449 800 €64 m²

Eteläinen Hesperiankatu 12 A, Etu-Töölö, Helsinki2h, avok, kph

Velaton hinta
449 800 €
Hoitovastike
460,80 € / kk
Asuinpinta-ala
64 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1935
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kaupunki
Helsinki

Etu-Töölön sydämessä sijaitseva viehättävä kaksio odottaa uusia asukkaita

Tämä 64 neliömetrin asunto tarjoaa upean näkymän Hesperian puiston kastanjapuiden lehvästöihin, luoden kesäisin rauhallisen ja vehreän tunnelman. Vuonna 1935 valmistuneessa talossa yhdistyvät klassinen arkkitehtuuri ja modernit mukavuudet.

Avoin ja moderni keittiö on remontoitu laadukkaasti, ja tarjoaa runsaasti työskentely- ja säilytystilaa. Keittiön varustukseen kuuluu induktioliesi, erillisuuni sekä integroitu astianpesukone.

Avoin ja moderni keittiö on laadukkaasti remontoitu ja tarjoaa runsaasi työskentely- ja säilytystilaa. Olohuoneessa on tilaa suurelle ruokailuryhmälle ja sen yhteydessä oleva iso maalaus tuo tilaan persoonallisuutta.

Makuuhuone sijaitsee rauhallisella sisäpihalla, tarjoten tilaa sekä kaapistoille että työpisteelle.

Taloyhtiö tarjoaa asukkailleen saunan sekä varastotiloja, ja sen sijainti Eteläinen Hesperiankatu 12:lla takaa erinomaiset liikenneyhteydet: metro, raitiovaunu, bussit ja junat ovat kaikki kävelymatkan päässä. Alueella on myös hyvät pyöräilyreitit ja sujuvat yhteydet autolla.

Etu-Töölö tunnetaan vehreistä puistoistaan ja kulttuuritarjonnastaan, mikä tekee alueesta halutun asuinpaikan.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän kodikkaaseen asuntoon, joka sijaitsee halutulla alueella lähellä puistoja ja palveluita. Tämä koti tarjoaa rauhallisen asumisen kaupungin sydämessä.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Etu-Töölö
Kohdenumero
80480335
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
64 m²
Tontin pinta-ala
924 m²
Kokonaispinta-ala
64 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, avok, kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone, keittiösaareke ja pyykinpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Kvartsikomposiitti. Laadukkaasti remontoidussa avokeittiössä on runsaasti työskentely- ja säilytystilaa. Keittiön varustuksiin kuuluu, induktioliesi, liesituuletin, erillisuuni, jääkaappipakastin ja astianpesukone. Lattia on parkettia, välitila on levyä, tasot kvartsikomposiittia.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero ja vinttikomero
Tulevat remontit
PTS ei päätettyjä remontteja: KVV kuntotutkimus Seurantatutkimus 2025 Lämpöjohtoverkoston Seurantatutkimus 2025 Kiinteistön kuntotutkimus 2026-2027 Patteriventtiilit ja termostaatit uusiminen 2026-2028 Lämmitysverkoston tasapainotus 2026-2028 KVV linjasaneeraus 2028-2031
Tehdyt remontit
1996 Lämmönvaihtimet 1997 Saunat rakennettu 1998 Lämmitysverkoston sulku-, linjasäätö- ja patteriventtiilit uusittu 1998 Sisäpihanpuolen julkisivu maalattu ja parvekkeet kunnostettu 1999 IV-hormien nuohous 2000 Kadunpuolen jalkaränni uusittu, räystäslämmitykset asennettu 2000 Kadunpuolen ikkunoiden maalauskunnostus, sisäpuoleiset osat 2001 Kadunpuolen julkisivu pesty 2002 Vesikatto kunnostettu ja maalattu 2004 Lukitusuudistukset 2005 LVIS-kuntotutkimus tehty 2006 Kolme tuuletusparveketta kunnostettu 2007 Sähkö-ja tiedonsiirtokaapelit uusittu, takapihan ikkunoiden maalaus, porrashuoneiden maalauskunnostus 2008 Katujulkisivun ikkunoiden lakkaus 2008 Pihaportti uusittu 2010-11 Jätekatos ja piha-alueen asfaltointi 2011 Saattolämmityksen jatkaminen 2014 Ison saunan kunnostaminen 2016 Vesikaton kunnostus ja pinnoitus 2016 Aspiraattoreiden asennus 2016-17 Ikkunoiden kunnostaminen 2021 Tuuletusparvekkeiden kunnostus 2021 Porttikäytävän ja portin kunnostus 2022 Lämmönsiirrinpaketin uusiminen 2023 Sähköpääkeskuksen uusiminen, lukituksen uusiminen (Abloy, Pulse), putkistojen kuntotutkimus
Kiinteistötunnus
91-13-448-12
Postitoimipaikka
Helsinki
Tietoliikennepalvelut
DNA, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
449 800 €
Myyntihinta
448 573,47 €
Neliöhinta
7 028,13 € / m²
Velkaosuus
1 226,53 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
460,80 € / kk
Pääomavastike
17,92 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
478,72 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
19 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Helsingin Eteläinen Hesperiankatu 12
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Kiinteistön täysarvovakuutus Pohjola Vakuutus Oy:ssä. Taloyhtiön kiinnitykset: 700 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1935
Huoneistojen lukumäärä
40
Liiketilojen pinta-ala
92,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 31.01.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
924 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Pääovi Oy, Ville Niemeläinen, ville.niemelainen@paaovi.fi, 0505980118
Kaavoitustiedot
Helsingin kaupunki 09 3101691
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, metroasema lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, taksitolppa lähellä, hyvät pyöräilytiet, raitiovaunupysäkki lähellä, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2023 Putkistojen kuntotutkimus 2019 Putkiston kuntotutkimus
Lämmitys