479 000 €77 m²

Kalevankatu 47, Hietalahti, Helsinki2-3h, k, kph, vh, et

Velaton hinta
479 000 €
Hoitovastike
292,60 € / kk
Asuinpinta-ala
77 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1950
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hietalahti
Kaupunki
Helsinki

Raikkaan skandinaavinen, valmiiksi sisäänmuuttokuntoinen huoneisto hissitalon ylimmässä 5/5 kerroksessa!

Vuonna 2018 remontoitut asunto soveltuu tehokkaan tilaratkaisunsa puolesta moneen eri tarpeeseen. Tilavan päämakuuhuoneen lisäksi asunnossa on ikkunaton työ/-makuualkovi, joka toimii hienosti esimerkiksi pienempien lasten makuuhuoneena. Säilytystilaa on hyvin kaapistojen ja vaatehuoneen muodossa. Tyylikkään kokonaisuuden kruunaa olohuoneen epäsuora valaistus ja makuuhuoneen laskettu katto spotvaloineen. Hoitovastiketaso on maltillinen, vain 292,60€kk.

Hyvin hoidettu taloyhtiö omistaa kivijalkansa viisi liikehuoneistoa, sekä kaksi asuinhuoneistoa saaden niistä yli 70 000€ vuositason vuokratuotot. Talon vesikatto ja julkisivut on remontoitu 2006 ja putkiremontti 1995. Loppuvuodesta 2024 valmistui pihakansiremontti, jonka kulut ovat jo mukana hinnassa. Sijainti on Kampin keskuksen kupeessa ja Hietalahden torin/kauppahallin välittömässä läheisyydessä on erinomainen. Ydinkeskustakin on vain lyhyen kävelymatkan päässä.

Otathan pikimmiten yhteyttä sopiaksesi esittelystä!

Perustiedot

Sijainti
Kalevankatu 47, 00180 Helsinki
Kaupunginosa
Hietalahti
Kohdenumero
1409935
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
77 m²
Tontin pinta-ala
870 m²
Kokonaispinta-ala
77 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2-3h, k, kph, vh, et
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on remontoitu vuonna 2018. Remontin yhteydessä uusittiin kaikki huoneiston pinnat, sähkökalusteet, keittiö uusittiin kauttaaltaan, kylpyhuoneen pinnat uudistettiin mikrosementillä ja uusimalla vesikalusteet. Muita pienempiä muutostöitä vuonna 2019 liitteenä olevan muutostyöilmoituksen mukaisesti.
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. 1-2kk kuluttua kaupanteosta/ sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Keittiö uusittu kauttaaltaan vuonna 2018 huoneistoremontin yhteydessä. Induktioliesi, liesituuletin, erillisuuni ja kalusteintegroidut astianpesukone, jääkaappi-pakastin, sekä mikroaaltouuni. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, jossa suihku, suihkuseinä, pyykinpesukoneliitäntä, wc -istuin, peili. Lattia: Mikrosementti (alla vanha laatta). Seinät: Mikrosementti (alla vanha laatta)
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Irtaimistovarastot vintillä ja kellarissa
Näkymät
Pihalle, kadulle, Läpitalon huoneisto- Näkymät suojaisalle sisäpihalle ja Abrahaminkadulle . Ikkunasuunnat: koillinen, lounas
Tulevat remontit
Korjaustarveselvityksen 2025-2029 mukaisesti: 2026 Vesikaton tarkistus, korvausilmasuodattimien vaihto. 2030 Vesikaton huoltomaalaus. 2030 jälkeen ovien kunnostus.
Tehdyt remontit
2018-2019. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Rakennusvalvonta-viranomaiselta haettu / saatu lupa: ei. Lopputarkastus tehty: kyllä. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2025 Korvausilmasuodattimien vaihto ja huoneistokohtaisten palovaroittimien asennus. 2023-2024 Pihakannen korjaus, kellarin pohjaviemäreiden uusiminen sekä autohallin latausinfran rakentaminen. 2022- 2023 Pihakansikorjauksen suunnitelmien laatiminen. 2019 Parvekkeiden ja ikkunoiden kunnostus ja maalaus. 2018 Lämmönsiirrin ja patteriventtiilit. 2016 Porrashuoneiden kunnostus. 2014 Pihakannen kuntotutkimus. 2011 Ilmanvaihtohormien puhdistus. 2011 Lukituksen uusiminen. 2006 Sulanapitojärjestelmä. 2006 Vesikatteen uusiminen ja julkisivuremontti. 2004 Sähkösaneeraus. 2002 Roskakatos. 2001/2009 Liikehuoneistojen ilmastointi. 1999 Lukitus. 1998 Hissit. 1995 Vesi- ja viemärilinjat. 1987 Ikkunat. 1985 Talouskellari. 1984 Julkisivut.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Ressun peruskoulu n. 0,37 km, Minervaskolan n. 1,3 km; Päiväkodit: Suomen-, ruotsin-, englannin- ja ranskankieliset päiväkodit alueella n. 0,5 km; Ruokakaupat: K-market Eerikinkatu kulman takana n. 0,23 km, Kampin keskuksen Lidl ja K-Supermarket kävelymatkan päässä n. 0,7 km; Muut lähipalvelut: Huippusuosittu Goose pastabar heti naapuritalossa! n. 0,16 km, Useita muita kaupungin suosituimpia ravintoloita ja kuppiloita kävelymatkan säteellä, mm. Minato sushiravintola ja Apero n. 0,35 km, Hietalahden tori ja halli korttelin päässä n. 0,2 km, S-Market Bulevardi, alko ja apteekki n. 0,45 km

Velaton hinta
479 000 €
Myyntihinta
456 953,93 €
Neliöhinta
6 220,78 € / m²
Velkaosuus
22 046,07 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
292,60 € / kk
Pääomavastike
153,23 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
445,83 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 20 € / kk
Muut kustannukset
Autotallivuokra 130€/kk (+lataustolppa 20€/kk+sähkö), pesutupamaksu 2€/kerta. DNA Welho taloyhtiölaajakaista 10M sisältyy hoitovastikkeeseen. Hoitovastike on 308€/kk 1.7.2026 alkaen.
Autopaikan kustannukset
130 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Kalevankatu 47
Lisätietoa taloyhtiöstä
Hallituksella valtuudet periä kahden kuukauden ylimääräinen hoitovastikke tarvittaessa. Asunto-osakeyhtiölaista poikkeava kunnossapitovastuu: Osakas korjaa kustannuksellaan kaikki huoneiston sisäpuoliset sähkö- ja tiedonsiirtojohdot. Kts. YJ 17§. Yhtiössä on äänileikkuri (1/5), kts. YJ 16§.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1950
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1950
Kerroksia
5
Energialuokka
D2007
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
870 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Huoltoyhtiö, Kiinteistöpalvelu Pikeliini Oy
Isännöinti
Oiva Isännöinti Helsinki Oy, Bulevardi 21 A, 00180 Helsinki, asiakaspalvelu@oi.fi, puh. 010 411 6700. Isännöitsijä Mika Blomerus, mika.blomerus@oi.fi, puh. 010 411 6710.
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Kaupunginhallitus on hyväksynyt 19.6.2024 Kampin Kaartin lasaretin korttelin asemakaavaehdotuksen. Alueella on rakennuskielto, kunnes päätös on saanut lainvoiman. Kaava koskee korttelialueen täydentämistä ja uudistamista siten, että arvokkaimmat rakennukset suojellaan ja korjataan. Kortteliin suunnitellaan uudisrakentamista Hietalahdenkadun varteen, rakennukseen tulisi toimistoja, koulu- ja päiväkotitiloja, liiketilaa sekä päivittäistavarakauppa. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Helsingin kaupunki, https://kartta.hel.fi.