205 000 €49 m²

Pilvenpyörteentie 15 A, Sepänmäki, Helsinki2h+kt+s

Velaton hinta
205 000 €
Hoitovastike
227,85 € / kk
Asuinpinta-ala
49 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
2020
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Sepänmäki
Kaupunki
Helsinki

Ajattoman tyylipuhdas 2. kerroksen luhtitalokaksio rauhalliselta Sepänmäen pientaloalueelta. Päätyhuoneiston ansiosta luonnonvalo kulkee ihanasti läpi koko huoneiston, ja oma sisäänkäynti suoraan ulkoa tuo asumiseen miellyttävää, rivitalomaista tunnelmaa.

Olohuone ja ruokailutila muodostavat avaran ja helposti kalustettavan kokonaisuuden, ja asuintilat kasvavat, kun parveke pääsee täyteen käyttöön keväästä pitkälle syksyyn. Keittiöstä löytyy kaikki tarpeellinen ja kaappitilaa on mukavasti; ulkonevan saarekkeen ansiosta keittiö pysyy luontevasti omana kokonaisuutenaan ja on sopivasti katseilta suojassa. Makuuhuone on sijoitettu omaan rauhaansa sisäpihan puolelle, ja kylpyhuone on kätevä kokonaisuus peseytymiseen, saunomiseen sekä pyykkihuoltoon.

Uudenveroisessa taloyhtiössä ei ole suuria remontteja näköpiirissä. Sijainti tarjoaa sujuvat yhteydet ja arjen palvelut sopivan matkan päässä – ympäristö säilyy silti viihtyisänä ja rauhallisena. 2.krs, ei hissiä. Tule ihastumaan ja muuta vihdoinkin unelmiesi kotiin!

Myyntiä hoitaa LINDA SJÖBERG LKV 045-238 3993, linda@maisonluumi.fi www.maisonluumi.fi

Asuntoportaalien tiedot ovat rajalliset. Tilaa virallinen myyntiesite välittäjältä. Hyvän välitystavan mukaisesti toimitamme myyntikohteidemme asiakirjat vasta katselmuksen jälkeen ostotarjousta harkitseville.

Seuraa meitä Instagramissa @maisonluumi @linda_sjoberg_lkv ja saat aina ensimmäisten joukossa tiedon uusista myyntikohteistamme!

Perustiedot

Kaupunginosa
Sepänmäki
Kohdenumero
20674837
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
49 m²
Tontin pinta-ala
2 082 m²
Kokonaispinta-ala
49 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+kt+s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2kk kaupanteosta tai sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Vaalea selkeälinjainen keittiö. Varusteina: rosterinen jääkaappi/pakastin ja astianpesukone, erillisuuni, induktioliesi, liesituuletin (suodatin), laminaattityötasot.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilava ja saunallinen kylpyhuone, johon paikka pesutornille. Varusteina: suihku, kääntyvä lasinen suihkuseinä, WC-istuin, käsisuihku, pesuallas ja allaslaatikosto, peilikaappi, pesukoneliitäntä.
Näkymät
Olohuoneesta ja makuuhuoneesta sisäpihanäkymät, keittiöstä pihanäkymät.
Tulevat remontit
2026 Kattojen kuntotarkastus 2027 IV-kanavien nuohous ja ilmanvaihdon säätö 2028 Jäte- ja sadevesiviemärien huuhtelu ja kuvaus sekä salaojalinjojen kuvaus 2029 10-vuotisvastuutarkastus ja kiinteistön kuntoarvio 2030 Palovaroittimien uusinta
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Talo on rakennettu 2020, joten suurempia korjauksia ei ole ollut.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Ikkunallinen sauna sähkökiukaalla. sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Malmin alueen monipuoliset palvelut ovat kävelyetäisyydellä. Lähikaupat, kahvilat ja muut arjen peruspalvelut löytyvät Sepänmäen ja Malmin alueelta lyhyen matkan päästä. Malmitalon palvelukeskus, kirjasto sekä liikuntapalvelut sijaitsevat myös alle parin kilometrin etäisyydellä, tarjoten kattavat puitteet arkeen ja vapaa-aikaan.
Sepänmäki ja Malmi tarjoavat viihtyisiä puisto- ja viheralueita ulkoiluun ja liikuntaan. Lähiympäristöstä löytyy lenkkipolkuja ja luonnonläheisiä ulkoilureittejä, jotka tekevät alueesta erityisen miellyttävän aktiiviseen arkeen ja rentoutumiseen Koulut: Alueella on useita kouluja esim. Malmin peruskoulu tarjoaa suomenkielistä opetusta peruskoulun luokille 1–9. Lisäksi Pitäjänmäen koulu sijaitsee lähialueella ja palvelee eri ikäluokkia Päiväkoti: Alueella on useita päiväkoteja Sepänmäen ja Malmin alueella, lyhyiden etäisyyksien päässä.
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: kiinteät valaisimet, sälekaihtimet (siellä missä asennettuina) Kauppaan ei kuulu: pyykinpesukone, mikroaaltouuni
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
205 000 €
Myyntihinta
205 000 €
Neliöhinta
4 183,67 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
227,85 € / kk
Tontin vuokravastike
147 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
374,85 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
23 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
15.50 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksun tasaus tehdään yhtiön päättämänä ajankohtana. Varsinainen yhtiökokous 19.3.2025: Valtuutettiin hallitus kantamaan seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen ulottuvalla kaudella tarvittaessa enintään kaksi ylimääräistä hoitovastiketta sekä pääomavastiketta (per laina) tai jättää tarvittaessa enintään kaksi hoitovastiketta kantamatta. Käyttösähkö kulutuksen/oman sähkösopimuksen mukaisesti. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Taloyhtiön osakeluettelo on ennen kaupantekoa siirretty huoneistotietojärjestelmään, ostajan tulee hakea omistusoikeuden rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, mahdollisista osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Ostajan pankin ostajalta mahdollisesti veloittamista kaupantekoon, omistusoikeuden rekisteröintiin tai panttausmerkinnän hakemiseen liittyvistä kustannuksista ostaja saa tiedon pankiltaan.Luovutusrajoitus: Yhtiöjärjestys 5 §n: kunnossapitovastuu

Rakennusvuosi
2020
Huoneistojen lukumäärä
13
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
puu, betoni
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
harja
Energialuokka
B2018 Viimeinen voimassaolopäivä: 20.10.2030. Ilmanvaihto: Koneellinen tulo/poistoilma. A-talossa on vesikiertoinen patterilämmitys ja B-talossa vesikiertoinen lattialämmitys.