362 900 €61,5 m²

Kiviaidankatu 5 A, Vattuniemi, Helsinki2h+k+lasitettu parv.

Velaton hinta
362 900 €
Hoitovastike
267,53 € / kk
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vattuniemi
Kaupunki
Helsinki

Todella valoisa ja tilava omatonttinen kaksio Vattuniemessä

Tervetuloa asumaan halutulle Vattuniemen alueelle Lauttasaareen!

Tämä 61,5 m²:n valoisa kaksio (yhtiöjärjestyksen mukaan 1h + keittö + työtila) sijaitsee vuonna 2017 valmistuneessa taloyhtiössä ja tarjoaa huoletonta, modernia asumista erinomaisella sijainnilla.

Asunnon sydämen muodostaa tilava olohuoneen ja keittiön yhdistelmä, jossa on hyvin tilaa niin arkeen kuin vieraiden kestitsemiseen. Selkeä pohjaratkaisu tekee tilasta avaran ja helposti sisustettavan. Makuuhuone on rauhallinen ja hyvän kokoinen. Erityismaininnan ansaitsee iso ja toimiva pesuhuone. Asunnon lasitettu parveke etelään tuo runsaasti luonnonvaloa ja toimii viihtyisänä lisähuoneena aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn.

Vattuniemi tunnetaan merellisestä ympäristöstään, hyvistä liikenneyhteyksistään sekä monipuolisista palveluistaan.

Tule ihastumaan, moderni ja muuttovalmis koti odottaa uusia asukkaitaan.

Asunto myydään vuokrattuna.

Yhteydenotot ja esittelyt:

Matti Nissinen Vendo Lkv p. 0505151588 (myös whatsapp) matti.nissinen@vendo.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kiviaidankatu 5 A, 00210 Helsinki
Kaupunginosa
Vattuniemi
Kohdenumero
80487513
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Tontin pinta-ala
1 949 m²
Kokonaispinta-ala
61,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+lasitettu parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, erillisuuni, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, bidee-suihku, peilikaappi ja allaskaappi.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tulevat remontit
10-vuotistarkastus 2026, sähköpääkeskuksen tekninen tarkastus 2027, IV-kanavien nuohous 2028
Tehdyt remontit
Autohallin sähköautojen latausinfran asennus 2020 Elektronisten kulkutunnisteiden lukosto uusittu 2024 VAK valvonta-alakeskus uusittu 2025
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Useita ruokakauppoja, ravintoloita ja apteekki kävelyetäisyydellä. Lauttiksen ostoskeskus n. 900 metriä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0091-0031-0114-0019
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
laajakaista. Perusnopeus 25 M.

Hinta

Velaton hinta
362 900 €
Myyntihinta
231 476,30 €
Neliöhinta
5 900,81 € / m²
Velkaosuus
131 423,70 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
267,53 € / kk
Pääomavastike
1 160,97 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 428,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Helsingin Cordelia
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 23 741 081 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2017
Huoneistojen lukumäärä
62
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2017
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 19.01.2017
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Tontin koko
1 949 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Fluxio Isännöinti Oy, Ib Sønnerstad, asiakaspalvelu@fluxio.fi, +358103390533
Kaavoitustiedot
kartta.hel.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Metroasema lähellä, taksitolppa lähellä, bussipysäkki lähellä ja hyvät pyöräilytiet Linja-autopysäkki Vattuniemenkadulla, Lauttasaaren metroasema noin 900 m

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autohallista ostettavissa sekä vuokrattavissa autohallipaikkoja, kysy lisää välittäjältä
Yhteiset tilat
Kellarikomero, pyörävarasto, väestönsuoja, pesutupa ja urheiluvälinevarasto