120 000 €38,5 m²

Paimenhuilunpolku 3, Kannelmäki, Helsinki2h, kk, kph ja parveke

Velaton hinta
120 000 €
Hoitovastike
269,50 € / kk
Asuinpinta-ala
38,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kannelmäki
Kaupunki
Helsinki

Hei,

Tervetuloa tutustumaan kaksioon. Asunnossa on tehokas pohjaratkaisu, järkevällä huonejaolla. Huoneisto tuntuu neliöitään tilavammalta. Suurista ikkunoista tulvii luonnonvalo. Keittokomerossa on mukavasti kaapistoja, sopivasti säilytys- ja laskutilaa. Olohuoneesta kulku parvekkeelle. Makuuhuoneessa säilytystilaa. Putkiremontin yhteydessä uusittu kylpyhuone.

Taloyhtiöllä on oma tontti. Yhtiöstä on pidetty hyvää huolta.

Rauhallinen sijainti. Kattavat lähipalvelut. Lähellä Alepa, Kanneltalo ja Kannelmäen terveysasema. Kauppakeskus Kaaren monipuoliset ja uudistetut liikkeet ovat noin 400 metrin päässä. Hämeenlinnanväylältä pääsee bussilla Helsingin keskustaan noin 20 minuutissa. Kannelmäen juna-asema, pääset junalla noin 17 minuutissa Helsingin keskustaan tai vaikka Helsinki-Vantaan lentokentälle.

Kannelmäessä on erinomaiset ulkoilu- ja urheilumahdollisuudet. Löydät täältä myös liikuntapuiston, luistelukentän ja näin talvella hiihtoladut alkavat melkein kotiovelta.

Nähdään pian esittelyssä. Soita välittäjälle ja sovi oma yksityisesittelyaikasi.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kannelmäki
Kohdenumero
1409025
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
38,5 m²
Tontin pinta-ala
2 247 m²
Kokonaispinta-ala
38,5 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, kph ja parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kk kaupanteosta tai sop. mukaan.
Keittiön varusteet
Kaapistot, jääkaappi/pakastin, liesi ja kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, peilikaappi, patteri, käsisuihku, pesukoneliitäntä, kiinteä valaisin ja wc-istuin.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero.
Ikkunoiden suunta
länsi
Näkymät
Puistomaiset ja pihalle
Tulevat remontit
2026-2030: Ala-aulojen seinien kunnostus, kosteuden aiheuttama hilseilyn korjaus, katon kuntotutkimus, parvekkeiden kuntotutkimus, lukkosarjoituksen uusiminen, sadeviesinekeräys, salaojat, sokkelieristykset, asfaltti, pesukoneen ja kuivausrummun uusiminen.
Tehdyt remontit
2024 Yhteisen väestönsuojan sisäänkäyntikatosten uusiminen. Piipunhatun uusiminen, ilmanvaihdon parantamiseksi. 2023 Saunan panelointi (Hastek Oy) ja ala-aulojen seinien kunnostus (Hastek Oy) 2022 Parvekkeiden maalaus (Uudenmaan Maalaus Group), syöksytorvien uusiminen 4 kpl, hormien nuohous. 2021-2020 Ikkunaremontti (Pihla Oy). 2019-2018 Ikkunaremontin suunnittelu. 2017 Julkisivun, parvekkeiden ja vesikaton kunnostus (Concrete Oy). 2016 Ikkunoiden, parvekkeiden ovien ja katon kuntoarvio, A12 parvekelaatan korjaus. 2015 Ikkunoihin vesitippalistat (etelä- pohjois- ja länsisivu). 2014 Kaukolämpölaitteiden ja kellarikerroksen valaisimien uusiminen, A-rapun alatasanteen jalkalistojen laatoitus, julkisivujen kuntotutkimus. 2013 Parvekelasituslupa, B-rapun alatasanteen jalkalistojen laatoitus, taloyhtiön kuntoarvio. 2012 Yläpohjan lämmöneristys (40 cm), julkisivujen huoltotöitä, syöksytorvien alapäiden kiinnityksien korjaaminen, keinualueen kunnostus, A-B pääulko-ovien kunnostusta. 2011 Vesikaton tarkistushuoltomaalaus + julkisivuosien huoltomaalaus, räystäiden verkotus, autotallien ja yleisten tilojen sähköpistorasioiden, valokytkimien sekä valaisimien korjauksia, antenniverkon teräväpiirtovalmius. 2010 Putkiremontti ja sähköremontti, A4 parveke korjattu. 2007 Länsipuolen parvekeikkunoiden puuosien maalauskunnostus, kattokuvut uusittu (4 kpl), putki- ja sähköremontin suunnittelu alkoi. 2006 Julkisivun huoltokorjauksia. 2005 Lukkojen uusiminen, Molok-syväkeräyssäiliöiden hankkiminen, katon huoltokorjausmaalaus, kuivausnaruteline uusittu. 2004 Kattosiltojen uusiminen, nousutikkaiden turvakisko, antenniverkon digitalisointi, vesikaton hormien hattujen uusiminen. 2001 Vesikourut ja syöksytorvet. 1999 Parvekesaneeraus. 1997 Kaukolämpöliittymä.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kannelmäen peruskoulu (etäisyys n. 0.75 km), Useita, Päiväkot Kannel (etäisyys n. 0.9 km), Alepa (etäisyys n. 0.6 km), Kauppakeskus Kaari (etäisyys n. 0.6 km), Terveysasema (etäisyys n. 1 km), Kanneltalo ja kirjasto (etäisyys n. 1.2 km), Urheilupuisto (etäisyys n. 0.85 km)
Lisätiedot
Ilmalämpöpumppujen asentaminen on sallittu taloyhtiön asettamien ehtojen mukaisesti. .
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
Sari Lindroos puh. 0400 238 859, sari.lindroos@km.fi

Hinta

Velaton hinta
120 000 €
Myyntihinta
106 845,43 €
Neliöhinta
3 116,88 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
269,50 € / kk
Pääomavastike
254,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
523,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vedenkulutus laskutetaan osakkeenomistajalta kulutustietojen perusteella neljä kertaa vuodessa.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy. Paimenhuilunpolku 3
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1962
Rakennusvuoden lisätiedot
1962
Huoneistojen lukumäärä
27
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Tontin koko
2 247 m²
Liikenneyhteydet
Bussi (etäisyys n. 0.3 km), Juna-asema (etäisyys n. 1 km)

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 7, lisätietoa: Autotallit ovat erillisinä osakkeina.
Yhteiset tilat
Sauna, pyörävarastot, ulkoiluvälinevarasto, pesutupa, kuivaushuone, kellarikomerot, väestönsuoja, ei hissiä
Ominaisuudet
Eteisessä maalattu seinät, parkettilattia ja kaapistot. Sälekaihtimet ja 2 kpl verhotangot.
Lainalaskuri