269 000 €57,5 m²

Iiluodontie 9 A, Aurinkolahti, Helsinki2h+k+s+khh+lasitettu parveke

Velaton hinta
269 000 €
Hoitovastike
287,50 € / kk
Asuinpinta-ala
57,5 m²
Huoneita
2
Kerros
15 / 25
Rakennusvuosi
2006
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Aurinkolahti
Kaupunki
Helsinki

Haluaisitko ihailla meri- ja kaupunkinäkymiä lintuperspektiivistä?

Tervetuloa Suomen Rivieralle Aurinkolahteen!

Esittelyssä avara valoa tulviva kaksiokoti korkealla (15/26) Cirruksen kerroksista. Asunnosta upeat meri- ja kaupunkinäkymät. Esteetön taloyhtiö, jonka sijainti metroaseman, kauppakeskus Columbuksen, terveysaseman, Vuotalon ja liikuntahallin välittömässä läheisyydessä on luksusta. "Pilvenpiirtäjän" ulko-ovelta on vain vajaa kilometri rantabulevardille ja poluille pääkaupunkiseudun parhaiksi kiitetyille ulkoilualueille Uutelaan, Kallvikiin ja Mustavuoreen. Katso kuvat ja varaa heti henkilökohtainen esittelyaika: Irina Skurskaya, 045-2083462 tai irina@asuntosatama.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Iiluodontie 9 A, 00990 Helsinki
Kaupunginosa
Aurinkolahti
Kohdenumero
80483984
Kerros
15 / 25
Asuinpinta-ala
57,5 m²
Tontin pinta-ala
2 248 m²
Kokonaispinta-ala
57,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s+khh+lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kellarikomero
Näkymät
Upeat meri- ja kaupunkinäkymät.
Tulevat remontit
2025 Ulko-oven ja tuulikaapin vesien ohjauksen uusiminen 2026 Kiinteistön kuntoarvio ja PTS 2026 Jätevesipumppaamon kunnostus/uusiminen 2027 IV-kanaviston nuohous ja ilmamäärien mittaus 2027 Yleisten tilojen huoltomaalaus tarpeen mukaan
Tehdyt remontit
2025 Palovaroittimet 2025 Märkätilojen kuntokartoitus 2023 Sähköautonlatausinfran rakennus (117 pysäköintipaikkaa) ja latauslaitteet 47kpl 2022 Pihakannen vesieristeen uusiminen pintarakenteineen 2021 Autohallin perusvesipumppaamon saneeraus 2021 Huoneiston ikkunoiden vahvistusruuvaukset 2021 Kaikkien parvekelasien käyttöturvahuollot 2021 Pääoven liukuovikoneistojen uusiminen 1 / 2 25.03.2025 2021 Väestönsuojan tiiveyskokeet, puutteiden korjaukset ja varustetäydennykset 2019 Pihakannen tiivistyskorjauksia 2018 Julkisivun saumaustyöt tehty loppuun 2018 Ovien kunnostus 2017 Julkisivun saumaustyöt 2/3 valmiina, P-hallien luiskat ja liukuovet kunnostus, saunan kunnostus 2010 Tuulikaappi ja liukuovet
Palvelut
Kauppakeskus Columbus ja terveysasema - etäisyys 100m.
Terveysasema -etäisyys 100m
Vuosaaren kirjasto - etäisyys 400m.
Vuosaaren urheilutalo -500m.
Aurinkolahden uimaranta - etäisyys 900m.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastusoikeus koskee AT osakkeita. yj 15 §.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
Elisa Oyj, 25M

Hinta

Velaton hinta
269 000 €
Myyntihinta
268 210,65 €
Neliöhinta
4 678,26 € / m²
Velkaosuus
789,35 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
287,50 € / kk
Pääomavastike
26,45 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
315,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 1,50 € / kk Lisätietoja maksuista: Saunamaksu 29€/kk Tilaissauna 12€/h Kahvion vuokraus 50€/arkipäivä ja 150€/vkl.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Cirrus
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 13 990 400 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2006
Huoneistojen lukumäärä
140
Liiketilojen pinta-ala
160 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2006
Kerroksia
25
Energialuokka
Energialuokka: E2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 09.06.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Hsto koht LTO
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 248 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Helsingin Seudun Isännöitsijät Oy, Niko Koskelainen, niko.koskelainen@hsi.fi, 0503829937
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: A93 märkätilatarkastus 22.04.202.

Yhteiset tilat
Mankeli, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto, pesutupa, kaapeli-tv ja askarteluhuone