348 000 €66,5 m²

Honkatie 4 A, Meilahti, Helsinki2h+avok+kph+vh+parv

Velaton hinta
348 000 €
Hoitovastike
418,95 € / kk
Asuinpinta-ala
66,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1939
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Meilahti
Kaupunki
Helsinki

Tämä tilava ja viehättävä vuonna 1939 rakennettu koti sijaitsee Meilahden rauhallisella ja arvostetulla alueella. Kodin loistava pohjaratkaisu ja toimiva avokeittiö tekevät siitä viihtyisän ja valoisan. Keittiössä on kaikki modernit mukavuudet, kuten kaasuliesi ja astianpesukone, jotka tekevät ruoanlaitosta nautinnollista. Yhtenäinen kalanruotoparketti, leveät ikkunalaudat ja maanläheiset sävyt tekevät asunnosta tyylikkään ja kodikkaan.

Rauhalliselle sisäpihalle avautuvassa makuuhuoneessa on tilaa suuremmallekin sängylle, ja hyvänkokoinen vaatehuone tarjoaa runsaasti säilytystilaa. Kauniisti remontoitu kylpyhuone lattialämmityksellä tarjoaa mukavuutta arkeen.. Parvekkeella voit nauttia aamukahvista tai rentoutua pitkän päivän jälkeen.

Tämä asunto-osakeyhtiö on hyvin hoidettu ja vuosien varrella tehtyjen remonttien ansiosta se tarjoaa asukkailleen huoletonta asumista. Kodin sijainti Meilahden sydämessä on mitä parhain; täältä on erinomaiset liikenneyhteydet Helsingin keskustaan ja ihan vieressä on keskuspuiston huikeat liikunta- ja ulkoilumahdollisuudet

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin, joka yhdistää erinomaisen sijainnin ja viihtyisän asumisen.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Honkatie 4 A, 00270 Helsinki
Kaupunginosa
Meilahti
Kohdenumero
80492247
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
66,5 m²
Tontin pinta-ala
1 337 m²
Kokonaispinta-ala
66,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+avok+kph+vh+parv
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi ja liesituuletin. Liesi: Kaasuliesi. Työtason materiaali: Puu. oma kaasupullo, uunin yhteydessä myös mikroaalto ominaisuus.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkukaappi, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja rättipatteri. Pesutilojen kuvaus: pyykinpesukone vaatehuoneessa

kylpyhuone remontoitu 2022.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot, kellarikomero ja vinttikomero
Tulevat remontit
2025 Palovaroittimet ja huoltosopimus yhtiön vastuulle 2025 Liiketilan ikkunan huoltomaalaus 2025 Vesikaton kuntoarvion mukaiset huoltotyöt 2025 Viemäreiden pesu ja kuvaus 2025-2026 Porrashuoneiden kunnostuksen suunnittelun 2025 Paloturvallisuuden mukaiset huoltotyöt /läpiviennit ja palokuorma/lava Porrashuoneiden kunnostushanke Energiaselvitys (maalämpö kustannusselvitys) Kellaritilojen ajantasaistamisen hankesuunnittelu Katso kunnossapitotarveselvitys
Tehdyt remontit
Pyydä kattava korjaushistoria välittäjältäsi
Kiinteistötunnus
91-015-0607-0098
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Telia, valokuitu

Hinta

Velaton hinta
348 000 €
Myyntihinta
346 691,69 €
Neliöhinta
5 233,08 € / m²
Velkaosuus
1 308,31 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
418,95 € / kk
Pääomavastike
35,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
454,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
31,25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Turuntie 98
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 3 169 298,80 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1939
Huoneistojen lukumäärä
48
Liiketilojen pinta-ala
25 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.09.2031
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1 337 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Luotsi Oy, Eija Kuisma, +358102075300
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet, raitiovaunupysäkki lähellä ja hyvä kulkuyhteys
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Yhtiössä on tehty vuonna 2011 vesikaton kuntotutkimus ja 2024 vesikaton kuntoarvio. Ikkunoiden, vesikaton ja porrashuoneiden kuntoarvio, Conditio Oy (5/2022)