177 000 €60,5 m²

Säveltie 7 C, Pukinmäki, Helsinki3h+k

Velaton hinta
177 000 €
Hoitovastike
363 € / kk
Asuinpinta-ala
60,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pukinmäki
Kaupunki
Helsinki

Tilava ja remontoitu asunto hyvällä sijainnilla!

Erittäin hyvällä pohjaratkaisulla varustettu asunto palvelee loistavasti arjen tarpeita. Kahteen tilavaan makuuhuoneeseen mahtuu hyvin työpisteet ja olohuone on looginen ja helposti kalustettava. Keittiötä ja olohuonetta erottaa kätevä keittiösaareke, joka lisää keittiön lasku- ja säilytystilaa ja tekee tilasta avaramman ja valoisamman. Taloyhtiö on hyvin hoidettu, ja remontit on tehty ajallaan. Taloyhtiön kylpyhuoneet on remontoitu vuonna 2023, ja asunto on muilta osin remontoitu vuonna 2019.

Yhtiö sijaitsee erinomaisella paikalla, sillä koulut, lähikaupat, liikuntapuisto ja kulkuyhteydet on kaikki kävelymatkan päässä. Pukinmäen peruskoulu, kirjasto ja liikuntapuisto sijaitsevat noin 300 metrin päässä, ja Pukinmäen juna-asemallekin matkaa on vain 750 metriä. Omalla autolla Kehä I:lle ajaa vain parissa minuutissa.

Taloyhtiössä on päätetty 500 000 euron remonttilimiitin nostamisesta. Mikäli limiitti käytettään kokonaisuudessaan, tulisi tämän asunnon osuudeksi arviolta noin 11 700 euroa (laskettu osakemäärän mukaan).

Kiinnostuitko? Ota rohkeasti yhteyttä, niin sovitaan oma esittelyaikasi!

Asunnon myy: Sakari Still 050 550 7249 sakari.still@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Säveltie 7 C, 00720 Helsinki
Kaupunginosa
Pukinmäki
Kohdenumero
80481804
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
60,5 m²
Tontin pinta-ala
3 251,7 m²
Kokonaispinta-ala
60,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kuukausi kaupanteosta tai sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, uuni, liesi, keittiösaareke ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Pohjoinen ja itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, allaskaappi, peili, suihku, bidee-suihku ja pesuallas.
Säilytystilat
Vaatehuone ja häkkivarasto
Tulevat remontit
2025: Parvekkeiden ja betonirunkojen pesu 2025: Parvekepaneelien saneeraus 2025: Vesikaton saneeraus 2025: Maalämpöön siirtyminen 2025: Huippuimurien uusinta 2025-2026: Ilmanvaihdon tasapainotus 2026: Valaostuksen uusiminen led-valoiksi 2026 2028: Porrashuoneiden seinien pesu 2028: Akustolevyjen vaihto 2028: Kiinteistön peruskuntoarvion päivitys
Tehdyt remontit
2024: Palovaroittimet 2023: Patteriverkoston perussäätö 2023: Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö 2022: Kylpyhuoneiden saneeraus 2021: Ulko-ovien uusiminen 2021: DNA taloyhtiölaajakaista 2021: Pohjaviemärien huuhtelu 2020: Ikkunoiden ja parvekeovien vaihtourakka 2020: Julkisivujen ja parvekkeiden kuntotutkimus 2020: Putkiston kuntotutkimus 2019: Ulkovalojen uusiminen 2019: Lukituksen uusiminen 2019: Kuntokartoitus 2018: A- ja C-rappujen kiinnikkeiden korjaus 2018: Kellaritilojen kosteusongelmien poistaminen 2018: Kuntoilutilan kunnostus 2018: Saunaosaston saneeraus 2015: IV-hormien puhdistus ja venttiilien säätö 2012: Pihan valaistuksen täydentäminen 2012: Ulko-ovien uusiminen, huoneistot A 43 ja A 44 2012: Leikkialueen kunnostus 2012: Piha-asfalttien uusiminen 2012: Lämmönsiirtiminen uusiminen 2012: Paneeleiden maalaus, ikkunoiden/ovien ja parvekkeiden paneeleiden maalaus (osa) sekä niiden rakennesuunnittelu ja valvonta 2002: Ikkunoiden huoltomaalaus 2002: Vesikate 2002: Porrashuoneiden maalaus 2002: Elementtien saumaus 1991: Kadun puoleiset ikkunat ja parvekekaiteet käsitelty 1990: Sisäpihan ikkunat ja parvekekaiteet käsitelty
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
K-Market Pukinmäki 650 m
S-Market Pukinmäki 900 m
S-Maket Malmi 1,3 km
Kauppakeskus Malmintori (Prisma, Lidl) 1,5 km
Kauppakeskus Malmin Nova (K-Citymarket) 1,8 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, 10M, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
177 000 €
Myyntihinta
155 860,52 €
Neliöhinta
2 925,62 € / m²
Velkaosuus
21 139,48 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
363 € / kk
Pääomavastike
193,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
556,60 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
19 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra, alakansi 36 €/kpl/kk Autopaikkavuokra, yläkansi 24 €/kpl/kk Mopopaikka 8 €/kpl/kk Ylimääräinen yhtiökokous 27.2.2025 päätti: enintään 500 000 remonttilimiitin nostamisesta. Remonttilimiitillä katetaan katon, parvekkeiden ja elementtisaumausten saneeraukset. Ylimääräinen yhtiökokous 16.4.2025 päätti: 430 000 hoitolainan hakemisesta taloyhtiölle. Hoitolainalla mahdollistetaan maalämpöurakka ja uusitaan huippuimurit. Isännöitsijän mukaan: Hoitolainaa ei tulla jyvittämään huoneistoille, rahoituslaina kyllä. Mikäli koko 500 000 euron limiitti käytetään, tulisi tämän asunnon osuudeksi lainasta 11 700 € (osakkeiden lukumäärän mukaan).

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Säveltie 7
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 464 387,25 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1981
Huoneistojen lukumäärä
44
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1981
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 05.12.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 251,7 m²
Kiinteistönhoito
Talonmies
Isännöinti
Maijasto Oy, Ullamaria Hal, isannointi@maijasto.fi, 040 136 9697
Kaavatilanne
Asemakaava