149 000 €97,5 m²

Jousimiehentie 6, Siltamäki, Helsinki4h, k, kph, wc, las.parv

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
368,55 € / kk
Asuinpinta-ala
97,5 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Siltamäki
Kaupunki
Helsinki

Tilava perheasunto Siltamäen sydämessä. Asunnon sijainti on mitä mainioin, rauhalliset puistonäkymät. Kodissa on kolme reilunkokoista makuuhuonetta, erillinen keittiö, iso olohuone, josta käynti lasitetulle parvekkeelle.

Runsaasti kaappi-ja säilytystilaa perheen tarpeisiin.

Yhtiössä on tehty linjasaneeraus muutama vuosi sitten, jonka yhteydessä kylpyhuone ja wc remontoitu tyylikkäästi. Keittiö on tilava ja toimiva. Toisen kerroksen valoisa koti.

Julkisivujen saneeraushanke on parhaillaan menossa. Taloyhtiö on energiatehokas, yhtiössä on siirtynyt juuri maalämpöön. Energiatoimenpiteet takaavat alhaiset asumiskustannukset ja energiatehokkuuden tulebvaisuudessa. Siltamäessä on paljon palveluita kävelymatkan päässä. Alueelta löytyy ruokakauppoja, kouluja, päiväkoteja, uimahalli jne. Muutaman kilometrin sisään mahtuvat myös Tammiston, Jumbon ja Malmin kattavat palvelut. Alueella on myös loistavat ulkoilumaastot ja liikunta- ja harrastusmahdollisuudet.

Tervetuloa tutustumaan! Ota yhteyttä, niin sovitaan näyttöaikasi, koti vapautuu joustavasti
AVAINSANAT

Ei huolta putkista, Ei suuria remontteja tulossa, Hyvät liikenneyhteydet, Palvelut lähellä, Soveltuu kimppakämpäksi

Perustiedot

Kaupunginosa
Siltamäki
Kohdenumero
1411515
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
97,5 m²
Tontin pinta-ala
2,10 ha
Kokonaispinta-ala
97,5 m²
Pinta-alan lähde
Isännöitsijäntodistuksen mukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, wc, las.parv
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
sop.mukaan, vapautuu pian
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköliesi, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu. Parvekkeen suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, wc, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto, kiinteät valaisimet, llaskaappi, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain, lattialämmitys
Säilytystilat
Kaapistot, vaatehuone, 2 x kellarikomero
Ikkunoiden suunta
pohjoinen, etelä
Näkymät
puistomaiset, pihalle
Tulevat remontit
HALL:ITUKSEN KUNNOSSAPITOTARVESELVITYS VUOSILLE 2026-2029: 2026: Julkisivu ja kattoremontti sekä energiasaneeraus jatkuu. 2027: Yleistentilojen kunnostusta (porrastilat, kellarikäytävät ja huoneistojen ovien maalaus), pihojenkunnostaminen julkisivuremontin jälkeen 2028: Taloyhtiön saunatilojen remontointi; talot 22, 23 ja 26
Tehdyt remontit
1991 Kattopinnoitteiden uusiminen. 1992 Elementtien saumaus. 1999-2002 Etuikkunoiden asennus. 2003 Lukkojen uusiminen. 2004 Lintuesteiden asennus. 2005 pihakäytävien asfaltointi. 2006 Bauer-vedenpuhdistuslaitteisto (käyttöveteen. Suodattimien uusiminen 2017). 2007 Bauer-laitteisto (patteriverkostoon. Suodattimien vaihto 2017). 2009 Kellarikäytävien lattioiden pinnoitus, kulkuluiskan asennus (L-rapun edustalle), räystäskourujen uusiminen, pystyviemäreiden kuvaus ja pesu, tonttiviemärin korjaus, putkistojen kuntokartoitus. 2010 Saunaremontti (talo 23), talon päädyn korjaus (talo 24). 2011 Piha-alueiden kunnostus. 2012 Kaukolämmön säätölaitteet ja rakennusautomaatio (kaukolämmön säätölaitteiden uusiminen ja ilmanvaihdon, ulkovalojen, saunan ohjauksen ja rappujen lukoston liittäminen rakennusautomaatioon), talon välisten viemäreiden sukitus. 2013 julkisivujen kuntotutkimus, nuohous (IV-hormien nuohous ja säätö). 2014 Compact Eco IV-järjestelmä. 2014-2015 Kylmäkellarit (muutetaan lämpimiksi varastoiksi ja kylmälaitteet puretaan). 2014 Lämmönsiirtimen uusiminen (ja lämmitysautomatiikka. 2015 Kuivaushuoneet (kuivaushuoneisiin asennettiin uudet kuivattimet/puhaltimet), saunaremontti (talo 25), rollaattoritolpat (lukkoja tolppiin voi kysellä isännöitsijältä). 2015-2016 Viemärisaneeraus (viemäripinnoitusurakka on valmistunut 12/2016), kattojen kuntotarkastus. 2015 KPH-kuntotutkimus. 2016 Huippuimurin uusiminen (talo 19), kattoluukkujen maalaus, voimavirtapistokkeiden asennus, huippuimureiden uusiminen (talo 27), kattoturvatuotteiden asennus, poistopuhaltimien hankinta (kuivaushuoneiden tuuletusikkunoille). 2017 Kellarikäytävien maalaus, korvausilmaventtiilit (asennettu kuivaushuoneiden oviin), pihaurakka. 2018 Pihan viheralueet. 2019 Katot (kattojen kuntokatselmus). 2019 Kattojen korjauksia (tehty kattojen kuntoarvion 10/19 mukaisesti). 2019 Kattojen kuntoarvio (tehty). Kattojen korjauksia. tehty 10/19 kuntoarvion mukaisesti. 2020 Piirustusten digitalisointi (dvg-kvs-suunnittelu). 21-22 Käyttövesi, märkätila ja sähkösaneeraus. IV-kone / talo 19 Kammiopuhaltimen uusiminen huippuimuriksi. 2022 taloyhtiön laajakaista. Talo 25 saunaosaston saneeraus. Talo 22 pukuhuoneiden korjaus. 2023 Lukituksen uusimishanke toteutettiin keväällä, Abloy IloQ S5 -sarja / Avain-Asema Oy. Talo 23 elementtisauman korjaus. (Hastek Oy). Jokaisen talon sähkökeskuksiin asennettu 2 x 32A voimavirtarasiat. Työt suoritti Wlrmax Oy 2025.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Siltamäen ala-aste (etäisyys n. 0.7 km), alueella useita (etäisyys n. 0.5 km), Alepa ja K-market (etäisyys n. 0.2 km), ostarin lähipalvelut, mm. uimahalli (etäisyys n. 0.2 km)
Lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen muutos rekisteröity 26.2.2015 kaupparekisteriin. Siltamäen taloyhtiöt pyrkivät tekemään kunnossapitotehtäviä yhä enemmän yhdessä koordinoidusti ja kustannustehokkaasti. Huomioikaa materiaali internetsivuillamme www.siltamaenhuolto.fi.
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Tiedustelut
Kai Lehtola 044-5140164, kai.lehtola@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
95 297,36 €
Neliöhinta
1 528,21 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
368,55 € / kk
Pääomavastike
477,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
846,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
20 €/hlö/kk
Muut kustannukset
taloyhtiössä kerätään vesimaksuennakkoa, joka on 20eur/hlö/kk, vesitasaus laskutus tehdään 2 x vuodessa huomioiden ennakot. Siltamäen huolto vuokraa autopaikkoja asukkaille jonotuskäytännöllä, autopaikka 18,90 eur/kk.
Autopaikan kustannukset
18,90 € / kk

Rakennusvuosi
1969
Rakennusvuoden lisätiedot
1969
Huoneistojen lukumäärä
225
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
2,10 ha
Liikenneyhteydet
bussiyhteys (etäisyys n. 0.3 km)

Pysäköintitilan kuvaus
lisätietoa: Autopaikat omistaa Siltamäen Huolto Oy. Paikat vuokrataan asukkaille, jonotuskäytäntö.
Yhteiset tilat
Saunat (3 kpl), kellarikomerot, talouskellarit (poistettu jäähdytyslaitteet ja tila muuttunut lämpimäksi), ulkoiluvälinevarasto, kuivaushuone, väestönsuojat, tekniset tilat, ei hissiä, itsepalvelupesula, autojen pesutallit.
Ominaisuudet
Irralliset vaatekaapit, kiinteät valaisimet, sälekaihtimet, verhotangot, naulakko
Lainalaskuri