158 000 €31 m²

Porvoonkatu 25 B, Alppila, Helsinki1h, kk, alkovi

Velaton hinta
158 000 €
Hoitovastike
232,50 € / kk
Asuinpinta-ala
31 m²
Huoneita
1
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
1936
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Alppila
Kaupunki
Helsinki

TEHOKASPOHJAINEN YKSIÖ ALPPILAN KATTOJEN YLLÄ 

Tervetuloa Alppilaan – urbaanin elämän, kulttuurin ja vehreyden keskelle. Nyt myynnissä valoisa ja hyväkuntoinen yksiö, josta avautuvat viehättävät näkymät yli naapuruston kattojen. Tässä kodissa yhdistyvät toimivuus, tunnelma ja näkymät. Tilava huone mahdollistaa selkeän oleskelualueen ja tehokkaat keittotilat tarjoaa kaiken tarvittavan arjen kokkailuun. Erillinen alkovi tekee neliöistä fiksusti käytetyt makuutilan asettuessa luontevasti osaksi avaraa huonetta. Kylpyhuone on laadukkaasti kunnostettu ja hyvässä kunnossa. Upea lautalattia, vaaleat pinnat ja korkea sijainti tuovat tilaan avaruutta ja valoa vuoden ympäri. Viidenteen kerrokseen pääset näppärästi hissillä.

Yhtiö käynnistelee linjasaneerausta, joka on tällä hetkellä vasta suunnitteluvaiheessa, eikä kustannusarviota tai aloitusajankohtaa ole vielä tiedossa.

Alppilan rauhallinen tunnelma yhdistyy loistaviin liikenneyhteyksiin sekä läheisiin kahviloihin, ravintoloihin ja puistoihin. Linnanmäki, Töölönlahti ja Kallion palvelut ovat kävelyetäisyydellä.

Varaa oma esittelyaikasi ja tule aistimaan tunnelma paikan päälle.

MYYNTI JA ESITTELYT:

MIA LEHTONEN 0400 369 666 mia@havenlkv.fi

ONKO OMAN ASUNNON MYYNTI AJANKOHTAINEN? Soita tai laita viestiä ja jutellaan lisää. Tulen mielelläni maksuttomalle arviokäynnille.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Porvoonkatu 25 B, 00510 Helsinki
Kaupunginosa
Alppila
Kohdenumero
80439367
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
31 m²
Tontin pinta-ala
1 386 m²
Kokonaispinta-ala
31 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h, kk, alkovi
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Ikkunallinen keittokomero, jääkaappi/pakastin, induktiokeittotaso, uuni, liesituuletin (aktiivihiili), astianpesukone. Remontoitu 2022.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilava laatoitettu kylpyhuone, peili- ja allaskaapistot, kääntyvät suihkuseinät, sadesuihku, pyyhekuivain ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Näkymät
Kattojen ylle sisäpihalle päin
Tulevat remontit
2025 Linjasaneeraus hankesuunnitelma. 2025 Ikkunoiden helojen korjaus. 2025 Linjasaneerauksen toteutussuunnitelma. 2025 Pohjaviemäreiden uusiminen. 2025 Vanhojen sähköasennusten tarkastus (kuntoarvio). 2026 Linjasaneeraus. 2026 Pihakannen peruskorjaus. 2026 Parvekkeiden kaiteiden huoltomaalauksia. 2026 Kylpyhuoneiden saneeraus märkätilakartoituksen mukaisesti. 2027 Kellaritilojen kunnostaminen tarvittaessa. 2028 Patteritermostaattien vaihto ja lämmitysjärjestelmän tasapainotus. 2029 Julkisivujen paikkakorjaukset. 2029 Tuuletusparvekkeiden korjaukset.
Tehdyt remontit
2024 Rännien sulanapitokaapeleiden uusinta. 2024 Poistoilmanvaihtohormien puhdistusnuohous. 2023 Lukituksen ja ovipuhelinten uusiminen. 2021 C-portaan huoneistojen ilmanvaihdon parantaminen (sis. korvausilmahormien suodattimelliset venttiilit). 2017 Katon maalaus (2016 suunnittelu ja kilpailutus). 2017 2012-2013 tehtyjen peltikattojen maalaus. 2015 Porrashuoneiden valo-ohjauksen muuttaminen liiketunnistimille. 2014 Porrashuoneiden maalaus. 2013 A-B-talon peltikatteen uusiminen. 2012 C-talon peltikatteen uusiminen. 2012 Lämmönjakohuoneen laitteiston uusinta. 2008 D-E rakennuksen katon uusinta. 2003 Julkisivut, parvekkeet, pihakansi. 2001 C-rakennuksen eteläpäädyn vesieristys. 1999 Hissit (A ja B –porras). 1999 Ilmahormit. 1994 Sähkönousut. 1992 Ikkunat. 1993 Patteriventtiilit. 1989 Putket.
Kiinteistötunnus
91-12-376-25
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Welho / DNA Oy, 10Mb, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
158 000 €
Myyntihinta
153 264,88 €
Neliöhinta
5 096,77 € / m²
Velkaosuus
4 735,12 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
232,50 € / kk
Pääomavastike
68,51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
301,01 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porvoonrinne
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 273 404,39 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1936
Huoneistojen lukumäärä
85
Liiketilojen pinta-ala
101 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1936
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: F2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.04.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 386 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy / Mika Huisman, 010 228 2000‬, mika.huisman@retta.fi
Kaavoitustiedot
Tiedustelut: Helsingin kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Hyvät julkiset liikenneyhteydet, Pasilan asema n 1,1 km

Yhteiset tilat
Vinttikomero, kellarikomero ja pyörävarasto
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Erillinen alkovi.
Ominaisuudet
Kohde myydään kalustettuna: Ei