270 000 €90 m²

Pelimannintie 18-20, Kannelmäki, Helsinki4h + p + wc + kph + k

Myyntihinta
270 000 €
Hoitovastike
475,80 € / kk
Asuinpinta-ala
90 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kannelmäki
Kaupunki
Helsinki

Valoisa ja tilava 90 m² perheasunto Kannelmäessä

Nyt tarjolla tilava ja kodikas neliö suositulta Kannelmäen alueelta! Tämä 3. kerroksen koti on täydellinen valinta, joka arvostat hiljaisuutta ja avaruutta. Koska asunto sijaitsee ylimmässä kerroksessa, saat nauttia maksimaalisesta yksityisyydestä ja hienoista näkymistä yli naapuruston.

90 neliötä antavat mahdollisuuden moneen – tänne mahtuu helposti isompikin ruokapöytä, useampi makuuhuone tai vaikkapa oma kirjastohuone. Hissitön talo pitää asukkaansa virkeänä, ja kotioveen päästyäsi voit jättää maailman kiireet taaksesi.

Sijainti Pelimannintie 18-20:ssä on mitä parhain: bussipysäkki on aivan vieressä, juna-asemalle kävelee hetkessä ja Kauppakeskus Kaaren valtavat palvelut ovat kivenheiton päässä.

Perustiedot

Sijainti
Pelimannintie 18-20, 00420 Helsinki
Kaupunginosa
Kannelmäki
Kohdenumero
24347220
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
90 m²
Kokonaispinta-ala
90 m²
Huoneiston kokoonpano
4h + p + wc + kph + k
Huoneita
4
Tulevat remontit
2026 Hissien kuntoarvio, hissikorien kunnostus ja hälytysjärjestelmä. Energiatodistuksen uusiminen. Kuntoarvio. Parvekkeiden elementtisaumauksien tarkastus. Lämmitysverkoston seurantatutkimus. 2027 Piha-alueen kunnostus, asfaltointi. Parvekkeiden elementtisaumauksien uusinta. 2030 Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö.
Tehdyt remontit
2024 - 2025 linjasaneeraus ja KVR-urakka 2023 putkiremontin kilpailutus KVR urakkana, salaojien kuntotutkimus, putkiremontin hankesuunnittelu ja kuntotutkimukset. 2022 parkkialueen kunnostus, kaukolämmön lämmönsiirtimen uusiminen varusteineen. 2021 nousukiskojen uusiminen, piha-alueen leikkipaikan kunnostus, märkäilojen kuntokartoitus. 2020 kiertovesiputken uusiminen lämmönjakohuoneesta, ilmanvaihto ja iv-koneet, iv-kanavien nuohous, tarkastus ja säätö. 2019 vesikattojen tarkastus, käyttövesiverkoston linjasulku ja säätöventtiilien uusinta, tonttiviemäreiden ja jätevesitarkastuskaivojen painehuuhtelu, käyttöveden linjasäätöventtiilien virtaamien säätö. 2018 putkisto, LVI kuntotutkimus. 2014 lämmitysjärjestelmän ja IV perussäätö. 2013 ikkunoiden, julkisivujen ja parvekkeiden uusiminen. 2012 puiset ulko-ovet. 2011 lukituksen uusinta ja salaojien kuntotutkimus. 2008 elementtisaumat ja asfaltointi. 2006 vesikattojen uusiminen ja porrashuoneiden maalaus. 2003 putkikorjauksia pihalla. 2002 elementtisaumat. 2001 linjaventtiilit ja pihakalusteet. 2000 ulko-ovien uusiminen. 1999 lämmönvaihdin ja huippuimurit.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakaupat ja päivittäispalvelut
K-Market Kannelämki (Klaneettitie 7): Lähikauppa, jossa on kattava valikoima ja Postin palvelupiste.
Kauppakeskus Kaari: Noin kilometrin päässä sijaitseva suuri kauppakeskus, josta löytyvät muun muassa Prisma Kannelmäki (avoinna 24h), Kaaren apteekki sekä lukuisia erikoismyymälöitä.

Koulutus ja lapsiperheet
Päiväkoti Aurinkokallio (Purpuripolku 1): Lähellä sijaitseva vaihtoehto varhaiskasvatukseen.
Kannelmäen peruskoulu
Kohde on
Kiinteistö

Hinta

Myyntihinta
270 000 €
Velkaosuus
89 643,48 €

Vastikkeet

Hoitovastike
475,80 € / kk
Pääomavastike
222,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
697,84 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Salpa-Sello
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
3
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Energialuokka
E2013
Harrastusmahdollisuudet
Liikunta ja vapaa-aika Ladyt Kannelmäki (Klaneettitie 6-8): Naisille suunnattu monipuolinen kuntokeskus, joka tarjoaa kuntosalin lisäksi ryhmäliikuntaa ja saunapalveluita. Kannelmäen liikuntapuisto (Urkupillintie 5): Ulkoiluun ja urheiluun soveltuva puisto, jossa on jalkapallokenttiä ja tilaa oleskeluun. Kuntokeskus Liikku (Kaarelankuja 2a): Avara ja nykyaikainen kuntosali, joka on avoinna jäsenille päivittäin klo 05–23.
Liikenneyhteydet
Pelimannintie 18-20:n edustalla on useita pysäkkiä, jota palvelevat useat HSL:n bussilinjat: Linja 40: Suora yhteys Elielinaukiolle (Helsingin keskusta). Linja 52: Reitti Kuninkaantammesta Otaniemeen Huopalahden kautta. Linja 56: Yhteys Kalasatamaan Käpylän kautta. Kannelmäen juna-asema: Lyhyen kävelymatkan päässä, josta P- ja I-junat vievät nopeasti keskustaan tai lentoasemalle.
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikeskuslämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Vuokralla