100 000 €56 m²

Porvarintie 8-10 A, Puistola, Helsinki2 h+kk+kph+lasit.parv

Velaton hinta
100 000 €
Hoitovastike
392 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Puistola
Kaupunki
Helsinki

Tämä selkeä kaksio sijaitsee rauhallisella alueella Helsingin Tapulikaupungissa, Porvarintie 8-10:ssä. Asunto on täydellinen valinta ensiasunnon ostajalle, joka etsii edullista kotia sekä arvostaa hyviä liikenneyhteyksiä ja palveluiden läheisyyttä. Puistolan juna-asema on vain 350 metrin päässä, ja lähimmälle bussipysäkille on vain 100 metriä, mikä tekee liikkumisesta vaivatonta.

Asunnossa on juuri uusittu kylpyhuone perinteisen linjasaneerauksen yhteydessä. Tämän rakennuksen osalta remontti on valmistunut, mutta jatkuu viereisessä rakennuksessa. Linjasaneerauksen lainaosuus jyvitetään keväällä koko remontin valmistuttua. Arvio myytävän huoneiston lainaosuudesta on 73 000,- euroa. Nyt on erinomainen mahdollisuus pintaremontille, pääset päivittämään koko huoneiston makusi mukaan. Olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle, josta avautuvat avarat näkymät itään.

Taloyhtiö tarjoaa monipuoliset yhteistilat, kuten saunan ja varastot. Lisäksi yhtiön piha-alueelta on hyvät puitteet ulkoiluun ja rentoutumiseen. Läheltä löytyvät myös päivittäistavarakaupat, terveysasema ja kirjasto, jotka tekevät arjesta sujuvaa.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän mahdollisuuksia täynnä olevaan asuntoon, joka odottaa uutta omistajaa!

MYYNTI LKV ESA KIVELÄ, puhelin 0500 781515 tai esa@oreschnikoff.fi #putkiremontoitu #hissi #lasitettuparveke #yhtiössäsauna #junaasema

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Porvarintie 8-10 A, 00750 Helsinki
Kaupunginosa
Puistola
Kohdenumero
80485965
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
56 m²
Tontin pinta-ala
2 193,7 m²
Kokonaispinta-ala
56 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Huoneiston pinata-ala 56 m2 ja sen lisäksi lasitettu parveke arvioituna 5 m2.
Huoneiston kokoonpano
2 h+kk+kph+lasit.parv
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Nyt kun huoneiston kylpyhuone on juuri uusittu, on täydellinen hetki pintaremontoida asunto. Linjasaneeraus on valmistunut tässä rapussa mutta vielä meneillään yhtiön toisessa rakennuksessa.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti. Kaupanteossa
Keittiön varusteet
Ikkunallinen keittokomero sijaitsee huoneiden välissä. Varusteina jääkaappi/pakasti, sähköliesi ja varaus astianpesukoneelle. Parkettilattia ja seinät maalattu, välitila laatoitettu. Tilaan mahtuu myös pieni ruokapöytä.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Itä. Parvekkeen (tai parvekkeiden) kokonaispinta-ala: 5 m².
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tämän huoneiston kylpyhuone on juuri uusittu linjasaneerauksen aikana. Kokonaan laatoitettu, lattialämmitys, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain, wc, allaskaapisto, peilikaappi ja suihku sekä kääntyvät suihkuseinät.
Säilytystilat
Kellarikomero ja kaapistot
Näkymät
Avarat näkymät itään
Putkiremontti
2026
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: 2025-2026 KÄYNNISSÄ Linjasaneerauksen toteutus, IV kanavien nuohous ja säätö, mikäli, salaojien kuvaus ja uusiminen ja hulevesijärjestelmän rakentaminen 2024-2025 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu, selvitetään latausinfran rakentamismahdollisuus 2025 Asuntokohtaiset palovaroittimet, sisältyy linjasaneeraukseen 2026 lukituksen uusiminen, Senton patentti loppuu, hissien kuntoarvio 2027 Julkisivujen vaurioiden kunnostus ja läpivientien tiivistys, Parvekkeiden pintojen pesu ja vaurioiden kunnostus 2028 Vesikaton kuntoarvio/uusiminen, Piha-alueen asfaltointi Lukijan on huomattava, että Kunnossapitotarveselvitys on hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista viiden vuoden aikana. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden ja muutostöiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. Kunnossapitotarveselvityksessä mainitut toimenpiteet saattavat aikaistua tai myöhentyä. Myyjä ei vastaa taloyhtiön myöhemmin päättämistä kunnossapito toimenpiteistä ja niistä aiheutuvista huoneistolle tulevista kustannuksista.
Tehdyt remontit
2025-2026 linjasaneerauksen toteutus 2024-2025 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu 2024 Käyttövesi- ja viemäriverkoston sekä sähkö/data järjestelmien hankesuunnittelu hankkeeseen sisällytetään loppujen märkätilojen kunnostuksen suunnittelu. 2023 Hissin taajuusmuuntaja uusittu, Vesikaton paikkakorjauksia, 2022 Vesikattovuodon korjaus, 2021 takapihan aidan korjaus 2020 talosaunaosaston, talo wc:n sekä 8 huoneistokylpyhuoneen kunnostus (A1, A3, A4, A8, B15, B24, B26, B28), salaoja-, sadevesiviemäritarkastus ja huolto (huuhtelu, pesu ja kuvaus), patteriverkoston säätö 2018 LVV-kuntotutkimus 2017 ilmastointi huollettu, IV-kanavat nuohottu 2015 hissien asennus, porrashuoneiden remontointi, wc-istuimien uusiminen, uudet suihkusuuttimet kaikkiin huoneistoihin 2014 B16 kph lattian kuivaus ja vesieristys 2013 B25 kph lattianvesieristys 2011A-talon eteläpäädyn julkisivun lämpörappauksen korjaus, lukituksen uusiminen 2007 lämmitysverkoston perussäätö, patteriventtiilien uusiminen, linjasulku- ja linjasäätöventtiilien uusiminen 2006 piha-alueen asfaltointi, ilmastointihormien nuohous 2005 julkisivujen ja vesikattojen peruskorjaus, ikkunat uusittu ja parvekkeet korjattu, talosaunaosasto peruskorjaus, uusi jäteastia/pyykinkuivaus aitaus 2004 15 kph lattian vesieristys 1999 13 kpl lattian vesieristys 1997 lämmönsiirtimen uusiminen
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Kävelyetäisyydellä lähikauppa Alepa ja K-market, Terveysasema, Kirjasto, nuorisotalo ja leikkipuisto Tapuli
Paikallistiedot: Puistolan juna-asemalle noin 350 m, bussipysäkki noin 100 m, bussit 73, 74 ja 702
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0091-0040-0110-0001
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA Taloyhtiölaajakaista , 10 M, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
100 000 €
Myyntihinta
95 083,91 €
Neliöhinta
1 785,71 € / m²
Velkaosuus
4 916,09 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
392 € / kk
Pääomavastike
128,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
520,10 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Ylimääräinen yhtiökokous 10.6.2025 hyväksyi linjasaneerausurakan, joka sisältää vesi- ja viemärijohtojen uusimisen, märkätilojen kunnostamisen, sähkönousujen ja huoneistokeskusten uusimisen, tonttivesi- ja viemärijohtojen uusimisen, jonka yhteydessä uusitaan myös salaojat ja hulevesijärjestelmä, huoneistojen palovaroittiminen uusiminen sekä huoneistoihin lisättävien raitisilmaventtiilien lisäämisen sekä 1 750 000 euron lainan nostamisen hankkeen rahoittamiseksi. Koko urakan arvioidaan olevan valmis huhtikuun lopulla 2026. Jonka jälkeen laaditaan loppulaskelmat ja lainaosuudet jyvitetään osakkaille. Arvioitu maksuosuus myytävälle huoneistolle on 72 916,67 €
Autopaikan kustannukset
25 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porvarintie 8-10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 968 800 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1977
Huoneistojen lukumäärä
28
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1977
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto
Tontin koko
2 193,7 m²
Kiinteistönhoito