265 000 €53 m²

Pengerkatu 1 B, Kallio, Helsinki2h+k+kph

Velaton hinta
265 000 €
Hoitovastike
286,20 € / kk
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 7
Rakennusvuosi
1927
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kallio
Kaupunki
Helsinki

Viehättävä koti vuonna 1927 omalle tontilleen valmistuneesta tiilitalosta!

Yhdellä Kallion parhaista sijainneista; rauhallinen Pengerkadun alkupää, vain korttelin päässä Hämeentien liikenneyhteyksistä sekä korttelin päässä kauniista Karhupuistosta! Tämän kodin valtteja ovat alkuperäiset ovet, leveät ikkunalaudat ja upeat ikkunat.

Muuntelukelpoinen, neliöitään suuremman oloinen pohja toimii hyvin nykyisellään; erillinen keittiö, johon mahtuu hyvin isompikin ruokapöytä sekä tilava olohuone ja makuuhuone. Sen lisäksi pari vuotta sitten remontoitu kylpyhuone.

Suunnitelmallisesti hoidetussa yhtiössä on jo tehty monia isoja remontteja; mm. perinteinen putkiremontti vuosina 1997-1998, Julkisivuremontti 2018-2019, pihakansiremontti 2020, porrashuoneiden maalaus, sähköjärjestelmien uusiminen ja valokuidun asennus 2021-2022.

Ota yhteyttä, niin sovitaan yksityisesittelyaika!

Yhteydenotot: Taru Tuukkanen LKV, 044 5412 735 taru.tuukkanen@roof.fi

I provide services also in English and Spanish.

ROOF LKV - Get a Roof!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Pengerkatu 1 B, 00530 Helsinki
Kaupunginosa
Kallio
Kohdenumero
80476808
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
1 226 m²
Kokonaispinta-ala
53 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: metalli.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku ja pesukoneliitäntä. Pesutilojen kuvaus: 2023 yhtiön puolesta remontoitu.
Tulevat remontit
2025: Katon peltiosien huoltomaalaus (5000€) 2026: Rapatun julkisivun maalaus (5000€) 2026: Lämmönsiirrin (25000€) 2029: Varastotilojen kunnostus (50000€) Hinta arviot ovat koko taloyhtiölle jakautuvia kuluja. Ikkunahanke, jossa nykyiset puuikkunat muutetaan puualumiini-ikkunoiksi poikkeusluvalla. Kaari-ikkunat, jotka sijaitsevat alakerroissa uusitaan nykyaikaisiksi puuikkunoiksi, jotka täyttävät ääni- ja lämpövaatimukset. Lisäksi valtuutettiin hallitus valmistamaan asian ja hakemaan rakennusluvan hankkeelle. Jos lupa saadaan, niin hanke myös kilpailutetaan. Tämän jälkeen pidetään ylimääräinen yhtiökokous, jossa päätetään hankkeeseen ryhtymisestä ja sen rahoittamista. Taloyhtiöllä ei ole tiedossa tulevien korjausten kustannuksia, joten ne eivät myöskään näy isännöitsijäntodistuksessa.
Tehdyt remontit
2023 Pesutuvan kunnostus 2023 Kylpyhuoneremontti vaihe III 2023 Sisäpihan portin uusiminen 2022 Ikkunoiden "hätäapukorjaus" 2021-2022 porrashuoneiden maalaus ja tietoliikenne/sähköjärjestelmien uusiminen. 2020 Lukituksen uusiminen Iloq 2020 Pihakansiremontti 2018-2019 Julkisivuremontti 2018 Taloyhtiön sokkelin rappaus ja parvekkeiden uusinta 2017 Taloyhtiön katolle asennettu 20 kpl alipainetuulettimia 2016-2017 Kylpyhuoneremontit 2016 Talon pesukoneen rahastimen uusinta, talon pesukoneen uusinta 2015 Viemärihuuhtelu ja julkisivun ovien kunnostus 2014 Osa ikkunapelleistä ja syöksytorvista uusittu, B 46 & 50 vesivahingon korjaus, liiketilan vesivahingon korjaus, IV-kanavien nuohous 2010-2011 Märkätilojen n. 30kpl korjaukset 2008 Räystäslistojen kunnostus 2007 Räystäslistan vaurioiden korjaus ja maalaus, patteriventtiilien uusiminen 2004 Katon peltiosien kunnostus Pergerkadun ja Ässärinteen puolelta 2002 Jätekatos, KL-laitteet 1999 Tuuletusparvekkeiden uusiminen 1997-1998 Vesi- ja viemäriputkistot 1996 Huoneistoikkunoiden parannus aloitettu, tuuletusparvekkeiden ovet 1993-1994 Kivijalan rappaus ja maalaus 1992 Lämpölinjojen sulut 1990-1999 Porrashuoneen maalaus 1998 Peltikaton maalaus, pihan asfaltointi 1986 Sähkönousut 1982-1983 Hissit
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Lidl Kallio noin 300m.
S-market Ympyrätalo noin 550m.
Kallion kirjasto noin 150m.
Kallion kattavat ravintola- ym. palvelut lähikortteleissa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA WELHO, 10M

Hinta

Velaton hinta
265 000 €
Myyntihinta
242 267,33 €
Neliöhinta
5 000 € / m²
Velkaosuus
22 732,67 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
286,20 € / kk
Pääomavastike
196,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
482,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pengermaja
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 4 671 272,17 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1927
Huoneistojen lukumäärä
97
Liiketilojen pinta-ala
306 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1927
Kerroksia
7
Energialuokka
F2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 226 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kallion Isännöinti Oy
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Useita raitiovaunu - ja linja-autopysäkkejä Hämeentiellä ja Karhupuistossa noin 200m säteellä. Hakaniemen metroasema noin 500m.

Yhteiset tilat
Pesutupa, kellarikomero, urheiluvälinevarasto ja vinttikomero