Tarjouskauppakohde

165 000 €60 m²

Kanneltie 6, Kannelmäki, Helsinki3h, k, kph, vh, las.par

Velaton hinta
165 000 €
Hoitovastike
386,59 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kannelmäki
Kaupunki
Helsinki

Tässä harmonisessa läpitalokolmiossa on erinomainen pohjaratkaisu. Keittiö on olohuoneen yhteydessä mutta kuitenkin hieman erillään. Makuuhuoneet ovat eripuolilla ja huoneistossa on hyvin säilytys tilaa.

Näkymät ovat viihtyisät ja ensimmäiseen asuinkerrokseen matka vie kunnon portaiden kautta.

As Oy Säästökannel on vakavarainen 108 asuinhuoneiston taloyhtiö. Yhtiö omistaa 3 asuinhuoneistoa, josta syntyy mukavasti vuosittaisia vuokratuloja. Yhtiössä on tehty suuret remontit ajallaan, kuten mm. putkiremontti sekä ikkuna-, parveke-, katto- ja julkisivuremontti. Yhtiön erikoisuus on oma pitkän linjan talonmies. Yhtiö on panostanut osakkaiden viihtyvyyteen tarjoamalla monipuoliset yhteiset tilat, kuten esimerkiksi pesutuvan, saunat, kerhohuoneen sekä kattavat säilytystilat.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan!

Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
165 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Sijainti
Kanneltie 6, 00420 Helsinki
Kaupunginosa
Kannelmäki
Kohdenumero
1410741
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
1,02 ha
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, vh, las.par
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, kiertoilmauuni, keraaminen liesitaso, liesituuletin/aktiivihiilisuodatin, integroitu mikro, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet välitilassa
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu. Parvekkeen suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
KPH: suihku, wc-istuin, bidesuihku, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys (sähkö), pyyhekuivain, kylpyhuoneessa ikkuna tuomassa luonnonvaloa
Säilytystilat
Huoneistokohtainen irtaimistovarasto kellarissa
Ikkunoiden suunta
länsi, itä
Näkymät
pihalle
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2025: AB ja FG rakennuksien IV jatkoselvitys ja korjaustyöt 2025: FG rakennuksen sisäpuolisten kosteusvaurioiden korjaussuunnittelu ja korjaustyöt 2026: Rappukäytävien pintamarteriaalien kuntokartoitus 2027: Vesikaton kuntoarvio ja tarvittaessa kuntotutkimus 2030: Vesikattojen uusimisen suunnittelu 2030: Märkätilojen kosteus ja kuntokaroitukset 2031: Vesikattojen uusintaurakka
Tehdyt remontit
2025: Kaikkiin huoneistoihin taloyhtiön toimesta palovaroittimet, Rakennettu taloyhtiöhankkeena sähköautojen latausinfra 6 autopaikalle, nrot 41-46, 2024 FG rakennuksen salaojat ja hulevesiviemärit uusittu, 2023 Vesikattojen akuutit korjaustyöt, Vesikaton kuntoarvio, 2021 Painovoimaisten talojen ilmanvaihtokanavien puhdistus ja sukitus, koneellisen poistoilman talojen iv-koneiden vaihto, lämmönsiirtimen uusiminen, 2020 Koneellisen ilmanvaihdon talojen iv-kanavien nuohous ja säätö 20-21. Ovipuhelimien uusiminen, pihapuoleiset räystäskourut uusittu -18. Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen sekä julkisivujen rappaus tai maalaus ja tonttiaidan- ja jätekatoksen rakentaminen -17-18. Katot maalattu ja läpiviennit tiivistetty -16. Porrashuoneiden saneeraus, lukituksen uusiminen - 09. Vesijohtojen, viemäreiden ja sähkötöiden uusiminen 06-08. Tässä on vain osa suoritetuista remonteista. Lisätietoja on saatavilla välittäjältä.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kannelmäen peruskoulu (etäisyys n. 0.15 km), Päiväkoti Soittaja (etäisyys n. 0.2 km), Alepa Kannelmäki (etäisyys n. 0.4 km), Prisma Kaari (etäisyys n. 0.9 km), Kauppakeskus Kaari (etäisyys n. 0.9 km)
Lisätiedot
Yhtiökokous 25.3.2025: -valtuutti hallituksen perimään enintään kahden kuukauden hoitovastike taloudellisen tilanteen niin vaatiessa. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. -valtuutti hallituksen muuttamaan pääomavastiketta kesken talousarviokauden, mikäli korkotaso olennaisesti muuttuu. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Yhtiössä tupakkalain mukainen määräys tupakointikiellosta huoneistoparvekkeilla ja huoneistopihoilla. sallittu ainoastaan tupakkapaikolla. Taloyhtiö omistaa 3 asuinhuoneistoa, joita taloyhtiö vuokraa. Taloyhtiöllä on oma huoltomies. Hallitus valmistelee talvikauden 2025-26 aikana esitystä kevään yhtiökokoukselle saunaosaston korjauksesta rahoitusehdotuksineen. Ks. isännöitsijäntodistus 25.-26.10.2025 viikonlopun aikana CDE kellariin valui sadevettä sähköpääkeskuksen ulkoseinän läpi. Kosteuskartoitus on suoritettu 29.10.2025. Sähköpääkeskuksen lattian pinnoitteena oleva muovimatto poistettu. Lattia ja seinien vaurio-/kosteusalueet sähköpääkeskuksessa hiottu imuripuhtaalle perusrakennepinnalle. Lattian ja seinien kosteusalueet jätetty kuivumaan luonnollisesti. Sähköpääkeskuksen kohdalla, sokkelin vierusta korjataan rakenteiden ja sadeveden ohjauksen osalta sekä sisäpuolella pinnat ennallistetaan, kun rakenteet ovat kuivuneet. 11.11.2025 hallitus päätti, että vielä ei ryhdytä valmistelemaan AB, CDE ja HIJK rakennuksien salaojaurakkaa..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
LKV Jonna Torikka, 050 552 5508, jonna.torikka@km.fi

Hinta

Velaton hinta
165 000 €
Myyntihinta
162 661,54 €
Neliöhinta
2 750 € / m²
Vuokra-aika
Tontin vuokrasopimus päättyy: 31.12.2075
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
386,59 € / kk
Pääomavastike
39,87 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
426,46 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
20 €/hlö/kk

Rakennusvuosi
1960
Rakennusvuoden lisätiedot
1960
Huoneistojen lukumäärä
108
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
5
Energialuokka
F2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
1,02 ha
Liikenneyhteydet
Bussit (etäisyys n. 0.2 km), Kannelmäen juna-asema (etäisyys n. 0.5 km)
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra
Tontin vuokran määrä: 79748.24 € / vuosi.

Yhteiset tilat
Sauna 2kpl, pesutupa, kuivaushuone 2kpl, mankeli, ulkoiluvälinevarastot, kellarikomerot, vuokrattavia häkkivarastokomeroita 31 kpl, kerhohuone, väestönsuojat 2kpl, taloyhtiölaajakaista, kaapeli-TV
Ominaisuudet
Verhokiskot, sälekaihtimet
Lainalaskuri