265 000 €89 m²

Tuulimyllyntie 10, Myllypuro, Helsinki4h + k + p + kph + wc + vth

Velaton hinta
265 000 €
Hoitovastike
415 € / kk
Asuinpinta-ala
89 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 7
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Myllypuro
Kaupunki
Helsinki

Vasta remontoitu, läpitalon huoneisto Myllypuron parhaalla paikalla odottaa uusia asukkaitaan

Tämä tilava asunto on juuri remontoitu kokonaisvaltaisesti laadukkaita luonnonmateriaaleja käyttäen, asunnon alkuperäistä henkeä ja rakennuksen arkkitehtuuria kunnioittaen. Lopputulos on ajaton, rauhallinen ja viimeistelty kokonaisuus. Asunto sopii hyvin isommallekin perheelle tai tilantuntua arvostavalle.

Tässä kodissa on erinomaiset tilaratkaisut: erillinen kylpyhuone ja WC helpottavat arkea, ja säilytystilaa on poikkeuksellisen runsaasti. Suuri vaatehuone ja tilavat vaatekomerot tuovat väljyyttä asumiseen. Jokaisessa huoneessa on suuret ikkunat, jotka tekevät asunnosta valoisan ja avaran.

Espoolaisen Handyhandin valmistama mittatilauskeittiö on sekä tyylikäs, että käytännöllinen. Keittiössä on kestävät ja laadukkaat kvartsitasot ja integroidut kodinkoneet. Keittiö on kulman takana, olohuoneen yhteydessä siten, että arkiruokapöydän voi sijoittaa keittiön puolelle. Keittiö palvelee erinomaisesti niin ruoanlaitossa kuin yhdessäolossa.

Olohuoneesta avautuu tilava, lasitettu parveke, joka toimii lisähuoneena keväästä pitkälle syksyyn.

Hyvin hoidettu taloyhtiö tarjoaa viihtyisän ja huolettoman asumisen puitteet. Asukkaiden käytössä ovat sauna, pyörävarasto, vaunuvarasto, kuivaushuone sekä huoneistokohtaiset kylmävarastot ja vinttikomero. Lisäksi pihapiirissä on lasten leikkipaikka. Myös autopaikka sähkötolpalla on saatavilla.

Asunnon ikkunoista avautuu vehreät näkymät taloyhtiön isolle, mäntyiselle piha-alueelle ja tien yli Myllypuron kirkolle. Sijainti Myllypuron palveluiden, metroaseman ja erinomaisten liikenneyhteyksien välittömässä läheisyydessä tekee asumisesta helppoa ja vaivatonta.

Tämä koti sopii sinulle, joka arvostat laatua, tilaa, valoa ja harkittua remonttia erinomaisella sijainnilla.

Ota rohkeasti yhteyttä, niin sovitaan juuri sinulle sopiva esittelyaika!

Perustiedot

Kaupunginosa
Myllypuro
Kohdenumero
24307408
Kerros
4 / 7
Asuinpinta-ala
89 m²
Tontin pinta-ala
5 869 m²
Kokonaispinta-ala
89 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-ala isännöitsijäntodistuksen mukaan on 88,5 neliötä. Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
4h + k + p + kph + wc + vth
Huoneita
4
Keittiön varusteet
Kivitasot, Astianpesukone, Integroidut koneet, Induktioliesi, Liesi tai uuni erikseen, Liesituuletin, Jää-pakastinkaappi, Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Iso parveke, Lasitettu parveke, Parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius, Peilikaappi, Allaskaappi, Rättipatteri, Laattaseinä, Laattalattia, Erillinen WC, Lattialämmitys
Säilytystilat
Säilytystilaa, Vaatehuone, Ullakkokomero, Tilaa ulkoiluvälineille, Tilaa pyykeille
Ominaisuudet
Valoisa, Varjoisa, Paljon ikkunoita
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita itään, Ikkunoita länteen, Keittiö aamuaurinkoon, Makuuhuone aamuaurinkoon
Näkymät
Avarat, puistoiset näkymät
Kylpyhuoneen remontit
2012
Piharemontti
2019
Julkisivuremontti
2008
Kattoremontti
2025
Parvekeremontti
2008
Ikkunaremontti
2008
Putkiremontti
2012
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys seuraavalle 5 vuodelle: Lämmönjakohuoneen tekniikan saneeraus ja lämmitysverkoston tasapainotus
Tehdyt remontit
Lämmönjakohuoneen saneeraus, linjasulkuventtiilien uusinta, patteriventtiilien ja verkoston säätö 2009. Julkisivuremontti 2008. Hissien peruskorjaus 2006. Linjasaneeraus 2012 (vesijohtojen, viemäreiden ja sähkölaitteiden uusiminen, pohjaviemäreiden sukitus ja märkätilojen vesieristyksen, laatoituksen ja kalusteiden uusiminen). Peltikaton huoltomaalaus, paikoitusalueen asfaltointi, talosaunan puuosien uusiminen ja äänenvaimennuslevyt rappukäytävien auloihin v.2015. Pylväsvalojen kupujen ja polttimoiden uusinta, taajuusmuuttajan asennus huippuimuriin, elementtisaumausten kuntokartoitus v.2016. Elementtisaumausten uusiminen 2017. Lämmöntalteenoton kustannus-/hyötyselvitys, pääsisäänkäyntien ovien huoltokunnostus v.2017. Liiketunnistinvalaistus kellariin, jätehuoneiden maalaus ja pääsisäänkäyntien ovien uusiminen 2018.Leikkipaikan kunnostus, pöytäkellarin kunnostus 2019. Lämmitysjärjestelmän paisunta-astian uusiminen 2020. Porrasvalojen uusinta LED- valoiksi 2021. Pihan tukimuurien kunnostus ja maalaus sekä ilmanvaihtokanavien nuohous 2022.Käyttöveden lämmönvaihdin 2024. Vesikattoremontti 2025.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Kirjasto lähellä, Terveyskeskus lähellä, Puisto lähellä, Koirapuisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Lukio lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
TV-palvelut
Kaapeli-TV (koaksiaali)
Tietoliikennepalvelut
Ethernet, Elisa 10 M

Hinta

Velaton hinta
265 000 €
Myyntihinta
240 710 €
Neliöhinta
2 977,53 € / m²
Velkaosuus
24 290 €

Vastikkeet

Hoitovastike
415 € / kk
Pääomavastike
307 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
722 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
22 euroa/henkilö/kk
Saunamaksu
10
Muut kustannukset
Autopaikka 15 euroa/kk, tietoliikennemaksu 4 euroa/kk, autotalli 50 euroa/kk

Rakennusvuosi
1965
Muut tilat
Kerhohuone
Kerroksia
7
Energialuokka
E2018
Ilmanvaihto
Koneellinen, poisto huippuimurilla
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Tontin koko
5 869 m²
Kiinteistönhoito
HT-kiinteistöpalvelu oy
Isännöinti
Myllypuron kiinteistöhuolto oy
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Kuntosali lähellä, Urheiluhalli lähellä, Jalkapallokenttä, Jäähalli lähellä, Uimahalli lähellä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Yöbussin pysäkki lähellä, Metroasema lähellä, Taksitolppa lähellä, Sujuvat yhteydet omalla autolla, Paljon parkkitilaa, Maksuton pysäköinti kadunvarressa
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Vesikeskuslämmitys, kylpyhuoneessa sähköinen lattialämmitys
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin vuokra päättyy
31.12.2080
Maanvuokraaja
Helsingin kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Pistokkeellisia autopaikkoja, muutama autotalli
Yhteiset tilat
Kerhohuone, sauna, kylmävarasto, vinttikomerot, pyörävarasto, vaunuvarasto, kuivaushuone, leikkipaikka