495 000 €83 m²

Tunnelitie 14 B, Etelä-Haaga, Helsinki3h, kph, wc, k, vh, parv

Velaton hinta
495 000 €
Hoitovastike
415 € / kk
Asuinpinta-ala
83 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kaupunki
Helsinki

Ylimmän kerroksen parvekkeellinen kolmio

Oletko etsimässä tilavaa ja monipuolista perhekotia Etelä-Haagasta? Tunnelitieltä on vapautunut ihastuttava vastaremontoitu 3 huoneen, keittiön, kylpyhuoneen, saunan ja erillisen WC:n asunto. 83m² asumisviihtyvyyttä seuraavalle perheelle.

Muunneltava pohjaratkaisu ja upea parveke: Huoneiston pohjaratkaisu on muunneltavissa moneen tarpeeseen, joten se soveltuu hyvin niin isommalle perheelle kuin erilaisille elämäntilanteille. Koko asunnon levyinen parveke tuo lisätilaa ja viihtyisyyttä, ja siellä voit nauttia kesäpäivistä ja rauhallisista illoista.

Taloyhtiön erinomaiset palvelut: Taloyhtiössä on oma sauna- ja uima-allasosasto, jossa voit rentoutua tai aloittaa päiväsi virkistävällä aamu-uinnilla. Nämä ylimääräiset mukavuudet tekevät arjesta hieman luksusta ja lisäävät asumisviihtyvyyttä.

Tämä koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat tilaa ja monipuolisia mahdollisuuksia! Ota yhteyttä ja sovi oma esittelyaikasi - tämä voisi olla unelmiesi koti.

Ljus trea i översta våningen med stor ballkong ut från vardagsrummet. Lägenheten är i bra skick och så gott som inflyttsbar.

Tervetuloa näytölle, välkommen på visning!

Joachim Flander, jocke@centrallkv.fi, 040 563 2690

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tunnelitie 14 B, 00320 Helsinki
Kaupunginosa
Etelä-Haaga
Kohdenumero
80402319
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
83 m²
Tontin pinta-ala
4 921,3 m²
Kokonaispinta-ala
83 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, kph, wc, k, vh, parv
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, erillisuuni, liesituuletin ja astianpesukone. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peili ja suihkuseinä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1.
Näkymät
Läpitalon asunto
Tulevat remontit
Yhtiökokouksen päätöksiä 2023: Päätettiin hankkia pesukone, kuivausrumpu ja lämpömankeli kuivaushuoneeseen linjasaneerausvaroin (13.100€), samoin kuin pihan istutusten täydentämisestä tilatun yläpihan istutussuunnitelman mukaan (23.000€). Käynnistetään maalämpösuunnittelu. Maalämpöselvitys on valmistunut ja hallitus käsittelee asiaa myöhemmissä kokouksissaan
Tehdyt remontit
2024, Maalämpö- ja aurinkosähköselvitys, parvekkeiden kuntotutkimus 2023, Yläpihan istutusten täydennys, pyykinpesukone, kuivausrumpu ja lämpömankelin hankinta yhdistettyyn pesutupaan ja kuivaushuoneeseen 7/2022-1/2023 vesi, viemäri ja sähkösaneeraus 2022 uima-altaan ja saunaosaston kunnostus, pihan valaistuksen parantaminen, pihan asfaltointi, porraskäytävien maalaus ja akustolevyjen asentaminen, lämmitysjärjestelmän tasapainotus/säätö. 2021 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu (sisältäen maatutkauksen ja maalämmön kannattavuusarvion sekä täydennysrakentamismahdollisuuden arvioinnin) 2021 Pihanpuolen ja päätyjen ikkunoiden uusiminen ja parvekesivujen ikkunoiden huoltomaalaus sekä korvausilmaventtiilien asennus 2020 Autotallien ovien sekä porrashuoneiden ovien ja metalliosien huoltomaalaus 2020 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu (sisältää salaojakuvauksen ja uima-altaan kuntotutkimuksen) 2020 Tunnelitien puoleisen rajamuurin kunnostus 2019 Putkistojen kuntotutkimus 2019 Piha valaistuksen parantaminen 2018 Vesikaton saneeraus ja IV-laitteiden uusinta. 2017 Puiden hoitoleikkaus. 2017 Ikkunoiden korjauksia. 2016 Vakiopaineventtiilin asennus käyttöveteen. 2015 Leikkipaikan kunnostus. 2014 Palohälyttimien asentaminen kellarikäytävälle. 2013 Julkisivusaneerauksen takuukorjaukset, vesikaton läpivientien korjaukset. 2011 Julkisivun ja kaiteiden huoltomaalaus. 2010 Julkisivun kunnostus. 2009 Julkisivujen, parvekerakenteiden ja vesikaton kuntotutkimus. 2007 Rakennus- ja LVIS-tekninen kuntoarvio. 2006 Ovien lukituksen uusiminen. 2003 Lämmönvaihtimen uusiminen. 1992 Parvekkeet. 1987-1989 Vesikatto pinnoitus.

Velaton hinta
495 000 €
Myyntihinta
478 068 €
Neliöhinta
5 963,86 € / m²
Velkaosuus
16 932 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
415 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
418,20 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
25,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 3,20 € / kk
Autopaikan kustannukset
45 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tunnelitie 14
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Maalämpöhanke alkaa pian, tästä tehtiin päätös ylimääräisessä yhtiökokouksessa joulukuussa. Välittäjältä saatte lisätietoa. Maalämpöjärjestelmän ja lämmöntaltenoton asennus aloitetaan 7.5 ja kestää n 3kk. Poraukset alkavat 9.5 ja kestävät n 30.5. Maatyöt 28.5-18.6 asti. Taloyhtiön kiinnitykset: 4 352 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
28
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.07.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Tontin koko
4 921,3 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöitsijätsto Erkki Oksanen Oy, Tuukka Oksanen, tuukka.oksanen@eo.fi, 094777940
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja juna-asema lähellä

Yhteiset tilat
Kellarikomero, uima-allas ja väestönsuoja