1 690 000 €122,5 m²

Hietalahdenranta 13 as 46, Hietalahti, Helsinki4 h, avok, s, kph/wc, erill. wc, khh, parveke, ransk. parveke

Velaton hinta
1 690 000 €
Asuinpinta-ala
122,5 m²
Huoneita
4
Kerros
6 / 8
Rakennusvuosi
2025
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hietalahti
Kaupunki
Helsinki

Status Artis – kun haluat kaiken

Upeilla merinäkymillä varustettu valoisa ja tilava läpitalonkoti 6. kerroksessa. Suuren huoneiston vaaleassa ja rauhallisessa ilmeessä on lämpöä hiekan ja tammen sävyistä, joita täydentävät harkitut tummat yksityiskohdat. Leveä lankkutammiparketti ja tammiviilutetut ovet, samoin kuin saunan, kylpytilojen ja keittiön pehmeä, epäsuora valaistus, sekä liiketunnistimella toimiva wc-valaistus tuovat arkeen harkittua mukavuutta.

Yhdestä makuuhuoneesta pääsee suoraan parvekkeelle, näkymät vehreälle ja rauhalliselle sisäpihalle. Avokeittiö, olohuone ja ruokailutila muodostavat avaran ja yhtenäisen oleskelualueen.

Bulevardin päässä, Hietalahdenrannassa sijaitseva vuonna 2025 valmistunut Status Artis huokuu 1950-luvun arvokasta tunnelmaa, mutta modernissa loft-hengessä. Rakennuksen historia Yhtyneiden Kuvalehtien toimitalona näkyy harkituissa yksityiskohdissa, esiin jätetyissä rakenteissa ja kauniisti säilytetyissä porrasauloissa. Tyylikkäät materiaalit on valittu kestämään aikaa. Asukkaiden käytössä ovat lisäksi poikkeuksellisen korkeatasoiset yhteiset tilat, kuten spa-osasto poreammeineen, kuntosali, kokoontumistila sekä viihtyisä sisäpiha. Suurennetut ikkunat, kaukolämpö ja viilentävä kaukokylmä takaavat miellyttävän asumisen kaikkina vuodenaikoina – meri on läsnä valona ja näkymänä.

Hietalahden kehittyvä ranta-alue vahvistaa alueen merellistä luonnetta entisestään. Kevyen liikenteen rantareitit, uudet palvelut, liiketilat ja työpaikat tekevät sijainnista poikkeuksellisen houkuttelevan unohtamatta esim. klassikoiksi muodostuneita Hietalahden kauppahallia ja toria.

Tiedustelut ja myynti:

Rona Pomoell rona@strand.fi 040 515 4747

Arne Hyvärinen arne@strand.fi 040 354 4884

Perustiedot

Sijainti
Hietalahdenranta 13 as 46, 00180 Helsinki
Kaupunginosa
Hietalahti
Kohdenumero
20152942
Kerros
6 / 8
Asuinpinta-ala
122,5 m²
Tontin pinta-ala
1 428 m²
Kokonaispinta-ala
122,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Parvekkeen alaa ei ole laskettu asuinpinta-alaan.
Yhtiöjärjestyksen mukainen huoneistoselitelmä 4h+kt+s.
Huoneiston kokoonpano
4 h, avok, s, kph/wc, erill. wc, khh, parveke, ransk. parveke
Huoneita
4
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Keittiössä runsaasti kaappitilaa. Työtasot ja välitila kvartsikomposiittia. Varustuksena indukstioliesitaso, kiertoilmauuni ja mikroaaltouuni, integroitu astianpesukone, integroidut jääkaappi ja pakastinkaappi, saarekkeeseen/lieteen ingegroitu liesituuletin aktiivihiilisuodattimella. tasoon upotettu allas ja hana.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ranskalainen, ulostyönnetty. Suunta: luode
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Sadesuihkut, pyyhekuivain. Tilat laatoitettu isolla laatalla, myös lattiakaivo laatoitettu yhtenäisesti. Epäsuora led-valaistus.
Kosteiden tilojen katot paneloitu. Erillisen WC:n kuvaus: Toinen wc kylpytilojen yhteydessä, toinen erillinen. Varusteena seinä-wc-istuin, allas, allaskaappi, peilikaappi tai peili, bidé. .
Säilytystilat
Kuvaus: Yhtiössä varastotiloina ulkoiluvälinevarasto, lastenvaunuvarasto ja talovarastot (asuntokohtaiset häkkivarastot).
Näkymät
Iso katettu, pinnakaiteellinen parveke avautuen korttelisisäpihalle luoteeseen. Olohuoneessa lisäksi ranskalainen parveke etelän-kaakon puolelle.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Lämpökäsitellyt lauteet, pylväskiuas, lasiseinä. Tunnelmallinen epäsuora valaistus. Katto paneloitu.
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Yhtiön asuntoja ei saa yhtiöjärjestyksen 20 §:n mukaan käyttää lyhytaikaiseen vuokraukseen (alle 1 kk). Tupakointi on kielletty koko yhtiön alueella mukaanlukien huoneistot, parvekkeet ja piha-alue (yhtiöjärjesty 21 §). Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet, ovipuhelinjärjestelmässä kameraominaisuus.

Velaton hinta
1 690 000 €
Myyntihinta
321 450,89 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
13 795,92 € / m²
Velkaosuus
1 368 549,11 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
514,50 € / kk
Pääomavastike
2 937 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
3 451,50 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Pääomavastikkeessa maksetaan pelkkää korkoa n. 31.12.2026 asti, jonka jälkeen mukaan tulee myös lainan lyhennys. Yhtiö ilmoittaa erikseen etukäteen, koska lainaosuussuorituksia aletaan kerätä.

Ylimääräinen yhtiökokous 2025 on valtuuttanut hallituksen perimään tarvittaessa 2 ylimääräistä vastiketta.

Muut maksut

Vesimaksu
24 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kerta
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Saunamaksu taloyhtiön yhteisellä sauna/spa-osastolla 10 €/ tunti, pesutupa ja kuivaushuone 2,50 €/tunti, lounge/kokoontumistila 5 €/tunti Autohallipaikan vastike 4,20 €/m2 = 84 € /kk Moottoripyöräpaikan vastike 4,20 €/m2 = 21 €/kk. Vesimaksu ennakkona, tasataan vuosittain vastaamaan todellista kulutusta.Luovutusrajoitus: Autohalliosakkeisiin kohdistuu lunastusoikeus 1 kuukausi, yhtiöjärjestys 17 §.

Rakennusvuosi
2025
Huoneistojen lukumäärä
58
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Kerroksia
8
Tontin koko
1 428 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Hietalahden kiinteistöhuolto Oy, Köydenpunojankatu 7 A 4 00180 Helsinki 0400 601904 tai 0400 702 691, hietalahdenhuolto@kolumbus.fi