Valoisa ja uniikki 2 h + avokeittiö omalla sisäänkäynnillä vanhassa jugendtalossa
Jugendlinnan kaari-ikkunoista näkymä säätytalolle, valoisa ja muokattavissa oleva pohja sekä oma yksityinen sisäänkäynti - mitä muuta kaupunkiasunnolta voisi enää toivoa?
Tämä kolme vuotta sitten remontoitu hyväkuntoinen, tyylikäs ja uniikki asunto on ihanteellinen koti pariskunnalle tai pienelle perheelle. Tällä hetkellä asunnossa on yksi makuuhuone, olohuone avokeittiöineen, ruokailutila, pesuhuone, erillinen wc sekä oma porraskäytävä. Huoneistoon saa halutessaan tehtyä helposti toisen makuhuoneen.
Asunto on remontoitu hyvällä maulla, marmorikuvioiset laattalattiat luovat ylellisen tunteen ja ruhtinaalliset säilytystilat hepottavat arkea.
Asunto sijaitsee rauhallisessa Kruununhaassa, 1900-luvun alussa rakennetun talon ensimmäisessä kerroksessa, kuitenkin sen verran korkealla, että kadulta ei näe asuntoon sisään.
Kiinnostava yksityiskohta on, että Suomen dekkariseura kiinnitti vuonna 2005 talon seinään muistolaatan, jossa lukee: ”Tässä talossa asui kotimaisen dekkarin klassikkohahmo komisario Palmu”. Palmun kotiosoitetta ei mainita Waltarin kirjoissa, mutta elokuvassa Kaasua, komisario Palmu! (1961) nähdään Palmun kotitalon porraskäytävä, jonka elokuvaharrastajat tunnistivat Rauhankatu 11:ksi.
Jos haluat lisätietoja tai -kuvia, tai tulla paikan päälle katsomaan, laitathan viestiä.