179 000 €55,5 m²

Aittatie 11 B, Konala, Helsinki2h+k+s

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
301,40 € / kk
Asuinpinta-ala
55,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1993
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Konala
Kaupunki
Helsinki

Tämä viihtyisä asunto sijaitsee rauhallisella asuinalueella, vehreän puiston läheisyydessä, ja se on oiva valinta niille, jotka arvostavat luonnonläheisyyttä ja hyviä kulkuyhteyksiä.

Toimivapohjainen asunto sijaitsee hissitalon ylimmässä kerroksessa, mikä takaa avarat näkymät etelään ja länteen. Valoisa olohuone kutsuu nauttimaan päivänvalosta, ja sieltä on käynti etelään suuntautuvalle parvekkeelle, josta avautuu näkymät yli naapuruston pientaloalueen. Makuuhuoneessa on ranskalainen parveke, josta voi ihailla taloyhtiön pihaa ja puistoa.

Keittiö on alkuperäisessä, mutta siistissä kunnossa, ja se tarjoaa mahdollisuuden toteuttaa omia sisustusideoita. Asunnossa on myös oma sauna, joka tuo arkeen ripauksen luksusta.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu, ja sieltä löytyy muun muassa pyörävarasto ja kuivaushuone. Autopaikkoja on saatavilla jonotuslistan kautta. Konalan kattavat palvelut, kuten koulut ja päiväkodit, ovat kävelyetäisyydellä, ja alueelta on hyvät yhteydet sekä julkisilla että autolla. Vesikattourakka on tehty ja lainaosuus sisältyy velattomaan hintaan.

Tervetuloa ihastumaan tähän valoisaan kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Aittatie 11 B, 00390 Helsinki
Kaupunginosa
Konala
Kohdenumero
80483871
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
55,5 m²
Tontin pinta-ala
3 478 m²
Kokonaispinta-ala
55,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti. Vapautumisesta sovitaan tarjouksen yhteydessä.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti ja pesuallastaso teräksinen. Alkuperäinen keittiö ikäänsä nähden siistissä kunnossa. Omistaja ei ole asunut huoneistossa, kodinkoneiden toimivuudesta ei ole varmuutta.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke ja ranskalainen parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, pesukoneliitäntä, pesuallas, allaskaappi, peili, suihku ja suihkuseinä. Erillisten WC:n lukumäärä: 0. Erillisen WC:n kuvaus: ei ole.
Säilytystilat
Kellarikomero
Näkymät
Avarat näkymät noin etelään ja noin länteen
Tulevat remontit
2025 Poistoilmanvaihtokoneiden kunnon tarkistaminen 2025 Jätepisteen kunnostaminen tarvittavilta osin 2025 Vesikatonsaneerauksen suunnittelu 2025-2026 Vesikaton saneeraus tarvittavilta osin 2026 Sokkelien maalaus 2027/28 Julkisivujen ja parvekerakenteiden kunnostus, sekä elementtisaumojen uusiminen 2028 Julkisivusaumojen uusiminen (rakennusten itäisten sivujen saumat on uusittu v. 2011)
Tehdyt remontit
2024 Vesikaton saneerauksen suunnittelu 2023 Vesikaton kuntoarvio 2021 Notkahtaneiden asuntojen keittiöviemäriputkien (12 kpl) ja kahden viemäriputkilinjan painaumien korjaus 2020 Salaojien ja tonttiviemäreiden kunnostus. Raitisilma-aukkojen myrskyritilöiden asennus 2019 Salaojien ja tonttiviemäreiden kunnostuksen suunnittelu. Jätevesiviemäreiden painehuuhtelu ja kuvaus. Asuntojen keittiöiden allaskaappien viemäriputkien kannakointien tarkastukset ja tarvittavat lisäkannakoinnit. 2018 Ulkovalaisimien ja roska-, sekä autokatoksien valaisimien uusiminen. Tonttiviemärin kuvaus ja huuhtelu (sade- ja jätevesiviemäri). Salaojien huuhtelu ja kuvaus (A- ja B-rakennus). 2017 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö. 2016 Kiinteistön kuntoarvio. Asuntojen parvekeovien huoltokorjaukset. A-talon alapohjan kunnostuksen 2-vuotistakuutarkastus. Patteriverkostourakan 2-vuotistakuutarkastus. 2015 Rakennusten räystäsrakenteiden, asuntojen ikkuna- ja parvekeovimaalausurakan 2-vuotistakuutarkastus. Julkisivujen kuntotutkimus. 2014 A-talon alapohjan kunnostus. Patteriverkoston perussäätö ja käyttövesiventtiilien vaihto- ja säätötyöt. 2013 Ikkunoiden ja parvekeovien ulkopintojen puuosien huoltomaalaus, sekä räystäsalusrakenteiden huoltomaalaus. 2013 B-talon salaojien ja sokkelin vesieristyksen tutkimus koekuopan avulla. 2012 Parvekekaiteiden pellityksen kunnostus (10 kpl). Salaojaviemäreiden kuvaus. 2011 Kylpyhuoneiden kunnostus (27 kpl). Rakennusten idän puoleisten elementtisaumojen uusiminen ja parvekkeiden vaakasaumojen uusiminen. Vesikattojen ja IV-pellitysten tarkastus ja huoltomaalaus. Jätesuojan oven ja lukituksen uusiminen. 2010 Asuntojen kylpyhuoneiden kuntoarvio. Asennettiin koodilukot talojen ulko-oviin. Uusittiin lämmönsiirrin. 2009 Pihan kunnostus ja vanhan salaojaurakan loppuosan kunnostaminen. Alavälipohjan kanavapuhallin ja säätö asennettiin. Ilmanvaihtokoneiden llmamäärien mittaus ja säätö suoritettiin. Porrashuoneisiin hankittiin yhdistelmä-porrastaulut. Osittaisia asfalttikorjauksia tehtiin myös. 2008 Kattoränneihin asennettiin sulanapitokaapelit. Ilmanvaihtokoneet huollettiin. Yleisten tilojen lukitukset uusittiin. Syöksytorvienyläpäiden suppiloita korjattiin.
Palvelut: Konalan palvelut
Paikallistiedot: Konalan kattavat palvelut lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
091-32- 18-6
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M, Yhteyttä varten tarvitaan kaapelimodeemi. DNA Welho tarjoaa tarvittaessa ilmaisen (0 €) WLAN-vuokramodeemin asukkaiden käyttöön niin kauan kuin taloyhtiöllä on voimassa oleva taloyhtiölaajakaista tilaus.

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
170 476,79 €
Neliöhinta
3 225,23 € / m²
Velkaosuus
8 523,21 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
301,40 € / kk
Pääomavastike
139,47 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
440,87 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: katospaikka 15€/kk, pihapaikka 8€/kk
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Helsingin Aittatie 11
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 2 452 066 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1993
Huoneistojen lukumäärä
35
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1993
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.09.2033, Lisätiedot: -
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 478 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ehta Isännöinti, asiakaspalvelu@ehtaisannointi.fi, 0925006250
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki. Tiedossa oleva kaavahanke Konalantien toisella puolella: Suunnitelman kuvaus Osoitteessa Tähkätie 6 ja 8 suunnitellaan tontin täydennysrakentamista kahdella viisikerroksisella asuinkerrostalolla. Olemassa olevat asuinrakennukset on tarkoitus purkaa. Tonttien kohdalla oleva osa Tähkätien katualueesta on tavoitteena liittää osaksi asuinkerrostalojen korttelialuetta. Lisätietoja antaa Arkkitehti Heini Hiukka, p. (09) 310 24569