249 000 €60 m²

Harjannetie 10 A, Viikinmäki, Helsinki2h+k+kph+s+las.parveke

Velaton hinta
249 000 €
Hoitovastike
442,80 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerros
7 / 8
Rakennusvuosi
2004
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Viikinmäki
Kaupunki
Helsinki

Tässä kodissa voi nauttia avoimista näkymistä pitkälle länteen ja etelään isolla lasitetulla parvekkeella sekä olohuoneesta. Tervetuloa ihastumaan.

Tilaa esite ilmoituksen yhteydenottolomakkeella.

Tämä 7.kerroksen rauhallinen kulmahuoneisto tarjoaa silmänruokaa avarilla näkymillä yli pääkaupungin aina merelle saakka. Olohuone on valoisa ja tilava, luonnonvaloa tulvii upeiden näkymien lisäksi myös kulmaikkunasta.

Ruokailutilaan mahtuu reilu ruokailuryhmä ja keittiössä on hyvät työtilat puoliavoimesti ruokailuun. Rauhallinen makuuhuone on tilava ja varustettu runsaalla säilytystilalla. Täällä uni maistuu.

Leveässä eteisessä on paljon kaappitilaa. Kylpyhuoneeseen mahtuu hyvin pesukone ja tässä kodissa on oma sauna. Pohjaratkaisussa on väljyyttä ja koti tuntuu ilmavalta. Korkealla on myös hiljaista, liikenteen melut eivät kuulu.

Yhtiöllä on oma kuntosali, joka helpottaa kuntoilusuunnitelmia. Viikki on viihtyisä asuinalue, jossa luonto kohtaa kaupungin. Aivan vieressä on erittäin laajat ulkoilualueet ja Vanhankaupunginlahden koski- ja jokialueet sekä luonnonsuojelualueet. Alue on osa Natura-verkostoa ja tärkeä linnustoalue. Lammassaaren kuuluisat pitkospuut löytyvät täältä, alue on valtava, joten luontoa rakastavalle tämä on erinomainen asuinalue.

Liikenneyhteydet ovat erinomaiset itään, länteen sekä Helsingin keskustaan niin julkisella liikenteellä kuin omalla autollakin. Pikaratikka 15 sekä bussi 71 liikennöi parin minuutin kävelymatkan etäisyydellä kodista.

Sinulle, joka arvostat vihreää ympäristöä ja ulkoilumahdollisuuksia sekä samalla hyviä yhteyksiä keskustaan palvelujen äärelle.

Varaa yksityisesittely.

Esittelyvaraukset ja lisätiedot: Minna Ihamuotila Nord lkv minna@nordlkv. tai ilmoituksen sähköisellä yhteydenottolomakkeella.

Kohteen myyntiä hoitaa välitysliike Ihamuotila Consulting Oy Nord lkv:n yhteistyösopimuksella.

Perustiedot

Sijainti
Harjannetie 10 A, 00710 Helsinki
Kaupunginosa
Viikinmäki
Kohdenumero
21276965
Kerros
7 / 8
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
1 763 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yj: mukaan 2h+k+s.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+s+las.parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä-
Lisätietoa vapautumisesta
Kaupanteosta viimeistään 1kk.
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: laminaatti, metalli. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, kiinteät valaisimet, liesituuletin / suodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty. Suunta: etelä, länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Näkymät
Avarat ja avoimet näkymät länteen ja etelään ylhäältä 7.kerroksesta, aina Kalasataman tornitaloille saakka.
Tulevat remontit
• 2025 Viemärihuuhtelu ja kuvaus Kylmäsiltojen korjaus • 2026 Parvekkeiden- ja parvekekaiteiden huoltomaalaus Parvekepielten huoltomaalaus Ikkunoiden alakarmien huoltokäsittely Uritettujen ulkoseinäelementtien huoltomaalaus IV-kanavien puhdistus ja säätö Talon edustan kattaminen • 2027 Salaojahuuhtelu ja kuvaus • 2028 - Lisäksi yhtiössä suoritetaan normaalit vuosittaiset huolto- ja kunnossapitotehtävät. Selvityksessä annetut aikamääreet ovat suuntaa antavia. Kunnossapitotarveselvitys päivitetään vuosittain. Hallitus määrittää korjaustarpeen ja kiireellisyyden tällöin tilannekohtaisesti. Vierasta pääomaa tarvitsevat hankkeet käsitellään aina yhtiökokouspäätöksellä.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2009 – 2010 Ikkunoiden korjauksia pääurakoitsijan toimesta 2011 Pääurakoitsijan toimesta parvekelattiakorjauksia 2014 Salaojien huuhtelu Iv-kavavien puhdistus 2015 Lämmitysverkoston perussäätö 2016 Paisuntasäiliöiden uusiminen 2017 Julkisivusaumojen uusiminen Kylpyhuoneiden lämmityksen säätö 2018 Ikkunakorjaukset 2021 Talon sivustan maanvajoaman tutkiminen ja huoltokorjaus 2024 Parvekelasitusten huoltokorjaaminen Porraskäytävän alatason maalaus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Alepa Viikinmäki. Prisma Viikki ja Yliopiston Apteekki. Lidl Pihlajanmäki. K-Market Pihlajisto.Posti noutopiste Hattelmalantie. Posti postitoimisto Meripihkantie. Viikin kampuskirjasto. Elixia Viikki. Oulunkylän terveysasema. Viikin kampus, Helsingin Yliopisto. Viikin arboretum.Tapahtumakeskus Koskenranta. Tekniikan museo. Vanhankaupungin koski. Pornaistenniemen luontopolku. Lammassaari, Lammassaaren pitkospuut. Laajat ulkoilualueet. Koulut: Pihlajiston ala-aste/Viikinmäen sivutoimipiste. Oulunkylän ala-aste/Veräjälaakson sivukoulu. Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulu. Viikin kampus Helsingin yliopisto. Arcada (Arabiassa). Metropolia Ammattikorkeakoulu Arabian kampus. Päiväkoti: Päiväkoti Vikkeri. Päiväkoti Maarianmaa. Lisätietoa palveluista: Valtavat luontoalueet ympärillä kävelymatkan päässä.
Lisätiedot
Yhtiössä vain huoltotöitä seuraava 5 vuoden aikana tämän hetken suunnitelman mukaan. ___________________________________ OSAKELUETTELON SIIRTO MAANMITTAUSLAITOKSELLE: Taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, ennen ostajan merkitsemistä osakeluetteloon, tulee ostajan hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa tällöin omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan. ________________________ Kohteen hoidosta ja myynnistä vastaa välitysliike Ihamuotila Consulting Oy, y-tunnus 3282901-6 / Yhteistyösopimus Nord lkv:n kanssa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
249 000 €
Myyntihinta
248 772,34 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 150 € / m²
Velkaosuus
227,66 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Julkisivusaumauslaina POV2.

Vastikkeet

Hoitovastike
442,80 € / kk
Pääomavastike
19,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
462 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
30 € / kk

Rakennusvuosi
2004
Huoneistojen lukumäärä
38
Kerroksia
8
Tontin koko
1 763 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Vuo-Kiinteistöpalvelut Oy Tyynylaavantie 20 00980 Helsinki
Isännöinti
Isännöintitoimisto Oiva Isännöinti Oy Bulevardi 3 00120 Helsinki Isännöitsijä Jouni Pirinen +358107556551
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussi 71 Helsingin keskustaan, pysäkille parin minuutin kävelymatka. Pikaraitiovaunun 15 pysäkille 3 minuutin kävelymatka, liikennöi välillä Itäkeskus-Oulunkylä-Haaga-Pitäjänmäki-Leppävaara-Pohjois-Tapiola-Otaniemi.
Kuntotutkimus
2014 Peruskuntoarvio
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2098
Tontin vuokra
47963.44 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
autohallipaikkoja: 25.
Yhteiset tilat
kuivaushuone, mankeli, vinttikomero, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Vesikiertoinen patterilämmitys. Ilmanvaihtojärj.: koneellinen. Tietoliikennejärjestelmät: Laajakaista DNA 10M. Antennijärjestelmä: Kaapeli TV DNA Welho. Yhtiössä kuntosali..