149 000 €61 m²

Alakiventie 7, Myllypuro, Helsinki2h, avok, kph, lasitettu parveke

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
366 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Myllypuro
Kaupunki
Helsinki

Avara ylimmän 6/6 kerroksen kaksio nyt vapaana uudelle omistajalle! Asunnosta on hienot näkymät korkealta. Yleisilme on vaalea ja tyylikäs. Keittiö on avattu olohuoneen yhteyteen. Lasitetulta etelä-parvekkeelta voit nauttia auringon paisteesta. Kaappitilaa löytyy runsaasti eteisestä ja makuuhuoneesta. Toimiva kokonaisuus! Yhtiössä on tehty järjestelmällisesti remontteja. Maalämpöhanke on meneillään. Sijainti on loistava - Hyvät kulkuyhteydet julkisilla ja omalla autolla. Kattavat palvelut ja luonto löytyy läheltä.

Tervetuloa tutustumaan!

Perustiedot

Sijainti
Alakiventie 7, 00920 Helsinki
Kaupunginosa
Myllypuro
Kohdenumero
1410332
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
8 740,8 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, avok, kph, lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastin, astianpesukoneliitäntä, astianpesukone, keraaminen liesi, uuni, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu. Parvekkeen suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesukoneliitäntä, peilikaappi, suihku, rättipatteri, kylpyhuonekaapisto
Säilytystilat
Kellarikomero
Ikkunoiden suunta
itä, etelä
Näkymät
puistomaiset, pihalle, kadulle
Tulevat remontit
2026: parvekelasitukset taloyhtiön hallintaan, maalämpö- ja poistoilman lämmöntalteenottourakan toteutus ( tekeillä ), arviolta 10 kylpyhuoneen korjaus, runkoviemärin pesu/painehuuhtelu, valmius sähköautojen lataukseen, energiaremontin yhteydessä, Julkisivuremontti: betonivauriokorjaukset, ulkoseinien maalaus, elementtisaumojen uusinta. (2016) takuutarkastus, lämmön tasapainotus, IV-kanavien nuohous. 2027: Hissilinjojen korjaus, porraskäytävien kunnostus. 2028-2030: Tavanomaisia korjaus- ja kunnossapitotöitä.
Tehdyt remontit
2000 Julkisivut kunnostettu ja ikkunat maalattu, kaukolämpölaitteisto uusittu, 2001 linjasulkujen ja patteriventtiileiden vaihto, Patteriverkoston perussäätö, 2004 Nurmikot uusittu, 2009 autopaikkojen sähkökaapelit uusittu osittain, 2013 ikkunat ja parvekovet uusittu, Hissien peruskorjaus, julkisivujen pesu, parvekelinjojen kunnostus (parvekkeiden betonikorjaus, maalauskunnostus ja lattioiden vesieristys), 2014 ilmanvaihdon säätö, kanavien puhdistus, lämmöntasapainotus, suihkusekoittajien vaihtoja, parvekelinjojen kattojen uusiminen, huoneistojen kylpyhuoneremontit (6 kpl), 2015 ulko-ovien lukkorunkojen uusiminen, kylpyhuoneiden A 20, C 53 ja E 68 korjaukset, 2016 salaojahanke (kiinteistön salaojien korjaus ja uusiminen), ilmanvaihtokoneiden uusiminen E-talon osalta, 2017 porrasovien eduslipat uusittu, automaattipuomi parkkipaikalle, ala-aulojen lattiapinnoitteiden uusiminen, pihan kunnostaminen, 2018 porraskäytävien ulko-ovien uusiminen (asennettu uudet teräsovet ja sähkölukot), E-talon saunatilan remontti, yhtiön kattojen huopasaumojen ja ylösnostojen kunnostus, huoneistojen kylpyhuoneremontteja 6 kpl, 2019-2020 A-B-talojen saunaremontit, varastojen ja käytävien ovien kunnostus, ovikoodilukkojen asennus ulko-oviin, rappukäytävien ja yleisten tilojen valaisimien sekä ulkovalojen uusiminen, taloyhtiöön on hankittu DNA-laajakaista, huoneistojen kylpyhuoneremontit (C48, C52 ja D63), kattokorjaukset vuodoista johtuen 2020,2022 taloyhtiön omistaman B22 huoneiston remontointi, A-B-talon kiertoveden runkoputken vaihto, 2023 Huoneistojen kylpyhuoneremontit 2kpl, 2024 Lukitus uusittu, kyllpyhuoneremontit (13kpl), palovaroittimet asennettu kaikkiin huoneistoihin, 2025 KV ja LV-putkien röntgenkuvaus, kattoremontti. Huom! ennen vuotta 2000 tehdyt remontit isännöitsijäntodistuksessa.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Myllypuron peruskoulu (etäisyys n. 0.5 km), Botby Grundskola (etäisyys n. 1 km), Kielilukio (etäisyys n. 0.7 km), esim. PK Leipuri (etäisyys n. 0.7 km), S-Market ja K-Supermarket (etäisyys n. 0.7 km), Idän terveysasema, Liikuntamylly, kirjasto (etäisyys n. 0.6 km)
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
Kirsi Savikko LKV p. 044 581 0978
kirsi.savikko@km.fi

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
146 320,37 €
Neliöhinta
2 442,62 € / m²
Vuokra-aika
Tontin vuokrasopimus päättyy: 31.12.2040
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
366 € / kk
Pääomavastike
60,46 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
426,46 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 EUR/kk
Vesimaksun lisätiedot
25 €/hlö/kk
Muut kustannukset
Erilaiset autopaikat: 10€/kk kylmä, 15€/kk moottorilämmitin, 20€/kk sisälämmitin Pesutupamaksu 70€/vuosi..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-oy Alakiventie 7
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1977
Rakennusvuoden lisätiedot
1977
Huoneistojen lukumäärä
102
Liiketilojen pinta-ala
86,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
6
Energialuokka
D2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
8 740,8 m²
Liikenneyhteydet
Metro (etäisyys n. 0.6 km), HSL bussi (etäisyys n. 0.1 km)
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
kaukolämpö
Tontin vuokra
Tontin vuokran määrä: 40908.36 € / vuosi.
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Helsingin kaupunki, korotusperuste indeksin mukaan
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 67, lisätietoa: Autopaikat saatavuusperiaatteella isännöitsijän kautta. Hallitus on asennuttanut 2 sähköauton lataustolppaa (4 paikkaa).
Yhteiset tilat
Sauna 3kpl, pesutupa, kuivaushuoneet taloittain, ulkoiluvälinevarasto, kellarikomerot, väestönsuojat, hissi, DNA taloyhtiölaajakaista
Ominaisuudet
Sälekaihtimet
Lainalaskuri