159 000 €32 m²

Torivoudintie 4, Oulunkylä, Helsinki1h, kk, kph

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
215,40 € / kk
Asuinpinta-ala
32 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1963
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Oulunkylä
Kaupunki
Helsinki

Tämä ylimmän kerroksen hyväkuntoinen koti tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, jossa jokainen neliö on tehokkaasti hyödynnetty. Asunnossa on käytännöllinen alkovi, joka tuo selkeän ja viihtyisän tilan nukkumiselle, sekä erinomaiset säilytystilat. Ajattomat sävyt ja laadukkaat materiaalivalinnat tekevät kokonaisuudesta tyylikkään ja helposti sisustettavan. Oma tontti. Sijainti on rauhallinen, silti lähellä palveluita. Monipuoliset kulkuyhteydet; - Oulunkylän juna-asemalle on muutaman minuutin kävelymatka, juna Helsingin keskustaan 10 min. - Pikaratikka 15 ja useat bussi varmistavat helpot matkat moneen suuntaan. Julkisivuremontin osuus myytävälle huoneistolle on noin 31.000 €. Pääomavastike määritellään kevää 2026 kokouksessa.
AVAINSANAT

Palvelut lähellä, Ei huolta putkista, Hyvät liikenneyhteydet

Perustiedot

Kaupunginosa
Oulunkylä
Kohdenumero
1410091
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
32 m²
Tontin pinta-ala
6 434,9 m²
Kokonaispinta-ala
32 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
1h, kk, kph
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, noin 2 kk kaupasta
Keittiön varusteet
Sähköliesi, jääkaappi-pakastin, erillisuuni. Keittiö uusittu koneineen 2018
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto
Säilytystilat
Tilavat kaapistot, kellarikomero
Ikkunoiden suunta
lounas
Näkymät
puistomaiset, pihalle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarvesuunnitelma: 2026 puuston hoitosuunnitelma, lämmitysverkoston tasapainotus, 2027 kiinteistön kuntoarvion laatiminen, ilmanvaihtokanavien nuohous, 2028-2029 tavanomaisia huolto- ja kunnostustöitä, 2030 vesimittareiden uudistaminen.
Tehdyt remontit
Julkisivuremontti: Vesikaton uusiminen, julkisivut, ikkunat, parvekovet. Pesulan koneiden uusiminen. Palovaroittimien hankinta 2025. Siltavoudintie 5 vuokratilan korjaus 2024. Väestösuojan kunnostaminen laitteineen, uusituvien energialähteiden mahdollisuuksien selvittäminen 2023, Lämmönvaihtimen uusimien ja ilmanvaihtohormien puhdistus 2022, Salaojat (Siltavoudintie 5) 2018-2019, julkisivun kuntotutkimus 2018, lukituksen uudelleen sarjoitus 2017, putkiremontin takuukorjaukset valmiit 2016, kuntoarvop 2016, putkiremontin toteutus (ml. sähkönousut, antenni- ja tietoliikenneverkko) 2013-2014, lukituksen uusinta 2012, putkiremontin suunnittelutyöt 2011-2012, putkiremontin hankesuunnittelu, talojen päätyjen korjaus, ilmanvaihtohormiston puhdistus 2010, peruskuntokatselmus 2008, putkiston kuntotutkimus, kattojen maalauspinnoitus, jätekatoksen rakentaminen 2006
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Ala-aste (etäisyys n. 0.4 km), Pk (etäisyys n. 0.4 km), S-Market ja Alepa (etäisyys n. 0.4 km), Kirjasto, terveysasema, Kauppakeskus Ogeli (etäisyys n. 0.4 km)
Lisätiedot
Hallituksella valtuudet tarvittaessa periä 1-2 kuukauden ylimääräinen hoito- ja/tai rahoitusvastike ja muuttamaan pääomavastiketta korkokannan oleellisesti muuttuessa. Rakennuksen kuntoarvio (Talokeskus) tehty v. 2016. Hissien hankinnan suunnittelu keskeytetty 5/2012. Huoneistokohtaiset vesimittarit asennettu v. 2014. Tasauslaskutus kerran vuodessa. Yhtiökokouksessa 2018 päätetty, ettei teetätetä hissien hankesuunnitelmaa..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Tiedustelut
Maire Alenius p. 050 366 9136

Hinta

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
156 882,02 €
Neliöhinta
4 968,75 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
215,40 € / kk
Pääomavastike
25,13 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
240,53 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
20 €/hlö/kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 20 €/ hlö/kk on ennakko. Tasauslaskutus kerran vuodessa marraskuussa..

Rakennusvuosi
1963
Rakennusvuoden lisätiedot
1963
Huoneistojen lukumäärä
60
Liiketilojen pinta-ala
109 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
6 434,9 m²
Liikenneyhteydet
Oulunkylän juna-asema (etäisyys n. 0.2 km)

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 23, sähköpistokepaikkoja: 7, lisätietoa: Sähköauton lataus ei ole yhtiössä mahdollista
Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, väestönsuoja, kuntosali, ulkoiluvälinevarasto, huoneistokohtaiset varastot, kaapeli-TV, laajakaista (valokuitu, jokaiseen huoneistoon liitetty huoneistokohtainen nettiyhteys Telia 10 Mb.s), painovoimainen ilmanvaihto, ei hissiä
Ominaisuudet
Sälekaihtimet
Lainalaskuri