875 000 €155 m²

Mäntytie 10, Meilahti, Helsinki5h, k, kph, p, wc, wc

Velaton hinta
875 000 €
Hoitovastike
430,41 € / kk
Asuinpinta-ala
155 m²
Huoneita
5
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1953
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Meilahti
Kaupunki
Helsinki

Tilava perheasunto Meilahdesta!

Tämä valoisa perheasunto hurmaa avaruudellaan ja valoisuudellaan. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, tilava olohuone, ruokailutila, kylpyhuone, kaksi wc:tä sekä sekä parveke että ranskalainen parveke – täydellinen koti isommallekin perheelle.

Hiljattain tehdyn remontin yhteydessä lattiat on uusittu sekä seinät ja katto maalattu kauttaaltaan. Vanha keittiö on purettu lattiaremontin myötä pois ja uusi omistaja pääsee toteuttamaan unelmiensa keittiön täysin omien toiveidensa mukaan. Asunnon sydämenä toimii tunnelmallinen takka joka sijaitsee ruokailutilan sekä olohuoneen välissä.

Hyvin hoidettu taloyhtiö seisoo omalla tontillaan ja lämpiää energiatehokkaasti maalämmöllä. Yhtiön taloutta tukevat vuokratulot omista liiketiloista ja asunnosta joten hoitovastike on poikkeuksellisen edullinen – vain 2,78 €/m². Asukkaiden käytössä ovat taloyhtiön sauna, hyvät varastotilat sekä autotalleja ja pihapaikkoja.

Lähistöltä löytyy useita kouluja sekä päiväkoteja ja julkiset liikenneyhteydet ovat erinomaiset. Meilahden alueella myös hyvät liikuntamahdollisuudet sekä ulkoilualueet.

Tämä koti yhdistää tyylin, tilan ja erinomaisen sijainnin – tule ihastumaan! Asunto on ensimmäisessä kerroksessa, mutta ei katutasossa.

valtteri.mauno@kiinteistotahkola.fi / 040 3500 442

Perustiedot

Sijainti
Mäntytie 10, 00270 Helsinki
Kaupunginosa
Meilahti
Kohdenumero
37016134
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
155 m²
Tontin pinta-ala
6 117 m²
Kokonaispinta-ala
155 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukainen, Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
5h, k, kph, p, wc, wc
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Keittiön varusteet
Ei keittiötä
Parveke
Kyllä
Tehdyt remontit
Lattiaremontti, sähkökalusteiden vaihto sekä keittiöstä tarpeettomien sähköjohtojen purku 2024-2025 . 2024 Lämmitysverkoston huuhtelu ja tasapainotus 2023 Pysäköintipaikkojen ja autotallien latausinfran toteutus 2022 Pihaurakan toteutus 2021 Maalämpö- ja aurinkoenergiahankkeen toteutus. Pihan kunnostushankkeen suunnittelu 2020 Maalämpösuunnittelu. Ilmanvaihdon parantaminen korvausilmaventtiileillä 2019 Porrashuoneiden maalauskunnostus. Kattojen turvatuotteiden ja kulkusiltojen asennus. Pihan hankesuunnittelun käynnistyminen 2015 Paisuntasäiliön vaihtaminen 2013 Autohallin perusparannus ja muutostyö varastoksi. 2011 Lämmitysverkoston tasapainotus 2010 Patteriventtiilien uusiminen ja linjasäädöt 2009 Ilmahormien nuohous 2007 Kaukolämpölaitteiden uusiminen 2003-2004 Linjasaneeraus, sähkönousut, antennijärjestelmät, ovipuhelin
Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, Taloyhtiölaajakaista DNA 25M/10M

Hinta

Velaton hinta
875 000 €
Myyntihinta
855 126,12 €
Neliöhinta
5 645,16 € / m²
Velkaosuus
19 873,88 €

Vastikkeet

Hoitovastike
430,41 € / kk
Pääomavastike
245,34 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
675,75 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoa velkaosuudesta: POV4 OP -2467, Maalämpö 13 146,93 POV5 OP -2459, Pihan kunnostusurakka 6 726,95.

Rakennusvuosi
1953
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1953
Kerroksia
3
Energialuokka
F2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
6 117 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Pestone Yhtiöt Oy
Isännöinti
Fluxio Isännöinti Oy
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus. Asbestikartoitus lattiaremontin yhteydessä 2024, ei asbestia.
Lämmitys
Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Maalämpö. Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Maalämpö ja aurinkosähkö
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma