227 000 €34,5 m²

Helsinginkatu 4 b, Kallio, Helsinki1h + avok + kph + erkkeri + alkovi

Velaton hinta
227 000 €
Hoitovastike
238,05 € / kk
Asuinpinta-ala
34,5 m²
Huoneita
1
Kerros
6 / 7
Rakennusvuosi
1937
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kallio
Kaupunki
Helsinki

Hurmaava ja toimiva yksiö avarin taivasnäkymin

Harvoin, mutta nyt muuton takia tarjolla Harjussa. Tämä on ihana tilava yksiö avokeittiöllä, jossa kaikille arjen toiminnoille löytyy hyvin tilaa ja oma paikkansa.

Toimiva eteinen, jossa runsaasti säilytystilaa. Eteisestä käynti kylpyhuoneeseen, joka on remontoitu putkiremontin yhteydessä ja mistä löytyy paikka sekä pesukoneelle että erillinen tilava suihkutila, johon mahtuu myös pyykinkuivaus.

Avokeittiössä on leveä ikkunalauta kasvattaa vaikka yrttejä, runsaasti kaappitilaa astioille ja hyvin työskentelytilaa ruuanvalmistukselle, liitäntä tiskikoneelle sekä kätevä seinä, joka piilottaa ja erottaa näkymän olohuoneesta tiskipöydälle.

Olohuoneeseen sopii hyvin esim. 4-6 hengen ruokapöytä, suuri kirjahylly ja sohvakalusteet. Huoneen upea erkkeri avautuu kolmeen ilmansuuntaan tuoden runsaasti lisää valoa ja tilantunnetta kauniilla taivasnäkymillä.

Täysin erilliseen makuualkoviin mahtuu esim. 120cm leveä sänky ja 2m pitkä vaatekaappi.

Sijainniltaan asunto on ihan huippua. Lähes alaoven edestä kulkee metro, ratikat, bussit ja taxit joka puolelle Helsinkiä, Espoota ja Vantaata. Ja kävelymatkanpäästä löytyvät kaupat, leipomot, kahvilat, ravintolat ja baarit unohtamatta uimahallia, punttisaleja, Brahen urheilukenttää, ihania pikkupuistoja kuten Harjutori, Franzeninpuistikko ja Torkkelinmäki lastenleikkipuistoineen sekä Pengerpuisto koirapuistoineen. Myös kehittyvät Suvilahden ja Konepajan alueet tuovat lisää kiinnostavuutta asunnon sijaintiin.

Taloyhtiöstä pidetään hyvää huolta ja kaikki ns. suuret sekä pienet remontit on tehty eikä lähitulevaisuudessa ole suunnitteilla mitään suurempia remontteja. Kts alla viimeisenä taloyhtiön tehdyt korjaukset -lista.

Hoitovastikkeeseen sisältyy taloyhtiön WiFi ja Wattisen älytermostaatit sekä ilmainen pyykkitupa. Taloyhtiön saunasta voi varata oman vuoron lisämaksusta.

Kauppa sisältää halutessa kirjahyllyn, ruokapöydän, kattolampun, sängyn ja pesukoneen.

Asunnon pinnat ovat kohtuullisen hyvässä kunnossa ja on täysin muuttovalmis. Jonkun verran löytyy asumisen jälkiä, mutta pienellä pintaremontilla tästä saa todellisen helmen.

Tule katsomaan, ihastu ja tee tarjous. Sovi aika näyttöön Johanna Bäckmanin kanssa soittamalla +358 50 441 8908 ma-su klo 11.00-20.00 välillä tai lähettämällä viestiä.

Ei välittäjille myytäväksi. Mutta jos välittäjällä on toimeksianto ja asiakas, joka maksaa välityspalkkion sekä etsii tältä alueelta tällaista asuntoa sopii toki soittaa ja sopia yksityisnäytöstä.

As Oy Harjutori 2

YHTIÖSSÄ SUORITETUT HUOMATTAVAT KORJAUKSET / PERUSPARANNUKSET

1989 Sähkönousut, ovipuhelimet, HTV, hissit 1990 Porrashuone 1992 Lämmönsiirrin 1993-94 Ikkunasaneeraus 1994 Kuntoarvio 1998-99 Putkisaneeraus 2000 Porrashuoneiden maalaus 2006 Pesutupa 2008 Julkisivukunnostus 2014 LVI kuntotutkimuksen päivitys 2014 Kattoturvatuotteiden uusinta ja syöksyjen korjaukset 2015 Hissien peruskorjaus 2015 Kiinteistön palokatkojen tiivistykset 2016 Vahinkovesilinjan saneeraus 2016 Porrashuoneen saneeraus 2017 Yhteispihan suunnittelu 2018 Yhteispihan toteutus 2018 Saunan kunnostus 2019 IV-korjauksia 2020 Yksittäisten huoneistojen vesi- ja kosteusvahinkojen korjauksia ja entistämistä 2020 Ulkorappauksen korjauksia 2021 Ulkorappaus korjausten viimeistely 2021 Patteriventtiilien ja äly termostaattien asennus 2021-2022 Yksittäisten huoneistojen kosteusvaurioiden korjauksia ja entistämisiä 2023 Lämpökeskuksen ja lämmönsiirtimen uusinta 2023-2024 Asuntojen, liikehuoneistojen ja yleisten tilojen lukituksen uusinta Abloy Easyksi 2023-2024 B-rapun ullakon IV-hormin raivaus ja ennallistaminen 2024 Jäteaseman jäteastioiden optimointi jätelajien ja astiakoon osalta 2024 Lämmönjakohuoneen perus vesipumput uusittu

Perustiedot

Sijainti
Helsinginkatu 4 b, 00500 Helsinki
Kaupunginosa
Kallio
Kohdenumero
24291080
Kerros
6 / 7
Asuinpinta-ala
34,5 m²
Kokonaispinta-ala
34,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
1h avokeittiöllä + kph + erkkeri + alkovi
Huoneiston kokoonpano
1h + avok + kph + erkkeri + alkovi
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Pintaremontoitava
Vapautuu
01.08.2026

Velaton hinta
227 000 €
Myyntihinta
227 000 €
Neliöhinta
6 579,71 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
238,05 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
238,05 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1937
Liikehuoneistojen lukumäärä
8
Liikehuoneistojen pinta-ala
176 m²
Kerroksia
7
Hissi
Kyllä
Energialuokka
E2018