169 000 €26 m²

Ruusulankatu 11 A, Töölö / Takatöölö, Helsinki1h, k, kph

Velaton hinta
169 000 €
Hoitovastike
122,40 € / kk
Asuinpinta-ala
26 m²
Huoneita
1
Kerros
5 / 8
Rakennusvuosi
1955
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Töölö / Takatöölö
Kaupunki
Helsinki

Myydään vuokrattuna, vuokra 769,50 + vesi 25.

Valoisa viidennen kerroksen helmi Töölön sydämessä Etsitkö uutta kotia tai laadukasta sijoituskohdetta, jossa yhdistyvät klassinen helsinkiläistunnelma ja moderni vaivattomuus? Ruusulankatu 11:ssä sijaitseva viidennen kerroksen yksiö tarjoaa juuri tätä.

Korkealla katujen yläpuolella: 5. kerroksen sijainti takaa rauhallisen asumisen ja tuo asuntoon runsaasti luonnonvaloa.

Moderni kylpyhuone: Asunnon kylpyhuone on remontoitu tyylikkäästi vastaamaan nykyajan vaatimuksia. Laadukkaat materiaalit ja raikas ilme tekevät arjesta luksusta.

Tehokkaat neliöt: Selkeä pohjaratkaisu on helppo sisustaa mieleiseksi. Suuret ikkunat ja korkeahko huonekorkeus lisäävät tilantuntua.

Ruusulankadulta on lyhyt matka niin Töölönlahden ulkoilureiteille kuin kantakaupungin palveluihinkin. Ratikat ja bussit kulkevat melkein kotiovelta.

Tämä koti sopii erinomaisesti ensiasunnoksi, opiskelijalle tai kaupunkitukikohdaksi henkilölle, joka arvostaa laatua. Tässä kodissa yhdistyvät Töölön perinteinen charmi ja moderni asuinmukavuus parhaalla mahdollisella tavalla.

Tiedustelut ja esittelyt: Jukka Ämmälä p.044 444 0424, tai jukka.ammala@jya.fi. Tervetuloa ihastumaan paikan päälle!

Perustiedot

Sijainti
Ruusulankatu 11 A, 00260 Helsinki
Kaupunginosa
Töölö / Takatöölö
Kohdenumero
20216584
Kerros
5 / 8
Asuinpinta-ala
26 m²
Tontin pinta-ala
1 749,5 m²
Kokonaispinta-ala
26 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h, k, kph
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Työtasot: muu. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Pesuallas ja kaapisto. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Tulevat remontit
2025-2029 Kiinteistön pitkän tähtäyksen korjaussuunnitelma(PTS): Parvekkeiden ja julkisivun kunnostuksen suunnittelu, Parvekkeiden ja julkisivun kunnostus, Energiatehokkuuden parannushankkeet, (aurinkopaneelit, lämmöntalteenotto ym), Ilmanvaihtohormien nuohous, Ilmanvaihtokojeiden uusiminen, Viemäreiden huuhtelu ja kuvaus.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2009 Lämmönjakolaitteiston uusiminen, Pesukoneen hankinta. 2009-2010 Ikkunoiden uusiminen. 2010 A-portaan ylimmän hissitason korjausmaalaus, porrasaulojen mattojen uusinta, Taloyhtiön omistaman asunnon B41 kunnostus, Pihakaivo, tukkivat juuret poistettu. 2011 Pystyviemärien (keittiölinjat) huuhtelu, Ullakko- ja kellarikomeroiden uudelleen järjestely, Katon kuntoarvio. 2012 Jätekatoksen rakentaminen, portin/aidan suunnittelu, hissien oskillaattorikytkimet uusittu. 2013 Portit ja aidat, Linjastosaneerauksen perustutkimukset, LVI-kuntotutkimus, haitta-ainekartoitus, Parvekelasitusselvitys, Lukitus uusittu Abloy Sento tuotesarjaan. 2014 Linjastosaneerauksen hankesuunnittelu, Linjastosaneerauksen tekninen suunnittelu aloitettu, Katon turvavarustuksen uusiminen, Tonttiaita, Sibeliuksenkatu 4 raja. 2015-2016 Linjastosaneeraus, pysty- ja huoneistoviemärit, vesijohdot, sähkönousut, TV- ja datakaapelointi, kylpyhuoneet, tonttiviemäri, kadunpuolen salaojat, huoneistosähköt, patteriventtiilit, talosauna, uusiminen, hormien korjaus. 2016 Taloyhtiön omien asuntojen A2, A5, A9, B41 kunnostus, LS-hankkeen yht. 2016 IV-kanavien nuohous (sis Linjastosan.), Porraskäytävän maalaaminen, Alakertaan Troax-irtaimistokomerot kaikille huoneistoille. 2017 Pihavalaistuksen parantaminen. 2018 Ulko- ja autotallien ovien huolto, Pihojen kunnostus (erillinen hankerahoitus), Pihan lisävalaistus + jätekatoksen valaistus uusittu, Ullakolle viisi irtaimistokomeroa lisää. 2020 Hissien kuntoarvio. 2021 Tonttiaidan uusiminen yhdessä Mannerheimintie 66 ja 68 kanssa. 2022 Hissien perusparannus. 2023 Kattoikkunoiden uusiminen ja valokuilujen kunnostus. 2024 Ramppi B-portaan kadun puolen ovelle.

Velaton hinta
169 000 €
Myyntihinta
150 514,09 €
Lainaosuuden maksu
Ei
Neliöhinta
6 500 € / m²
Velkaosuus
18 485,91 €

Vastikkeet

Hoitovastike
122,40 € / kk
Pääomavastike
156,06 € / kk
Tontin vuokravastike
122,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
400,86 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
170.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko ja tasaus mittarin mukaisesti. Hallituksella valtuus periä tarvittaessa enintään 1 kk ylimääräiset vastikkeet.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ruusulankatu 11
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1955
Huoneistojen lukumäärä
61
Kerroksia
8
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 749,5 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy
Isännöinti
LIV Isännöinti Oy Sibeliuksenkatu 4 B, 00260 Helsinki p: +358 1084 10410 Isännöitsijä Tero Alajääski p: p: +358 1084 10415
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2070
Tontin vuokra
135050 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 4.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kuivaushuone, vinttikomero, urheiluvälinevarasto.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: maalattu, osalaatoitus. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu.