298 000 €115,5 m²

Satamasaarentie 1 E, Vuosaari, Helsinki4h+k+p+2 x vh+2 x wc

Velaton hinta
298 000 €
Hoitovastike
531,30 € / kk
Asuinpinta-ala
115,5 m²
Huoneita
4
Kerros
5 / 8
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vuosaari
Kaupunki
Helsinki

Pirteä, raikas tulokas huippuyhtiöstä

Valoa, avaruutta ja tunnelmaa, jota Vuosaaressa löytyy yleensä vain Aurinkolahden rantarivistöstä sijaitsevista asunnoista, mutta niiden hintalappu onkin sitten tuplasti korkeampi.

Asunto Oy Ulappasaarentie 10 on esimerkillisesti hoidettu kiinteistö - yhtiö, jonka omistaman talon tekninen kunto kestää vertailun mihin tahansa vuosaarelaiseen taloyhtiöön. Isot, hintavat remontit on tehty. Hoitovastike on erittäin edullinen 4,60 €/m2 (=tällä asunnolla 531,30 €).

Ympäristöystävällisyyttä parantava ja asumiskustannuksia entisestään pienentävä energiaremontti - lämmöntalteenotto LTO ja talon katolle asennettavat aurinpaneelit - rahoitetaan hoitovastikketuloilla. Urakka on valmis maaliskuussa 2026.

Valo tulvii isoista ikkunoista peräti kolmesta ilmansuunnasta tähän hyväkuntoiseen, viehättävään kotiin. Koko asunnon levyinen parveke tuo kaipaamiasi lisäneliöitä. Välittäjään lähtemättömän vaikutuksen teki vastikään hyvällä maulla kunnostetut saniteettitilat ja niiden raikas värimaailma.

Hissitalon kerroksissa sijaitsevasta kodista on esteettömät kaupunkinäkymät.

Kauppakeskus Columbus, metro, terveysasema, uimahalli, kirjasto, Vuotalo ja muut palvelut sijaitsevat viiden minuutin kävelymatkan etäisyydellä.

Onko intohimosi liikkuminen luonnossa? Onneksi olkoon; tätä kotia ja taloa ympäröi Helsingin kauneimmaksi äänestetty luonto (Uutela, Kalllahti, Mustavuori) ja parhaat ulkoilualueet.

Katso AsuntoSataman Jussi Jyvälahden kameraan taltioituneet kuvat kodista ja sen raikkaasta värimaailmasta. Osuiko? Varaa heti henkilökohtainen esittelyaika: Erkki Murto-Koivisto, välittäjä, 045-111 4211 tai erkki@asuntosatama.fi.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Vuosaari
Kohdenumero
80481210
Kerros
5 / 8
Asuinpinta-ala
115,5 m²
Tontin pinta-ala
6 027 m²
Kokonaispinta-ala
115,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h+k+p+2 x vh+2 x wc
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2-3 kk kaupasta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin, mikroaaltouuni ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja allaskaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, allaskaappi, bidee-suihku, peili ja pesuallas.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja kellarikomero
Näkymät
Asunnosta on näkymät kolmeen ilmansuuntaan.
Tulevat remontit
Toimenpide 2025-2030: Lämmöntalteenotto (LTO) ja aurinkopaneelit talon katolle, valmis 03/2026. Matalien rakennusten kattojen uusiminen Kameravalvonnan hankkiminen Tarvittaessa sähköautojen latauslaitteiden hankkiminen Sähköjärjestelmien saneeraus Parvekkeiden kaiteiden uusinta
Tehdyt remontit
2024 Uusittu jätekatos, tietoliikenneverkon ja teletilojen katsemus. 2023 Parvekkeellisten huoneistojen ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen. Kylpyhuoneiden kuntokartoitus. 2022 Satamasaarentien puoleisen julkisivun maalaus, rännien sekä porrashuoneiden sisäänkäyntien laatoituksen uusiminen. Kaksi hidaslatauslaitetta (4 autopaikalle). Tuuletusparvekkeiden korjaukset. 2021 Porrashuoneiden kunnostus ja maalaustyöt, Vesikatteen huoltomaalaus, Hissien peruskorjaus, A-B verkkokomeroiden käytäville palohälyttimet 2019 Kuntoarvio ja PTS, Kylmiöiden tekniikan uusiminen 2018 Irtaimistovarastojen lattioiden maalaus, valaisinten uusinta 2017 Julkisivun sokkelien maalaus, sokkeli-ikkunoiden puitteiden maalaus, parvekekaiteiden metallivaakaosien maalaus, osittain julkisivuosien kunnostus 2016-17 Julkisivun metalliosien maalaussuunnittelu 2016 Saunojen ja lukituksen uusinta (iLoq), Lämmönvaihtimen uusiminen (vanhojen lämmityskattiloiden ja tarpeettomien putkien ja öljynsäiliön poisto), lämmityksen tasapainotus, patteritermostattien uusiminen 2015 LVIS remontin toteutus (vesijohtojen uusiminen porraskäytäviin ja kotelointi huoneistossa ja kylpyhuoneisiin ja keittiöön, pystyviemärien sukitus, sähköjen uusiminen tarvittavilta osin sekä salaojien uusiminen korkean osaan edustalla), Lämmitysverkoston tasapainotus, suunnittelu 2013-2014 LVIS-remonttisuunnittelu ja tarjouspyyntöasiakirjat 2012-2013 LVIS-remontin hankesuunnittelu 2011 Ilmanvaihtokoneiden ja ilmahormien puhdistus sekä kellarin ilmanvaihdon parantaminen paloventtiileillä, Pääsisäänkäyntien lukituksen uusiminen, murtosuojauksen parantaminen, Korkean rakennuksen päätyjen ja sisäänkäyntien pesu, pihapuolen salaojan kunnostus sekä uusi sadevesiviemäri pihan poikki kaupungin sadevesiviemäriin 2010 Kiinteistön pohjaviemärien sukitus 2008 Korkean rakennuksen katon kunnostus ja maalaus, kattosiltojen uusiminen 2013-2014 Uusi pesukone ja rahastusjärjestelmä puhelinrahastukseksi 2012 Kulkuesteaidan rakentaminen Kallvikintien ja Ulappasaarentien reunoihin 2004 Kattokiinnikkeiden vahvistaminen ja lisäys, Kylmiön lauhduttimien uusiminen, Pysty- ja pohjaviemärien huuhtelu ja pesu 2003 Jäteaseman uusiminen, pihavalaistuksen lisäys 2001-2002 Porraskäytävien maalaus 2001 Vinttikäytävien palovaroittimien asennus 2000 Matalien rakennuksien kattohuopien uusiminen 1999 Sokkelien maalaus, elementtisaumojen uusiminen, Korkean rakennuksen sisäänkäyntipuolen ja pienien siipirakennuksien julkisivun ja tamppausparvekkeiden ja niiden ikkunoiden maalaus, Korkean rakennuksen pihan puoleinen julkisivun hiekkapuhallus, ikkunoiden ja parvekkeiden maalaus 1998 Sadevesiviemärijärjestelmän asennus pihan autopaikoitusalueelle 1997 Antenniverkon ja pistorasioiden uusiminen, Saunojen löylyhuoneiden paneelien uusiminen ja isompaan saunaa uusi ns. älykiuas 1995 Autotallien ovien uusiminen, Peltikaton maalaus, Optimietuikkunoiden asennus seinätason ikkunoihin 1990 Korkean rakennuksen päätyjen eristys ja päällystys Steni-Parma julkisivulevyillä 1989 Saunojen ja pesutilojen pinnoitteiden uusiminen 1988 Asuntojen lukkojen uusiminen, yleisten tilojen lukkojen sarjoitus
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Autotalli osakkeet, ens.yhtiö, sitten osakas YJ§16.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0091-0054-0085-0005
Postitoimipaikka
Helsinki

Hinta

Velaton hinta
298 000 €
Myyntihinta
267 118,68 €
Neliöhinta
2 580,09 € / m²
Velkaosuus
30 881,32 €

Vastikkeet

Hoitovastike
531,30 € / kk
Pääomavastike
203,98 € / kk
Korjausvastike
46,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
781,48 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ulappasaarentie 10
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 28 056 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
91
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1966
Kerroksia
8
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 20.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
6 027 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Emännöintitoimisto Aamu, Eero Vesterinen, palvelumestari@aamu.io, 0304108615

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Taloyhtiössä on vuokrattavia lämpöpaikkoja 44 kpl ja kylmäpaikkoja 5 kpl. Talonmies hallinnoi näitä ja tekee sopimukset.
Yhteiset tilat
Kellarikomero, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto, pesutupa, vinttikomero, askarteluhuone ja kuivaushuone
Keittiön lattia
Laminaatti
Keittiön seinä
Maali
Makuuhuoneen lattia