498 000 €91 m²

Melkonkatu 7 B, Lauttasaari /Vattuniemi, Helsinki4h+k+kph/wc+wc+vh+las.parv.

Velaton hinta
498 000 €
Hoitovastike
500,50 € / kk
Asuinpinta-ala
91 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttasaari /Vattuniemi
Kaupunki
Helsinki

Ihastuttavan valoisa kolmen makuuhuoneen kulmahuoneisto!

Tervetuloa ihastumaan toimivaan kotiin, joka ihastuttaa valoisuudellaan ja toimivilla tiloillaan! Neliöitään suuremmaksikin tätä voisi kutsua? Väljät tilat konkretisoituvat heti sisään tullessa saapuessasi avaraan eteishalliin. Keittiö on suuri, ruokapöytä mahtuu hyvin, ja säilytys- ja laskutilaa on runsaasti. Kolme tilavaa makuuhuonetta, säilytystilan optimoi suuri vaatehuone. Olohuone on valoisa ja rauhallinen. Kylpyhuoneeseen mahtuu erinomaisesti kaikki tarvittava, ja erillinen wc edesauttaa arjen sujumisessa.

Tämän hissitalon toisessa asuinkerroksessa sijaitsevan kodin ikkunoista on mukavan avarat näkymät – ei heti seiniä vastassa. Aamuaurinko lämmittää keittiössä kivasti, lasitetulla parvekkeella taas nautit parhaimmillaan lämmöstä keskipäivästä alkuiltapäivään. Huoneistossa ei lämpö kuitenkaan pääse nousemaan häiritsevästi. Asuntoon on linjasaneerauksen yhteydessä asennettu huoneistokohtainen viilennys, joka pitää huoneilman mukavan viileänä ja raikkaana myös kesähelteillä.

Taloyhtiön tilat ovat toimivat. Kirsikkana kakun päällä on upeasti saneerattu sauna – uima-allasosasto, joka tuo pientä luksusta arkeen.

Yhtiössä on vuosien saatossa toteutettu jo useita merkittäviä peruskorjauksia, viimeisimpänä putkiremontti ja maalämpöön siirtyminen. Taloyhtiö on tehnyt aiesopimuksen rakennusyhtiön (SRV) kanssa tontinosan myymisestä. Tästä mahdollisesti tuloutuvilla varoilla on tarkoitus rahoittaa mm. jo tehty putkiremontti.

Sijainti Lauttasaaren eteläkärjen tuntumassa on oivallinen: kaikki Vattuniemen monipuoliset palvelut, koulu ja päiväkodit ovat kävellen saavutettavissa. Bussipysäkki ja kaupunkipyörät ovat käytännössä aivan kotiovella. Lauttasaaren etelärannat ja upeimmat ulkoilumaastot ovat vain parin sadan metrin päässä.

Tutustu, ihastu ja osta omaksesi!

Lisätiedot ja esittelyt/förfrågningar och visningar/inquiries: Shama Österman, 040 586 6849 tai/eller shama@neliotliikkuu.fi

Jag betjänar gärna även på svenska! Gladly also in English!

Etsitkö myös omalle kodillesi ehdottoman sitoutunutta ja laadusta tinkimätöntä välittäjää? Ota epäröimättä yhteyttä jo tänään!

Jag betjänar gärna även på svenska! Gladly also in English!

Etsitkö myös omalle kodillesi ehdottoman sitoutunutta ja laadusta tinkimätöntä välittäjää? Ota epäröimättä yhteyttä jo tänään! Katso mitä asiakkaani ovat sanoneet: https://neliotliikkuu.fi/tiimi/shama-osterman/

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Melkonkatu 7 B, 00210 Helsinki
Kaupunginosa
Lauttasaari /Vattuniemi
Kohdenumero
80488369
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
91 m²
Tontin pinta-ala
4 612 m²
Kokonaispinta-ala
91 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph/wc+wc+vh+las.parv.
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Siistikuntoinen koti, jossa jo jonkin verran asumisen jälkiä.
Lisätietoa vapautumisesta
3 kk kaupasta tai sopimuksen mukaan. Vapautuu aikaisintaan 15.06.2026.
Keittiön varusteet
Selkeälinjaisessa valkoisessa keittiössä on todella runsaasti säilytystilaa vetolaatikoissa ja kaapeissa, joista osassa on vitriiniovet.
Varustus:
täyskorkeat jääkaappi ja pakastin, induktioliesitaso ja erillisuuni. Liesisuodatin. Syvä tiskiallas ruostumatonta terästä, korkea hana, astiankuivauskaappi. Työskentelytasot melamiinia, välitila laatoitettu, Lattiassa laminaattilaatta, seinät ja katto maalattu.
Ikkuna n. kaakkoon, sälekaihtimet, verhotanko.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneen varustus:
suihkuseinä, tuplasuihku sadesuihkulla, vesikiertoinen pyyhepatteri, pesukoneliitäntä, tila pesutornille, pesuallas, allaskaappi, peili, wc-istuin, bideesuihku, korkeat kaapit.
Seinät ja lattia laatoitettu, katto maalattu. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Erillisen wc:n varustus: wc-istuin, bideesuihku, leveä pesuallas, allaslaatikosto, peili.
Lattia laatoitettu, seinät ja katto maalattu.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvityksen 2026-2030 mukaan suunnitteilla mm: 2027-2028 yleisten tilojen käytävien maalaus ja porraskäytävien kattolevyjen uusiminen 2026-2028 julkisivujen suunnittelu ja peruskorjaus 2026-2028 ikkunaremontin suunnittelu ja peruskorjaus 2026-2028 uuden katon suunnittelu 2026-2028 rappujen ulko-ovien uusiminen 2026-2028 hissien peruskorjaus
Tehdyt remontit
2024 julkisivun hankesuunnitelma aloitettu, katon kuntokartoitus 2022 sähkö- ja tietojärjestelmän uusiminen, viilennystekniikan runkoputki, sähkömittarit autotalleihin, linjasaneeraus, ilmanvaihdon parantaminen 2021 siirrytty maalämpöön 2017 ilmanvaihtokanavien puhdistus 2014 lukitusuudistus 2013 porrashuoneiden valaistuksen uusiminen, autolämpötolppien uudistus 2012 pihakannen osittainen uudistus, julkisivuelementtien saumojen uusiminen 2009-2010 kylpyhuoneiden kunnostaminen 2010 kylpyhuoneiden viemäröinnin kunnostaminen 2007 lämmitysjärjestelmän tasapainotus 2006 ikkunoiden ja parvekkeiden uusiminen 2003 kattopinnoitteiden uusiminen 2001 patteri- ja linjasulkuventtiilit
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
S-market, Lidl, K-Supermarket (myös postipalvelut), useita ravintoloita,
kauneudenhoitopalvelut, liikuntapalvelut, kauneudenhoitopalvelut ym n 600 m
Lauttasaaren terveysasema, Alko, optikkopalvelut Lauttasaaren keskustassa, n. 1.5
km.
Kirjasto n. 1.3 km
Lauttasaaren kiertävä ulkoilureitti lähes kotiovelta, uimaranta, rantakahvila/ravintola
ja leikkipuisto n. 150 m.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Huoneistokohtainen viilennys parantaa asumismukavuutta etenkin kesällä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-031-0136-0001
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
498 000 €
Myyntihinta
498 000 €
Neliöhinta
5 472,53 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
500,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
910 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 409,50 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu 15 €/hlö/kk on ennakkomaksu Autopaikkavuokra lämmin 55 €/kk Autopaikkavuokra kylmä 40 €/kk Saunamaksu A-talo 50 €/kerta Saunamaksu B-talo 20 €/kerta

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Melkonkatu 7
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiössä on DNA Taloyhtiönetti 10M. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 17 § vastuu osakkaan jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten parvekelasien korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Taloyhtiön kiinnitykset: 3 480 000 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1977
Huoneistojen lukumäärä
72
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1977
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 20.07.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
4 612 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy, Marja-Leena Arhima-Oinonen
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki puh 09 3102 2111 Asuinkerrostalojen korttelialue max kuusi kerrosta, AK VI Lähialueen kaavahankkeet: Vattuniemen keskus, Melkonkatu 7 ja 22 sekä Särkiniementie 5 (2017-000216)
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussi 21 Lauttasaaren metroasemalle tai Kamppiin n. 50 m Bussi 21N (yöbussi), Asema-aukio - Katajaharju
Kuntotutkimus