339 000 €62 m²

Mäntytie 11, Meilahti, Helsinki2h + k + p

Velaton hinta
339 000 €
Hoitovastike
359,60 € / kk
Asuinpinta-ala
62 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
1951
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Meilahti
Kaupunki
Helsinki

Avara kaksio vehreässä Meilahdessa

Ensimmäisen kerroksen kulmahuoneisto vapautuu uudeksi kodiksenne.

Valoisuus, ilmavuus, hengittävyys.

Avarat huoneet, iso keittiö ja tilava ikkunallinen kylpyhuone. Ranskalaisen parvekkeen portista astut suojaisalle pihapatiolle, omaan rauhaan.

Huonekorkeus 267 cm tuo tilantuntua, jota nykykodeissa harvoin tapaa. Keittiön työtasot ja alakaapistot uusittiin 2017 ja jätteidenlajittelu toimii sujuvasti. Keittiössä on hyvin kaappitilaa ja paikka ruokapöydälle.

Sijainti, joka palvelee arkea. Kaupat, kahvilat, terveyspalvelut ja kirjasto kävelyetäisyydellä. Meilahden sairaala-alue 600 metrin päässä. Meilahden ala-aste, yläaste, Englantilainen koulu ja päiväkodit tavoitettavissa jalan.

Keskustaan 20 minuutissa tiheillä bussi- ja raitiovaunuyhteyksillä. Tapiola yhtä nopeasti. Ulkoilu alkaa ovelta. Keskuspuisto ja Seurasaari odottavat lähellä. Tamminiemessä kaupungin viljelypalsta-alue ja Arboretum.

Taloyhtiö kunnossa! Rakennus seisoo omalla tontilla. Putki- ja sähkösaneeraus valmistui 2017. Suuria remontteja ei ole näköpiirissä. Yhtiö saa lisätuloja liiketilan vuokrauksesta, mikä keventää vastiketta.

Käytössäsi pesutupa, kuivaushuone ja pyörävarasto. Asuntoon kuuluu kellari- ja häkkivarasto.

Sovi yksityisesittely jo tänään!

Tästä kiva koti loistosijainnilla!

Ei välittäjille, kiitos.

Perustiedot

Sijainti
Mäntytie 11, 00270 Helsinki
Kaupunginosa
Meilahti
Kohdenumero
24291818
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
62 m²
Tontin pinta-ala
858 m²
Huoneiston kokoonpano
2h + k + p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiö
Keittiö
Keittiön varusteet
Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa, Suuri tiskipöytä, Lasikaapit, Astianpesukone, Integroidut koneet, Keraaminen liesi, Liesi tai uuni erikseen, Jää-pakastinkaappi
Putkiremontti
2016 - 2017
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: HALLITUKSEN KIRJALLINEN SELVITYS YHTIÖSSÄ SUORITETUISTA HUOMATTAVISTA KUNNOSSAPITO-JA MUUTOSTÖISTÄ JA NÄIDEN TEKOAJAT: - v. 2024: Parvekkeen korjaus (A14) - v. 2024: Liiketilan sähköhuolto-/-korjaustöitä - v. 2024: LVI-huolto- /korjaustöitä (patteri, hanat jne.) - v. 2023: Syöksytorvien asennus (2 kpl) - v. 2023: Jäteastiasuojan rakentaminen - V. 2022: Ilmastointijärjestelmän huolto ja puhdistus; suodattimien vaihto - v. 2022: Viemäriputken sukituksen hionta ja korjaus - v. 2021: Liketilan huolto&korjaus - v. 2021: Ikkunoiden ja ovien korjaukset (liiketila) - v. 2020: Putki-ja sähkösaneeraushankkeeseen liittyvät takuukorjaukset - v. 2020: Tuuletusparvekkeen kunnostus - v. 2019: Lämpökeskuksen säätimen uusiminen - v. 2018: Porraskäytävän maalaus - v. 2018: Parvekkeen kunnostus A14 - v. 2018: Vesivahinkokorjaus A2/A7 - v. 2016-17: Putki- ja sähkösaneeraus - v. 2004: Vesijohto, viemäri osittain - v. 2001: IV-nuohous - v. 2001: Porrash + julkisivu - v. 1999: Ikkunat - v. 1995: Katto + parvekkeet
Keittiön remontit
Ks. tehdyt remontit ja ilmoitusteksti
Muut remontit
Ks. tehdyt remontit
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Puisto lähellä, Lääkäriasema lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Päiväkoti lähellä
Kohde on
Osakehuoneisto
TV-palvelut
Keskusantenni

Hinta

Velaton hinta
339 000 €
Myyntihinta
317 225 €
Neliöhinta
5 467,74 € / m²
Velkaosuus
21 774,50 €
Taloyhtiön tilat ja tuotot
Liiketilan vuokratuotot 13600 €/vuosi

Vastikkeet

Hoitovastike
359,60 € / kk
Pääomavastike
170,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
530,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesimittarin mukainen maksun tasaus

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As Oy Mäntytie 11
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1951
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Liikehuoneistojen pinta-ala
113 m²
Kerroksia
4
Rakennusmateriaali
Tiili, Betoni
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
F2013
Ilmanvaihto
Painovoimainen
Tontin koko
858 m²
Isännöinti
Talonomi
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Uimahalli lähellä, Jäähalli lähellä, Kuntosali lähellä, Urheiluhalli lähellä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, Raitiovaunupysäkki lähellä