828 000 €146,5 m²

Kangaspellontie 4, Etelä-Haaga, Helsinki6h, k, kph, erill. wc, takkahuone, työhuone, saunaosasto, parvi, piha ja parveke

Velaton hinta
828 000 €
Hoitovastike
798 € / kk
Asuinpinta-ala
146,5 m²
Huoneita
6
Rakennusvuosi
1959
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kaupunki
Helsinki

Tässä rivitalokodissa on tilaa isollekin perheelle!

Tämän arkkitehtonisesti upean kodin ehdoton sydän on sisääntulokerroksen viihtyisä Puustelli-keittiö ja sen jatkeena oleva kaunis ruokailutila, josta on käynti omalle suojaisalle pihalle. Myös asunnon hienot alkuperäiset ovet ja portaikot ilahduttavat. Toisesta kerroksesta löytyy olohuone, joka on sekä tilava että valoisa. Katto on korkealla, mikä tuo entisestään tilan tuntua. Olohuoneesta noustaan vielä yhdet portaat ylös persoonalliseen parvihuoneeseen, joka toimii mainiosti vaikkapa vierashuoneena tai kirjastona. Asunnossa on valmiina neljä makuuhuonetta, mutta yksi huone lisää esim. teinin valtakunnaksi tai työhuonekäyttöön löytyy alakerrasta, missä on myös asunnon saunaosasto takkahuoneineen sekä kodinhoitotila ja todella reilusti varastotiloja.

Etelä-Haagan Kultareunan alueen pääosin suunnitelleen arkkitehti Eino Tuompon kynästä on lähtöisin myös tämä upea rivitalo vuodelta 1959. Omatonttinen yhtiö on pidetty ja hyvin hoidettu, mm. putkiremontti on toteutettu 2013-2014. Erinomaisesta hoidosta kertoo myös erittäin maltillinen hoitovastike.

Lähialueelta löytyvät mainiot päivittäispalvelut. Myös liikuntamahdollisuudet sekä liikenneyhteydet eri suuntiin ovat vertaansa vailla. Melkein taloyhtiön päädyssä on päiväkoti, ja monet arvostetut koulut, kuten Ranskalais-suomalainen koulu ja SYK ovat kävelyetäisyydellä. Lisäksi englantilainen koulu siirtyy alueelle. Vieressä sijaitsevat myös sekä Munkkivuoren ala-aste että Haagan peruskoulun yläaste.

Myyjä etsii itselleen noin 120 m2 kotia Munkasta tai Töölöstä!

Perustiedot

Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kohdenumero
1411079
Asuinpinta-ala
146,5 m²
Tontin pinta-ala
3 996 m²
Kokonaispinta-ala
228 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
6h, k, kph, erill. wc, takkahuone, työhuone, saunaosasto, parvi, piha ja parveke
Huoneita
6
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Vuonna 2018 uusittu Puustelli-keittiö, missä Festivon kylmäkaluste (jääkaappi, pakastin, liha- ja vihanneslokerot) sekä Festivon viinikaappi, integroitu astianpesukone, integroitu mikroaaltouuni, induktiotaso, kalusteuuni sekä liesituuletin hormiin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
sisään vedetty. Parvekkeen suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Kph (yk): suihku, suihkuseinä, allas, kylpyhuonekaapisto, peilikaappi, pyyhekuivain, wc-istuin. Erill. wc (ak): wc-istuin, allas, peilikaappi. Kph (kellarikerros): suihkut, pesukoneliitäntä sekä sauna.
Säilytystilat
Varastot, vaatehuone, kaapistot
Ikkunoiden suunta
pohjoinen, etelä
Näkymät
puistomaiset, pihalle, kadulle
Tulevat remontit
Päätetyt, käynnissä oleva sekä suunnitellut korjaukset: 2025 Parvekkeiden levyjen kunnostus sekä eteläjulkisivun levyjen tarkistus kiinnitys. 2026 Osittainen sähkösaneeraus (2021 suunnitelman mukaan). 2027 Takapihan puiden kuntoarviot
Tehdyt remontit
2025 Takapihan kiviliuskeportaiden kunnostus, huoneistokohtaisten palovaroittimien uusiminen, tiilijulkisivujen laastisaumojen korjaus, alkuperäisen liittymisjohdon (sähkö) uusimistarpeen selvitys. 2024 Kaukolämpökeskuksen uusinta, talotikkaiden kiipeilysuojan ja turvakiskon asennus. 2023 Salaojien tarkastus ja huuhtelu. 2021 Sähkösaneerauksen suunnittelu. 2020 Vesikaton turvavälineiden uusiminen, takkahormien kunnostus. 2019 Maanalaisten betonisten kaukaloiden ja ritilöiden kunnostus. 2018 Vesikaton pellityksen kiinnityksen tarvittavat korjaustyöt. 2017 Ulkoseinien korjaukset, lasitiiliseinä K-päädyssä uusittu. 2016 Ulko-ovien huoltokunnostus. 2015 Salaojakorjaus sis. pihan jälleenrakentaminen. 2014 Käyttövesiverkoston uusiminen, alapohjan parannustyö. 2013 Viemäriverkoston sukitus. 2010 Pääulko-ovien ja rakennuksen päädyissä sijaitsevien porrasten metallikaiteiden huoltomaalaus, piha- ja parvekeseinien rappauskorjaus, kattorännien pinnoitus. 2009-2010 Ikkunaremontti (ikkunoiden, parveke- ja terassiovien sekä autotalliovien uusiminen). 2008 Huoneistojen ulko-ovien uusinta. 2005-2006 Alapohjan korjaustyöt. Tuulettuvan alapohjan korjausurakka, sadevesien poiston parantaminen.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
SYK (etäisyys n. 0.8 km), Ranskalais-suomalainen koulu (etäisyys n. 1 km), Munkkivuoren ala-asteen koulu (etäisyys n. 1.1 km), Useita, mm. päiväkoti Lapinmäki (etäisyys n. 0.1 km), S-market ja K-supermarket Munkkivuoren ostarilla (etäisyys n. 0.8 km)
Lisätiedot
YK 15.4.2025: myönnettiin hallitukselle valtuudet tarvittaessa periä tai jättää perimättä enintään 2 kk ylimääräiset hoito- ja/tai rahoitusvastikeet. Yhtiölle on otettu 30.000,00€ tililimiitti hoitopuolen kuluihin..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
Tiina Toivoranta myyntijohtaja, LKV 0505480573,
tiina.toivoranta@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
828 000 €
Myyntihinta
820 271,82 €
Neliöhinta
5 651,88 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
798 € / kk
Pääomavastike
91,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
889,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
15 €/hlö/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Helsingin Kangaspellontie 4
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1959
Rakennusvuoden lisätiedot
1959
Huoneistojen lukumäärä
10
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Energialuokka
C2018
Tontin koko
3 996 m²
Liikenneyhteydet
Bussit (etäisyys n. 0.3 km), Ratikka nro 10 (etäisyys n. 1.5 km)

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 6, lisätietoa: Autotallit kuuluvat yhtiön asunnoille E-K.
Ominaisuudet
Sälekaihtimet, kuivauskaappi
Lainalaskuri