattimien uusiminen/poisto, kellarin palokatkot, poistoilmahormien puhdistus, sisäpuolinen kuvaus ja tarvittaessa savutus, palovaroittimet (akku) huoneistoihin, liiketiloihin ja kiinteistön käytävätiloihin, yhtiön varastotilojen kunnostustoimenpiteet, porrashuoneiden ulko-ovien laajempi kunnostus tai mahdollinen uusiminen, vesi-ilmalämpöpumppujen selvitystyö, LVI-tarkastuskierros ja pienkorjaukset (huoltosuunnitelmassa -26), viemäriverkoston mahdolliset korjaustoimenpiteet (-26-27), sähkökeskuksen määräaikaistarkastus, liiketilojen kadunpuoleisten ikkunoiden ja ovien huoltokäsittely, tuuletusparvekkeiden ja tuuletustelineiden maalaus, sisäpihan vuokrattavan tilan portaiden kaiteiden maalaus, poistoilmahormien mahdolliset korjaukset, ullakkotilojen hyötykäyttö, esim. saunaosasto, kerhotila ja terassi, suunnittelu ja rakentaminen (-27-29), vesi-ilmalämpöpumpun mahdollinen asentaminen
Tehdyt remontit
sähköpääkeskus, vesikatto, kaukolämpölaitteet, hissien koneistot-94, vesi-ja viemärijohtojen saneeraus-97, piha-asfaltointi-99, patteriventtiilit-02, sähköasennusten uusimisremontti-07, huoneistojen ikkunat uusittu, porrasala-aulojen lattiapinnat uusittu-09, pihan puolen liiketilojen ja yhtiön vuokratilan ikkunat ja kattoikkunat uusittu, kaukolämpökeskus uusittu-13, julkisivuremontti-16, rappukäytävien maalaus-18, liiketilojen ikkunoiden uusinta-19, takapihan ja jätekatoksen kunnostus-20, kuntoarvio ja putkiston kuntotutkimus -23, vesivahinkokorjauksia asunnoissa 2023, vesivahinko huoneistoissa B 45, B 45a, B 42, B 39, B 39a, B 36, B 36a, B 33 sekä kellarikerroksessa ja liiketilassa -24, piippujen turva-asennukset katolla A-porras -25, käyttövesiverkoston paineenalennusventtiili -25, kellarikerroksen valurautaviemäreiden kartoitus ja tarvittavat vaihtotyöt -25, liiketilojen ja kellarikerroksen sähkö- ja mittarikeskustarkastus -25, lämmitysverkoston perussäätö, termostaattien uusiminen -25, piha-alueen parannustoimenpiteet -25-26, katon läpivientien viereisten tiilikatteen lyijylevyjen vaihto tiivistelevyihin -25, porrashuoneiden ulko-ovien kunnon selvitys ja mahdollinen kevyt kunnostus -25, rättipattereiden tiivisteiden vaihto ja LVI-tarkastuskierros -25, käyttöveden virtaamien säätö-25, rättipatterivuodon korjaus -25, ullakon kattoikkunoiden ( 5 kpl ) tiivistäminen -25,
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10M/10M, Talonetti, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
288 000 €
Myyntihinta
285 043,64 €
Neliöhinta
6 400 € / m²
Velkaosuus
2 956,36 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
265,50 € / kk
Pääomavastike
63 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
328,50 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
65 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Mannerheimintie 69 Bostads Ab
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1938
Huoneistojen lukumäärä
52
Liiketilojen pinta-ala
332 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
8
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1938
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.01.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 530 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Hansa Isännöinti Oy, Samu Airaksinen, samu.airaksinen@hansaisannointi.fi, +358105822305
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, taksitolppa lähellä ja raitiovaunupysäkki lähellä
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntoarvio 2023, Sweco Oy